KurierGarwoliński.pl

Rozrywka | Kultura Garwolin

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia, czyli jak uczyć, bawiąc

Dodano:
garwolin - Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia, czyli jak uczyć, bawiąc

Grali w karty, skakali, kopali piłkę, integrowali się podczas zabaw... czy można to połączyć z tabliczką mnożenia? Szkoła Podstawowa w Woli Rębkowskiej udowodniła wczoraj, że można, a co więcej - że połączenie zabawy z nauką uczniom się po prostu podoba.

Nauka i zabawa w jednym

Rachmistrz Andrzej Grabowski 28 września uznał Światowym Dniem Tabliczki Mnożenia. Tego dnia Szkoła Podstawowa w Woli Rębkowskiej, przyłączając się do obchodów, zorganizowała festyn połączony z nauką w formie zabawy. W piątkowe popołudnie uczniowie i ich rodzice sprawdzali, jak to właściwie jest z ich znajomością mnożenia i dzielenia. Wzięli udział w konkursach, tych prostszych i tych trudniejszych. Wspólnie analizowali, a w ustaleniu prawidłowych wyników dzieci pomagały dorosłym.

Uczniowie z klas IV-VI podchodzili do egzaminu o certyfikat "MT Expert" niejeden raz. Okazuje się, że mnożenie i dzielenie to dla nich bułka z masłem, ponieważ większość z nich certyfikat zdobyła kilkakrotnie. I choć były zadania, z którymi mieli niemałe trudności, nie poddawali się.

Nauka przez zabawę daje dzieciom możliwość zapamiętania i utrwalenia tabliczki mnożenia. - Dziś w nauczaniu istotny jest element zabawy. W ten sposób możemy dotrzeć z wiedzą do dzieci. Bywa, że mają problemy z zapamiętywaniem działań arytmetycznych, dlatego przez wspólną zabawę z rodzicami chcemy, by uczniowie uczyli się. Wiedza z tabliczki mnożenia nie zawsze jest u nich zadowalająca, dlatego taki dzień, jak dziś, jest świetną okazją do przypomnienia i utrwalenia - powiedział dyrektor szkoły, Stanisław Poświata.

- Ponadto celem dzisiejszego festynu jest integracja uczniów i wspólna zabawa. W przyjemny sposób jej uczestnicy mogą przypomnieć sobie tabliczkę mnożenia - dodał dyrektor.

Do inicjatywy przyłączyli się wszyscy nauczyciele z klas IV-VI oraz rodzice. - Rada rodziców pomagała w przygotowaniach. Kupiła słodycze - nagrody, przygotowała poczęstunek. W organizację zaangażowali się wszyscy nauczyciele starszych klas - poinformował Stanisław Poświata.

REKLAMA:Jak bawili się uczniowie?


Na światowy Dzień Tabliczki Mnożenia szkoła przygotowała kilka konkurencji: z elementami sportu, gry w karty, egzamin z wiedzy o tabliczce mnożenia, którego zdanie oznaczało uzyskanie tytułu MT Expert. Testy podzielone były według poziomu trudności. To w tej konkurencji najchętniej brali udział rodzice, którzy z pełną powagą i zaangażowaniem analizowali zadania matematyczno-logiczne.

Zabaw z kartami matematycznymi było kilka. Dzieci zmierzyły się m.in. w grach: Refleks i Piotruś. I bynajmniej nie chodziło w nich o czystą rywalizację, ale wspólną zabawę, podczas której dzieci współpracowały ze sobą, pomagały sobie, śmiały się - po prostu dobrze się bawiły.

W konkurencjach sportowych dzieci losowały działanie i podawały wyniki, próbując później swoich sił w strzeleniu gola lub skokach na skakance. Za każde prawidłowo wykonane zadanie następował ceremoniał wręczenia opasek.

Wielki finał

Chwilę przed godziną 18 dyrektor placówki wraz z najmłodszą uczestniczką festynu rozlosował nagrody wśród ekspertów tabliczki mnożenia: tych młodszych i tych starszych. Do rąk wylosowanych dwóch osób trafiły karty matematyczne i książka z zabawami utrwalającymi wiedzę z tabliczki mnożenia.

Wyróżnieni zostali również matematycy-sportowcy, a najlepsza w skakaniu uczennica zdobyła tytuł księżniczki skakanki. Po losowaniu i krótkim podsumowaniu uczestnicy skorzystali z suto zastawionego stołu szwedzkiego. Około godziny 18.30 Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia w Woli Rębkowskiej dobiegł końca.


Odwiedź nas na facebooku

Galeria 48

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.