Wiadomości z Garwolina

Z dumą i radością o 15 sierpnia

Dodano:
garwolin - Z dumą i radością o 15 sierpnia

Coraz więcej mieszkańców powiatu garwolińskiego z roku na rok uczestniczy w obchodach rocznicy „cudu nad Wisłą”. Wczoraj licznie zgromadzili się również samorządowcy.

Mało jest w roku tak podniosłych świąt, jak to wczorajsze. 15 sierpnia katolicy obchodzą święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, ale także święto Wojska Polskiego oraz święto Czynu Chłopskiego. Wszystko to w rocznicę Bitwy Warszawskiej zwanej potocznie „cudem nad Wisłą”.

Uroczystości rozpoczęły się od Mszy św. w Kolegiacie pw. Przemienienia Pańskiego o godzinie 10, po której uczestnicy z lokalnymi władzami na czele przemaszerowały pod pomnik ku czci marszałka Józefa Piłsudskiego.

- W powiecie garwolińskim każdego roku czcimy pamięć uczestników wojny 1920 roku, obrońców Warszawy, Polski i Europy przed nawałą bolszewicką. Choć dziś żyjemy w wolnej, niepodległej w pełni demokratycznej Polsce, czy obecnie nie potrzeba nam tak jak powiedział Witos – cudu jedności? Wspólnej pracy dla dobra naszych wsi i miast, dla dobra ukochanej naszej ojczyzny – mówił Marek Chciałowski, starosta powiatu garwolińskiego.

REKLAMA:Tuż po przemowie na temat historii roku 1920 przedstawiciele samorządów, związków, grup oraz placówek oświatowych złożyli biało-czerwone wiązanki pod pomnikiem wybitnego przywódcy wojskowego Józefa Piłsudskiego. 

Na obchody czwartkowego święta przybyli między innymi Jarosław Kalinowski, eurodeputowany do parlamentu europejskiego, Stanisława Prządka, Grzegorz Woźniak, Krzysztof Borkowski, posłowie na sejm RP, Janina Ewa Orzełowska, członkini zarządu województwa mazowieckiego, Krzysztof Żochowski, radny sejmiku województwa mazowieckiego, Tadeusz Mikulski, burmistrz miasta Garwolin, organizacje kombatanckie, związki zawodowe, komendanci, inspektorzy administracji specjalnej, dyrektorzy jednostek organizacyjnych i oświatowych powiatu, mieszkańcy powiatu.

Wszyscy chętni mogli wziąć udział w drugiej części obchodów zorganizowanych w Centrum Sportu i Kultury. Tam o sytuacji finansowej kraju o możliwością rozwoju i kierunkach, którymi Polska nie powinna podążać mówił Jarosław Kalinowski. Stanisława Prządka i Janina Orzełowska również mówiły o rozwoju, jednak nie tylko o ogólnopolskim, ale w skali powiatu i gmin. O inwestycjach, które są niezbędne i działaniach, których nie można zaprzestać.

Podczas spotkania w Domu Kultury Marek Chiałowski podpisał umowę na uzbrojenie terenów inwestycyjnych Garwolińskiej Strefy Aktywności Gospodarczej w Garwolinie, którego koszt to kwota 16 mln zł z czego 13,6 mln to kwota dofinansowania.  

Organizatorami uroczystości związanych z 93. rocznicą cudu nad Wisłą byli: Zarząd Powiatu Garwolińskiego, burmistrz miasta Garwolin, wojskowy komendant uzupełnień w Garwolinie, Zarząd Powiatowy PSL.


Odwiedź nas na facebooku

Galeria 19

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.

Teofil Szurkowski (, #IP 496fc8ed58) Odpowiedz

Oto co udało mi się ustalić z czystej ciekawości w dostępnej w internecie liście oficerów WP 1918-39 jest tylko jeden człowiek o tym imieniu i nazwisku także z pewnością chodzi o prapradziadka Pańskiej żony.Urodził się w 1896 tak więc w wojnie 1919 -20 był w stopniu porucznika jest odnotowany w Liście oficerów Wojska Polskiego 1914-1939 służył 61 pułku piechoty walczył między innymi w Bitwie Warszawskiej w składzie I Armii WP.Na stopień kapitana został mianowany w 1924 roku w dniu 15 sierpnia a więc w rocznicę wspomnianej bitwy i jednocześnie święto WP (to powszechna do dziś procedura).Następny ślad jest na stroniewww.org. Józef Pilsudski Institute of America-jest tam opinia służbowa generała Osińskiego z 1931 r między innymi na temat kpt.Teofila Szurkowskiego teczka 701/1/118 opinia dodam pochlebna która wskazuje na dalszy awans na wspomniany przez Pana stopień majora.Z moich ustaleń wynika ,że 61pp stacjonował w Bydgoszczy gdzie w jednej z lokalnych gazet z 1934 jest informacja o przeniesieniu Teofila Szurkowskiego w stopniu już chyba majora? do 3 pułku piechoty (był to elitarny pułk piechoty legionów) stacjonował on między innymi w Łukowie.Niestety brak czasu uniemożliwia mi dalsze grzebanie pozostaje jeszcze Muzeum WP w Warszawie gdzie również rzeczony Teofil Szurkowski w spisie oficerów figuruje proszę nawiązać kontakt z kimś pracującym w tej placówce.Pozdrawiam i miło mi jeśli pomogłem.Pozdrawiam!!!!konio

Teofil Szurkowski (, #IP eebb6878c7) Odpowiedz

Witam, Major Szurkowski jest moim pradziadkiem. Pozdrawiam, Mariusz (snotg@wp.pl)

KURY MACAC (, #IP efc4e415e6) Odpowiedz

BANDA SOJUSZNIKÓW PO ZWANA OBECNIE psl Z KORZENIAMI ZSL I KŁAMCÓW LUSTRACYJNYCH ORAZ AGENTÓW uBECJI PRUBUJE ZAWŁASZCZYĆ NARODOWE SWIETA BY UTRZYMAĆ SIE PRZY KORYCIE KASY ZAPRASZA NAWET SOŁTYSA KALINOWSKIEGO. CUDU NAD WILGA NIE BEDZIE PANIE STAROSTO CHCIAŁOWSKI A NA PEWNO NIE ZE TEJ KOALICJI . WAM KURY MACAC A NIE RZĄDZIC POWIATEM JAK MÓWIŁ NACZELNIK J . PIŁSUDSKI

Promocja PSL-u to (bezprawie) (, #IP 63d8f95675) Odpowiedz

Oj nieładnie kiedy pan starosta w swych wystąpieniach promuje partie i dzialaczy PSL-u od dawna wiadomo ze to partia zasiadaczy stołków w państwie jak i w powiecie. Według sadarzowni PSL ginie z mapy politycznej po następnych wyborach za współprace i gnębienie polaków razem z PO. Tak ze takie promowanie siebie jak również działaczy juz nic nie pomoże, was panowie prawie już nie ma całe święto Bitwy Warszawskiej było zdominowane na promowaniu PSL Garwolinie. Nawet sołtys eurodeputowany sie pokazał. Lecz nie pomoga wam juz nawet fale Wisły czy Wilgi Wy juz w odstawce.wasz prog wyborczy jaest tylko 5% a moze mniej. (tym razem głosów niewaznych juz nie bedzie w województwie a serwey tez nie moskiewskie).

może ktoś coś wie (, #IP c526d9afba) Odpowiedz

witam mojej żony pra pra dziadek walczył w bitwie o kresy wschodnie , Lwów , oraz w Bitwie Warszawskiej nazywał się Teofil Szurkowski był w stopniu majora może ktoś z czytelników ma informacje na temat tej osoby ?