reklama

Jak zachęcić dziecko do czytania?

Opublikowano:
Autor:

Jak zachęcić dziecko do czytania? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANECzytanie rozwija wyobraźnię, poszerza słownictwo, uczy empatii. Niestety, nie wszystkie dzieci chętnie sięgają po książki, co często martwi rodziców. Istnieje kilka sposobów, aby zachęcić do czytania nawet najoporniejszych. Oto najlepsze z nich.
reklama

Książki dobrane tematycznie


Jeśli Twoje dziecko nie chce czytać książek, pozwól mu poznać je na jego własnych zasadach. Niech samo wybierze sobie temat, o którym będzie chciało posłuchać. Czasami problem tkwi w tym, że narzucamy pociechom znane, lubiane i wartościowe pozycje, które znajdują się na szczytach rankingów księgarń. Dzieci nie muszą jednak interesować się tym, czym wszyscy. Bywa, że sięgają po mało znane tytuły, które od lat jedynie zdobią półki bibliotek. Oczywiście, propozycje książkowe muszą być dopasowane do wieku. Nie warto też sugerować się grafiką – dobrze, żeby dziecko wiedziało, czego mniej więcej może oczekiwać po treści. Niemal wszystkie książki dla dzieci zawierają z tyłu krótkie opisy, które powinniśmy czytać dziecku przed zakupem. 

reklama


Krótsze fragmenty


Niektóre dzieci nie potrafią skupić uwagi na wykonywanej czynności przez długi czas. Ta reguła może dotyczyć także czytania. Pociecha chętnie słucha, a może nawet sama czyta, ale tylko przez 5-10 minut. Problem ten jest oczywiście poważny i wymaga diagnostyki, zwłaszcza w przypadku uczniów, którzy powinni bez większych oporów poradzić sobie z dłuższymi fragmentami. Lepiej jednak przeczytać 2-3 strony, zamiast "wmuszać" w pociechę kolejne, gdy traci zainteresowanie wykonywaną czynnością. Niektóre książki dla dzieci są podzielone na krótsze rozdziały i właśnie te pozycja warto wybierać, jeśli dziecko nie potrafi skupić się na czytaniu przez dłuższy czas.


Aktywne czytanie


Czytanie na ogół przybiera formę bierną, co oznacza, że dzieci słuchają bajki, a następnie przechodzą do wykonywania innej czynności. Tymczasem dla niektórych może być to zbyt małe wyzwanie, dlatego warto wprowadzić w domu tak zwane aktywne czytanie. Polega ono na tym, że dziecko ma do wykonania jakieś zadania po zakończonej lekturze. Można też zadać mu kilka pytań dotyczących treści. Przy okazji sprawdzamy, czy pociecha rzeczywiście słucha, czy jednak myślami jest zupełnie gdzieś indziej. Książki dla dzieci czasami posiadają załączone karty pracy, które ułatwiają aktywne czytanie. W internecie również można znaleźć wiele inspiracji, jednak zwykle tworzy się je dla bardziej znanych pozycji. 
Pamiętajmy, że dzieci biorą przykład z rodziców, dlatego warto zaangażować się w pracę ze swoją pociechą. 

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama