Czy bycie mamą młodego sportowca to trudna rola?
Bycie rodzicem wymaga dużo poświecenia i zaangażowania niezależnie od pasji i zainteresowań dziecka. Nie czuje, aby sport był bardziej absorbujący od np. nauki gry na instrumentach muzycznych.
Jak dużo czasu w domu poświęca się na rozmowy o pływaniu?
Przy takiej intensywności treningów i startów częste rozmowy o pływaniu są nieuniknione, choć w okresie pomiędzy startami są to bardziej rozmowy organizacyjne.
Bogusław w ostatnim czasie rzadko kiedy schodzi z najwyższego stopnia podium. Jakie emocje towarzyszą mu kiedy nie wszystko pójdzie po myśli?
Staramy się brać udział w najbardziej wymagających imprezach pływackich skierowanych do młodych zawodników, aby realizować cel którym jest rozwój sportowy a nie medale. Uważam, że mimo młodego wieku, dla Bogusia czy jego kolegów z pływalni o wiele większą wartość ma poprawa swoich rezultatów niż jakikolwiek medal czy nagroda. Tylko to jest ostatecznym wyznacznikiem poziomu sportowego.
Czy młodsze rodzeństwo chce iść w ślady brata?
Bogusław ma dwóch młodszych braci i kilkanaścioro kuzynów. Wszyscy powyżej 5 roku życiu już trenują lub pobierają naukę pływania. Na pewno przykład starszego brata zachęcił pozostałych do wizyty na basenie.
Dlaczego pływanie?
Pływanie jest dla nas podstawową umiejętnością, która pozwala zadbać o zdrowie jak również czuć się bezpiecznej nad wodą. Jest jednym ze sportów najrównomierniej rozwijających fizycznie. Dodatkowo treningi uczą systematyczności, budują charakter i odporność na stres.
Nie jest to sport jak piłka nożna, który można uprawiać gdzie i kiedy się chce. Ile czasu zajmuje dzieciom uprawianie sportu tygodniowo?
Dzieci w tym wieku, trenujące w szkołach o profilu sportowym, już trenują codziennie 1,5-2h. Klub z Miętnego prowadzi zajęcia codziennie, z założeniem 3 treningów dla każdej z grup wiekowych. Oczywiście, w porozumieniu z trenerami, jest możliwość udziału w zajęciach codziennie.
Dalsze wyjazdy syna łatwo pogodzić z obowiązkami szkolnymi?
Syn jest dobrym uczniem, nigdy nie miał problemów z nauką, choć wiem że czasami jest mu ciężko. Zasada jest prosta: nauka jest najważniejsza.
Jak reagują nauczyciele czy dzieci w szkole na sukcesy Bogusława?
Z reguły są to pozytywne reakcje rówieśników. Do tej pory Bogusław miał też duże wsparcie nauczycieli. Syn, również z sukcesami, reprezentuje na zawodach międzyszkolnych SP2 w Garwolinie.
Jaki jest dotychczas największy sukces syna?
Bardzo ważne było zwycięstwo w klasyfikacji generalnej cyklu Grand Prix WMOZP rocznika 2014. Turniej pokazał synowi jaki postęp zrobił od wiosny do jesieni i jakie efekty przynosi praca wykonana na treningach.
Czy w głowie 10-latka rodzi się myśl, że chciałby zajmować się tym sportem zawodowo?
My pływanie traktujemy na razie jako przygodę i formę aktywności fizycznej. Na razie za wcześnie na jakiekolwiek prognozy choć pływanie jest sportem, w którym w dość wczesnym wieku, można określić potencjalnie możliwy do osiągnięcia poziom sportowy. Mistrzostwa Polski są rozgrywane już w kategorii zawodników 13-letnich.
Jakim stylem i na jakim dystansie syn czuje się najlepiej?
Wszyscy trenerzy Bogusia kładą nacisk na równomierny rozwój wszystkich stylów pływackich, czego efektem są dobre starty w stylu zmiennym. W kilku konkurencjach Boguś jeszcze nie miał okazji wystartować więc za wcześnie na zamykanie się w konkretnym stylu i dystansie.
Jak wygląda typowy trening Mazowsza?
Treningi grupy starszej Mazowsza trwają 1,5h a młodszej 1h. Dzieci podzieloną są na tory i wykonują zadania w zależności od swoich umiejętności. Każdy trening w tygodniu dotyczy innych elementów. W przypadku młodych zawodników, trenerzy, dbają głównie o aspekty techniczne, choć zdarzają się treningi typowo wytrzymałościowe.
Klub aktualnie prężnie działa w Social Media i jeździ na wiele zawodów liczną reprezentacją. Nie zawsze tak było?
To prawda. Sekcja pływacka ULKS Mazowsze Miętne, została wznowiona na przełomie 2023/2024. Aby startować w zawodach klub potrzebował aktualnej licencji. Dla przykładu: rok temu jechaliśmy na OMDO (seria zawodów "Od młodzika do olimpijczyka" - red.) z 2 zawodnikami, obecnie wybieramy się w 7-osobowym składzie.
Czy postawienie klubu na nogi zajęło wiele czasu? Były momenty zwątpienia?
To temat do którego nie ma sensu już wracać. Najważniejsze że klub funkcjonuje, zaznaczamy swoją obecność na pływackiej mapie Polski, mamy wsparcie władz samorządowych i rodziców.
Co musi zrobić dziecko z okolicy chcące dołączyć do Mazowsza?
Dla zdecydowanej większość dzieci dołączenie do klubu to następny krok po nauce pływania pod kierunkiem naszych trenerów. Jeżeli dziecko posiada już umiejętność pływania stylem dowolnym i grzbietowym to najprościej przyjechać na trening konsultacyjny. Dodatkowo cyklicznie ogłaszane są nabory, o których informujemy na naszym Facebooku
Czy pomoc w organizacji takiego przedsięwzięcia kosztuje dużo czasu? Co cieszy najbardziej?
Nie ma co ukrywać że tak. Jesteśmy małym klubem i większość obowiązków formalno-prawnych spoczywa na rodzicach pełniących różne funkcje w zarządzie. Plusem jest to, że wszystko mamy pod kontrolą.
Co cieszy najbardziej?
Widok najmłodszych zawodników odnoszących pierwsze sukcesy. Większość zawodników mamy w rocznikach 2013-2017 i to jest grupa która niebawem ma stanowić o sile sportowej klubu.
Jakie są plany całej społeczności pływackiej z Miętnego na nadchodzący rok i czego w nim życzyć?
Zarówno dzieciom jak i rodzicom przyda się iskierka, która podtrzyma entuzjazm który panował w tym 2024r i cierpliwości w dążeniu do celu małymi krokami.
W imieniu klubu życzę wszystkim czytelnikom Wesołych i Spokojnych Świąt Bożego Narodzenia.
Komentarze (0)