Już w przyszłym tygodniu drużyny do lat 10 i 12 będą reprezentowały województwo podczas Finału Ogólnopolskiego w Warszawie, gdzie staną przed szansą zagrania na stadionie PGE Narodowym.
Finałowe zmagania na Mazowszu odbyły się w Miętnem. Dla występujących w nich najzdolniejszych młodych piłkarzy i piłkarek z regionu były one kontynuacją drogi z podwórka na stadion, która rozpoczęła się jeszcze we wrześniu ubiegłego roku. Na uczestników rozgrywek w Miętnem czekały nagrody oraz zabawa w najlepszym sportowym wydaniu. Pierwszego dnia do rywalizacji przystąpiły zespoły w kategorii U-10 oraz U-8. Dzień później obserwowaliśmy zmagania dzieci do lat 12. Wspaniała atmosfera piłkarskiego święta udzieliła się nie tylko zawodnikom i zawodniczkom, ale także ich rodzicom, którzy gorącym dopingiem zagrzewali swoje pociechy do gry.
I to właśnie od kibicom należy się kilka słów uznania. Półfinałowy mecz dziewczynek w kategorii U-10 oglądało liczne grono sympatyków Legii Soccer School Ladies i Diamonds Academy. Obie ekipy zadbały o żywiołowy i kulturalny doping. Przede wszystkim jednak, fantastycznie zachowali się w sytuacji, gdy kontuzji doznała jedna z zawodniczek Diamonds Academy. Dziewczynka wymagała opieki medyka i po chwili została zniesiona na rękach przez własną trenerkę. Gdy opuszczała plac gry, towarzyszyły jej gromkie brawa fanów jednej i drugiej drużyny, zupełnie jak kontuzjowanym piłkarzom na największych światowych arenach. Czy to wsparcie miało wpływ na to, że zawodniczka była w stanie wrócić do sprawności i zagrać w finale? Wierzymy, że tak.
Wspomniany mecz był wart odnotowania także z innego powodu. W całym spotkaniu zawodniczki trafiły w poprzeczkę aż 4 razy! Mimo solidnej dawki pecha, nie przeszkodziło im to w wygraniu spotkania i awansu do finału, w którym mierzyły się z UKS Varsovią.
Natomiast kibice Legii Soccer School Ladies to ewenement na skalę całego turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. W Miętnem nasz Kubuś mógł poczuć presję ze strony konkurencji, jaką była… własna maskotka! Pani Kazkowa, bo tak się nazywa sympatyczny miś, została zrobiona na szydełkach przez Kacpra Rupniewskiego. Brat jednej z zawodniczek poświęcił trzy miesiące na wykonanie maskotki, wzorując się na Kaziku, który zagrzewa do gry piłkarzy klubu. – To dopiero jej pierwszy rok, ale już widać, że przyjęła się w drużynie. Dziewczyny zabierają go na turnieje, sparingi, co przynosi nam szczęście – powiedział twórca Pani Kazkowej.
– Bardzo się cieszę, że mieliśmy w tym roku tak dużo drużyn dziewczęcych. W przeciwieństwie do poprzedniego roku, rozegraliśmy turniej w kategorii U-8 dziewczynek, co pokazuje wzrost zainteresowania piłką kobiecą – ocenia Arkadiusz Szulc, koordynator w województwie mazowieckim. – Wydaje mi się też, że w porównaniu z poprzednim rokiem, poziom rywalizacji zarówno u dziewczynek jak i u chłopców znacząco się podniósł – dodaje.
Przekonać się o tym mogli ci, którzy z uwagą śledzili dwa dni rozgrywek. Wyróżniających się piłkarzy i piłkarek było sporo, ale naszą uwagę przykuły przede wszystkim dwie osoby. Pierwszą z nich jest Mateusz Cichocki z drużyny UKS Irzyk Warszawa. Filigranowy chłopiec dał o sobie znać już rok temu, gdy został wybrany najlepszym zawodnikiem Wielkiego Finału w kategorii U-10. Chociaż od tamtego czasu minął już rok, chłopiec wciąż wyróżnia się niewielką posturą, a jednocześnie ogromnym sercem do gry. – Jest niesamowity – ocenia go trener, Marcin Zawadzki. – Jest z rocznika 2007, a więc młodszy od większości chłopców w kategorii U-12. Jest sercem i duchem zespołu, mimo młodego wieku dba o swoje nawyki żywieniowe, a nawet wpaja je kolegom. Na boisku jest bardzo wszechstronny, dzisiaj ustawiałem go nieco głębiej, ale tak naprawdę może grać na każdej pozycji – podkreśla. Warto też wspomnieć o jego ekspresji na murawie. Mateusz nieustannie motywował partnerów, jak wtedy, gdy wyszli na prowadzenie w finale. – Gramy dalej, jakby było 0:0! – tonował euforię. Widać, że mimo niskiego wzrostu, chłopiec jest urodzonym kapitanem.
Na osobny akapit zasługuje także Gabriela Jankiewicz z UKS Varsovia, która dosłownie zachwyciła wszystkich w Miętnem – kibiców, obserwatorów, trenerów, a nawet sędziów. Po zakończeniu turnieju organizatorzy wraz z arbitrami i trenerami zgodnie uznali, że dziewczynka, poza tytułem królowej strzelczyń powinna dostać także nagrodę dla najlepszej zawodniczki. Jest to sytuacja bez precedensu, ponieważ organizatorom na ogół zależy, by nagrodzić w tych kategoriach dwie różne osoby. Gabrysia zagrała jednak tak, że można było zastanawiać się, jak poradziłaby sobie wśród chłopców. Jak się okazało, te rozmyślania nie były bezpodstawne. Jej trenerka, Marta Konicka, przyznaje, że zawodniczka trenuje z chłopcami. – Co prawda w tym wieku wychodzą już na jaw różnice fizyczne, więc rywalizacja z nimi jest trudna. Ale z kolei dzięki temu osiągnęła taki poziom, ponieważ do jej planu tygodnia doszły bardziej wymagające treningi i sparingi – zauważa. My z kolei nie możemy się doczekać by zobaczyć, jak Gabrysia wypadnie na tle najlepszych ekip z pozostałych województw.
W trwającej XVIII edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” po raz drugi w historii nagradzane są postawy godne naśladowania. „Zieloną Kartką Fair Play” obdarowani mogą zostać trenerzy, zawodnicy oraz kibice, którzy podczas sportowej rywalizacji wykażą się wzorowym zachowaniem zgodnym z zasadami gry fair (może to być np. przyznanie się do przewinienia, którego nie zauważy sędzia). Organizatorzy rozgrywek na stronie internetowej Turnieju opublikują listę drużyn odznaczonych „Zieloną Kartką”. Arbitrzy w Miętnem przyznali dwie takie nagrody.

WIELKI FINAŁ I NAGRODA GŁÓWNA
Finały wojewódzkie to ostatni etap rywalizacji drużyn w najmłodszej kategorii wiekowej. Z kolei zwycięzcy w kategoriach U-10 i U-12 będą reprezentowali swoje województwa podczas Finału Ogólnopolskiego, który w dniach 29 kwietnia – 2 maja 2018 roku odbędzie się w Warszawie. Decydujące mecze tradycyjnie już zostaną rozegrane na stadionie PGE Narodowym, tuż przed finałowym spotkaniem o piłkarski Puchar Polski i podobnie jak przed rokiem będą transmitowane na żywo w otwartych kanałach telewizji Polsat. Nagrodą dla najlepszych będzie nie tylko Puchar Tymbarku, ale także możliwość obejrzenia z wysokości trybun meczu reprezentacji Polski oraz spotkanie z idolami – reprezentantami Polski i selekcjonerem Adamem Nawałką.
TURNIEJ PRZYSZŁYCH REPREZENTANTÓW POLSKI
„Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” to największy piłkarski turniej dla dzieci w Europie. Głównym sponsorem rozgrywek organizowanych przez Polski Związek Piłki Nożnej od 12 lat jest firma Tymbark, a od poprzedniej edycji brązowym sponsorem jest firma Electrolux. Celem rozgrywek jest popularyzacja sportu i aktywności fizycznej u najmłodszych oraz wyłanianie piłkarskich talentów. Do dotychczasowych edycji Turnieju łącznie zgłoszonych zostało blisko 2 miliony dzieci. Turniej był początkiem piłkarskich karier dla ponad 50 reprezentantów Polski różnych kategorii wiekowych. W tym gronie znajdują się ambasador Turnieju i napastnik włoskiego SSC Napoli – Arkadiusz Milik – a także inni reprezentanci Polski: Piotr Zieliński, Tomasz Kędziora, Bartosz Bereszyński, Damian Kądzior, Marcin Kamiński czy najdroższa polska piłkarka w historii – Paulina Dudek.
Honorowy patronat nad XVIII edycją rozgrywek sprawuje Prezydent RP – Andrzej Duda. Patronat nad Turniejem objęły również Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Partnerem turnieju w województwie mazowieckim jest Kompania Dystrybucyjna.
Szczegółowe informacje o Turnieju znajdują się na stronach: www.zpodworkanastadion.pl oraz www.laczynaspilka.pl@@@
reklama
Komentarze (0)