Wiadomości z Garwolina

Kim był Władysław Jóźwicki?

Dodano:
garwolin - Kim był Władysław Jóźwicki?

Był lokalnym bohaterem Górzna, jest patronem tamtejszej Szkoły Podstawowej. Dlaczego społeczeństwo ciągle o nim pamięta?

Patriotyzm i regionalizm w najpiękniejszym wydaniu – tak można podsumować to, co wydarzyło się wczoraj w Górznie. Jak się okazuje mimo upływu lat, w tym miejscu nie zapomina się o Bogu, Honorze i Ojczyźnie.

- „Budując przyszłość, trzeba wiedzieć skąd się przyszło” tak pisał nasz wilki rodak i poeta Cyprian Kamil Norwid. Każdy z nas nosi w sobie emocjonalny stosunek do miejsc w którym wzrastał, dojrzewał i budował swój system wartości. Głęboki sentyment wyraża się poprzez znajomość przeszłości, tradycji i dorobku kulturalnego. Aby wiedza dotycząca historii nie była fragmentaryczna i uboga, powinna być gromadzone i przekazywana wszystkim pokoleniom
– mówiła Maria Szczęśniak, dyrektor Szkoły Podstawowej w Górznie, dodając – Upływ czasu jest czynnikiem, który powoduje, że pewne fakty zdarzenia, doświadczenia ludzi ulegają zatarciu a nawet zapomnieniu. Dlatego też, nadrzędną wartością jaka obecna jest w codziennej pracy dydaktyczno-wychowawczej naszej szkoły jest patriotyzm i edukacja regionalna.

Wybierając patrona, placówka kierowała się najwyższymi wartościami. Dlatego dziś młodzi mieszkańcy zarówno Górzna, jak i pozostałych miejscowości gminy ciągle pamiętają o „Sępie” czyli Władysławie Jóźwickim. Dla wielu nieznany dla nich w pamięci ciągle żywy. Jóźwicki był aktywnym działaczem Armii Krajowej. Od samego początku wyróżniał się dużą aktywnością i odwagą. Zajmował się dowożeniem meldunków i instrukcji, kolportażem patriotycznych gazet, brał udział w niszczeniu obiektów gospodarczych pracujących na potrzeby niemieckiej armii i mieszkańców III Rzeszy. Był zatrzymywany przez wrogów, torurowany aż wreszcie oprawcy rozstrzelali go na tak zwanych „Lisich Jamach”, nieopodal Miętnego. Po dwóch ekshumacjach, dziś ciało Jóźwickiego leży na parafialnym cmentarzu w Górznie.

REKLAMA:3 czerwca po uroczystej Mszy św. ks. proboszcz kanonik Eugeniusz Rola poświęcił odnowiony pomnik w którym oprócz „Sępa” spoczęły zwłoki działaczy AK działających podczas wojny na terenie Górzna: Stanisława Paziewskiego i Jana Więckowskiego.

Po poświęceniu płyty grobowca kwiaty złożyli przybyli goście: kombatanci, Jadwiga Rojek, działaczka społeczna gminy Górzno, Waldemar Sabak, wójt gminy Górzno, Robert Ochnio, wice przewodniczący Rady Gminy Górzno, przedstawiciel Urzędy Gminy, st. bryg. Dariusz Sadkowski, komendant PSP Garwolin, mjr Sławomir Kucharski, z-ca komendanta Wojskowej Komendy Uzupełnień, asystent posłanki Stanisławy Prządki.

Na uroczystości obecna była także, Bożena Żelazowska, z-ca szefa Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, która sztandar placówki uhonorowała medalem „Pro Patria”, którym uhonorowane mogą być osoby i instytucje „za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.

Wczorajsza uroczystość stała się idealną okazją do tego, aby uczniowie szkoły przypomnieli zebranym co to jest patriotyzm, dlaczego warto pamiętać zarówno o bohaterach i historii, jak też o regionalności. 


Odwiedź nas na facebooku

Galeria 24

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.

(, #IP 12ef5d6ae5) Odpowiedz

Przepiękna dekoracja, pomysłowa i perfekcyjnie wykonana. Gratulacje!

to żołnież Armi Krajowej (, #IP b71dc2e908) Odpowiedz

to żołnierz AK zakatowany przez Niemców i zastrzelony z połamanymi nogami w okolicach Miętego w przy drodze s-17 Zwłoki jego zostały odkopane w nocy i przeniesiono do Górzna