KurierGarwoliński.pl

Rozrywka | Kultura Garwolin

Dzieci z Kuźni Talentów uczciły pamięć walczących o niepodległość

Dodano:
garwolin - Dzieci z Kuźni Talentów uczciły pamięć walczących o niepodległość

7 listopada w niepublicznej szkole podstawowej w Chotyni odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości. Dzieci i nauczycielki włożyły wiele starań w to aby zaproszeni goście poczuli klimat tego wielkiego dla Polaków święta.

Występ teatralny rozpoczęła dyrektor Kuźni Talentów Agnieszka Głasek - Dzisiejszym występem chcemy podziękować osobom które poświęciły swoje życia po to abyśmy my żyli w wolnym kraju. Chcemy je uczcić. (…) Mam nadzieję, że dzieci ujmą Państwa swoim występem.

Wśród zaproszonych gości oprócz rodziców dostrzec można było m.in.: wójta Gminy Sobolew Andrzeja Koszutskiego, Barbarę Zackiewicz – sołtysa Chotyni oraz Stanisława Błażejczyka – chotyńskiego radnego. Po powitaniu wszystkich zgromadzonych nadeszła pora na część artystyczną.

„Kto Ty jesteś – Polak mały!”

Akademia rozpoczęła się tradycyjnym, polskim tańcem – polonezem. Następnie dzieci głośno i z wielkim zaangażowaniem recytowały dobrze znany wszystkim „Katechizm polskiego dziecka” Władysława Bełzy. Zaraz po tym jedna z uczennic zaśpiewała pieśń „Ojczyzno ma”.

Po tym patriotycznym wstępie nadszedł czas na spektakl noszący nazwę „W starym kinie”. Dzieci wcielały się w przeróżne role, np.: polskiej rodziny czy zaborców. Fabuła całego przedstawienia opierała się na gwałtownym porwaniu polskiej rodziny przez trzech zaborców, a potem sugestywnej scenie dzielenia kartki symbolizującej Polskę na trzy części. Wszystko to oparte było na retrospektywicznej opowieści babci rozmawiającej z wnuczkami.
Przedstawienie zwieńczone zostało odśpiewaniem przez całą salę hymnu narodowego Polski. Wszyscy śpiewali razem z dziećmi: rodzice, nauczycielki i goście specjalni.

Warszawskie dzieci idą w bój

Po tym bardzo silnym akcencie przyszła kolej na grę na gitarze. Troje małych uczniów przy akompaniamencie jednej z nauczycielek – Agnieszki Hys – zaśpiewały „Rozkwitały pąki białych róż”. Kolejną piosenką, którą uczniowie wykonali ze szczególnym zaangażowaniem, były „Warszawskie dzieci”.
   
Następnie dyrektor Agnieszka Głasek ogłosiła rozstrzygnięcie wcześniej realizowanego z okazji Dnia Jesieni konkursu. Sam konkurs polegał na wykonaniu z jednej lub wielu dyń ciekawej figurki bądź innej formy. Dzieci wraz z rodzicami bardzo się zaangażowały.
- Dzieciom bardzo dziękuję. Wszystkie prace są piękne i wszyscy dostaną nagrody za to że wzięli udział. Brawa dla dzieci -  mówiła Agnieszka Głasek.

REKLAMA:


Pierwsze miejsce z liczbą dziewięciu głosów zajęła Hanna Zając wraz z rodzicami - uczennica grupy przedszkolnej, drugie miejsce z liczbą sześciu głosów zajęła Weronika Rogala - uczennica klasy drugiej, która wykonała z dyń pięknego bałwana, a trzecie miejsce z ilością pięciu głosów zajął Filip Janicki - uczeń klasy pierwszej - autor dyniowego kopciuszka w karocy ciągniętej przez konia.
Jednak prócz nagród specjalnych przeznaczonych dla trójki zwycięzców wszystkie dzieci otrzymały kolorowanki, aby mogły rozwijać swój talent plastyczny.

„Życzymy szkole większej gromadki dzieci…”

Na zwieńczenie spektaklu dzieci odśpiewały ostatnią już piosenkę tego wieczoru „Jestem Polakiem” po czym pani dyrektor poprosiła wójta Koszutskiego o kilka słów na koniec- Ja osobiście bardzo pani gratuluję i życzę, żeby następne uroczystości były z większą gromadką dzieci. Cieszę się, że coś takiego się dzieje i kibicuję, żeby szkoła pięła się jak najdalej - mówił wójt.

Na pożegnanie dzieci poczęstowały wszystkich zgromadzonych w sali babeczkami własnego wypieku. Były one efektem ich pracy na kółku kulinarnym organizowanym przez szkołę.

W rozmowie z jednym z rodziców uczniów słyszymy niemalże to samo, co mówił Wójt Gminy Sobolew:

- Troszkę mało tutaj na razie dzieci, ale myślimy, że za rok będzie drugie tyle. Wspomagamy szkołę jak tylko możemy. Jak Pani Agnieszka ma jakieś problemy to się zgłasza do nas i my staramy się ratować sprawę. Podziwiamy ją za jej poświęcenie.


Sama Agnieszka Głąsek pytana o spektakl i przygotowania mówi:

- Dzieci bardzo chętnie biorą udział w takich inicjatywach. Były zachwycone polonezem, ponieważ pomimo zajęć tanecznych, na których zajmują się tańcem towarzyskim tym razem miały okazję zaznajomić się z tradycyjnym, patriotycznym tańcem polskim. (…)Same przygotowania to była dla nich przyjemność. Dzieci bardzo szybko się uczą. (…) Jest to jedna z pierwszych uroczystości realizowanych w naszej szkole. Mamy w planach jeszcze kilka takich. Chcemy, żeby było widać co robimy.

Za samo przedstawienie odpowiedzialna była Karolina Juźwiak, nauczyciel-wychowawca klasy trzeciej, którą szczególnie wspomagały nauczycielki klas pierwszej i drugiej:  Kasia Elmerych oraz Agnieszka Hys. Jednak w próby angażowali się właściwie wszyscy nauczyciele.


Odwiedź nas na facebooku

Galeria 28

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.