Ile pali auto? Warto poznać koszty spalania
Przy planowaniu oszczędzania punktem wyjściowym jest poznanie, ile średnio auto spala paliwa. Taka wiedza pozwoli oszacować związane z tym wydatki i popracować nad planem osiągnięcia lepszej niż dotychczas efektywności paliwowej.Nie trzeba liczyć wszystkiego samodzielnie. Choć nie jest to trudne zadanie, wymaga przeprowadzenia pewnego eksperymentu. Najprościej zatankować pojazd do pełna, spisać stan licznika, przejechać określoną odległość, np. 30 km i ponownie uzupełnić bak. Stan wlanego za drugim razem paliwa dzielimy przez liczbę pokonanych kilometrów, a uzyskaną wartość należy pomnożyć przez 100. Wynikiem będzie liczba spalanego w litrach paliwa na 100 kilometrów. Jeżeli ktoś woli prostsze rozwiązania, może skorzystać z kalkulatorów spalania.
Stosunkowo niskie zużycie paliwa będą miały modele z niewielkimi silnikami, ale też te klasy miejskiej i wersje kompaktowe. Za ekonomiczne uważa się np. Hyundai Ioniq 1.6 Hybrid, Toyota Yaris, Suzuki Alto czy Fiat 500.
Czynniki, które wpływają na spalanie samochodu
Każde auto będzie miało zużycie paliwa, a na to, ile ubywa go z baku, wpływa kilka okoliczności, np. typ silnika i jego pojemność. Najpopularniejszymi są jednostki benzynowe i diesel, które różnią się między sobą pod względem wydajności oraz efektywności spalania. Silniki benzynowe zazwyczaj oferują lepsze osiągi przy niższych prędkościach, ale są mniej oszczędne w dłuższych trasach, podczas gdy silniki diesla charakteryzują się wyższą wydajnością paliwową, zwłaszcza podczas jazdy autostradowej.Ponadto ruch uliczny, stan dróg, warunki atmosferyczne i ukształtowanie terenu (górki, wzniesienia) także mają wpływ na zużycie paliwa.
Znaczenie ma także masa pojazdu i stan ogumienia. Ciężkie auta wymagają więcej energii do poruszania się, co prowadzi do większego zużycia paliwa. Jeżeli dodamy do tego zły stan opon, nieodpowiednie ciśnienie i jazdę z otwartymi szybami to mamy gotowy przepis na znaczne zwiększenie oporów toczenia. Nawet kształty i stan techniczny samochodu, a także zamontowane dodatkowe akcesoria, np. bagażnik dachowy mają znaczenie.
Styl jazdy ma wpływ na zużycie paliwa – im bardziej dynamiczna jazda, gwałtowne ruszanie i szybkie przyspieszanie, tym większe może być spalanie. Podobnie działa to z używaniem klimatyzacji.
Jak zmniejszyć koszty paliwa?
Wiemy już, jak poznać, ile pali samochód, którym jeździmy oraz co może mieć na to wpływ. Pora dowiedzieć się, jak zmniejszyć spalanie auta, by rzadziej odwiedzać stację benzynową, a tym samym zaoszczędzić więcej pieniędzy.Na początku należy zadbać od podstaw o stan techniczny pojazdu. Jego kondycja jest jak zdrowie człowieka – im lepiej zadbamy o szczegóły, tym lepiej będzie ono działać. Regularne przeglądy techniczne, odpowiednia wymiana oleju, dbanie o filtry powietrza i paliwa wpływają na efektywność spalania. Ponadto dobrze działający silnik, a także układ wydechowy mogą znacząco obniżyć zużycie paliwa. Dzięki temu nie dojdzie np. do spalania stukowego, którego zlekceważenie może w ostateczności prowadzić do wymiany jednostki napędowej. Nie należy zapominać także o odpowiednim stanie opon oraz utrzymywaniu ich ciśnienia na odpowiednim poziomie. Niedopompowane zwiększają opory toczenia, co w rezultacie prowadzi do wyższego zużycia paliwa. Regularne sprawdzanie powietrza w ogumieniu, najlepiej co miesiąc lub przed dłuższymi podróżami, może przynieść wymierne korzyści.
Dużo mówi się o ecodrivingu, czyli płynnej jeździe bez gwałtownego hamowania i przyspieszania, co wpływa nie tylko na komfort jazdy, ale też na zmniejszenie spalania. Dobrą praktyką jest także używanie tempomatu – o ile znajduje się on na wyposażeniu auta. Unikanie długiego postoju z włączonym silnikiem to działanie na plus – w przypadku dłuższego zatrzymania lepiej wyłączyć go, co pozwoli zaoszczędzić paliwo.
Warto opróżnić pojazd ze zbędnego bagażu, unikając przewożenia dużych lub ciężkich przedmiotów, które zwiększają jego masę. Ograniczenie używania klimatyzacji również ma znaczenie – zaleca się jej włączanie tylko wtedy, gdy jest to konieczne, a w miarę możliwości otwierać okna przy niższych prędkościach.
Ponadto przed większą podróżą dobrze jest zaplanować sobie trasę – unikać korków i niepotrzebnych zatrzymań, korzystając z aplikacji nawigacyjnych, które informują o ruchu drogowym. Mniej aut na drogach oraz możliwość utrzymywania stałej prędkości pozwalają zaoszczędzić na paliwie.
Komentarze (0)