Wiadomości z Garwolina

Uczcili pamięć ofiar rzezi wołyńskiej

Dodano:
garwolin - Uczcili pamięć ofiar rzezi wołyńskiej

W dniu 11 lipca 2014r. na rynku w Maciejowicach odbyła się uroczystość upamiętniająca ofiary ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich zbrodniarzy OUN – UPA na Polakach zamieszkujących kresy wschodnie. Wydarzenia zwane rzezią wołyńską miały miejsce w 1943 roku.

- Kustosz muzeum w Maciejowicach  Marek Ziędalski przytoczył uczestnikom zarys wydarzeń z Wołynia, po czym nastąpiła krótka projekcja obrazująca te wydarzenia. Minuta ciszy oraz wewnętrzna modlitwa były częścią uroczystości. Całość zakończył utwór "Modlitwa - Obudź się Polsko" jako wezwanie do zgromadzonych, że o takich wydarzeniach trzeba pamiętać. Zostały zapalone znicze - płomień pamięci - dla tych, którzy zginęli za to, że byli Polakami – informuje Ola Mianowska

REKLAMA:

- Zbrodnia Wołyńska była antypolską czystką etniczną przeprowadzoną przez nacjonalistów ukraińskich, kwalifikowana przez pion śledczy IPN jako ludobójstwo. Trwała na wschodnich kresach Rzeczpospolitej w latach 1943-1945, przy czym szczególnie nasilenie przypadło w lecie 1943 roku na Wołyniu. Sprawcy Zbrodni Wołyńskiej Organizacja Nacjonalistów Ukraińskich frakcja Stepana Bandery (OUN-B) oraz jej zbrojne ramię Ukraińska Armia Powstańcza (UPA) we własnych dokumentach, planową eksterminację ludności polskiej określali mianem akcji antypolskiej. Dmytro Klaczkiwski dowódca okręgu UPA- Północ w tajnej dyrektywie wydanej terytorialnemu dowództwu UPA na Wołyniu w której pisał: " Powinniśmy przeprowadzić wielką akcję likwidacji polskiego elementu. Przy odejściu wojsk niemieckich należy wykorzystać ten dogodny moment dla zlikwidowania całej ludności męskiej w wieku od 16 do 60 lat. [...] Tej walki nie możemy przegrać i za każdą cenę trzeba osłabić polskie siły. Leśne wsie oraz wioski położone obok leśnych masywów powinny zniknąć z powierzchni ziemi. "
Rozpoczęto akcję zacierania śladów polskości na Wołyniu, likwidując tamtejszą ludność polską. Najwięcej mordów dokonano latem 1943. Mordy niejednokrotnie miały miejsce w niedziele. Ukraińcy wykorzystywali fakt, że ludność polska gromadziła się podczas mszy w kościołach, więc często kościoły były otaczane, a wierni przed śmiercią niejednokrotnie torturowani w okrutny sposób np. przecinanie ludzi na pół piłą do drewna, wyłupywanie oczu i tak dalej.Uroczystość w Maciejowicach, odbyła się w 71 rocznicę krwawej niedzieli kiedy to  11 lipca 1943 oddziały UPA dokonały skoordynowanego ataku na 99 polskich miejscowości, głównie w powiatach horochowskim i włodzimierskim
– relacjonuje Marek Ziędalski, kustosz muzeum w Maciejowicach.

Zdjęcia: Karolina Ostrowska
Źródło: KMPPG


Odwiedź nas na facebooku

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.