Przypomnijmy...
Po raz pierwszy pomysł połączenia obu miejscowości pojawił się w 2009 roku. Przeprowadzone w 2010 roku referendum jednoznacznie pokazało niechęć mieszkańców do zmiany: – Myślę, że główny powód dotyczył natury finansowej – mówił nam wówczas wójt gminy Górzno, Waldemar Sabak. W ankietach, jakie wypełniali mieszkańcy obu miejscowości, 122 osoby opowiedziały się za dokonaniem zmiany, 410 osób było „za”, ale przy założeniu, że nie musieliby w całości lub częściowo pokrywać kosztów wymiany dokumentów.
Kolejne działania w 2012 roku opierały się głównie na dobrej kampanii. Społeczeństwo przy pierwszej próbie nie było świadome korzyści, jakie wynikają ze scalenia miejscowości. Przy drugim podejściu wójt postawił na spotkania i rozmowy z lokalną społecznością.
Choć w kolejnym głosowaniu frekwencja wynosiła 35,5 procent, to 275 głosów było „za” oraz 119 „przeciw” połączeniu miejscowości. Większość mieszkańców chciała połączenia, dlatego Rada Gminy Górzno podjęła jednogłośnie uchwałę w sprawie wystąpienia z wnioskiem do Ministra Administracji i Cyfryzacji o połączenie miejscowości Górzno i Górzno-Kolonia.
@@@
1 stycznia 2014 roku na podstawie "Rozporządzenia Ministra Administracji i Cyfryzacji w sprawie ustalenia, zmiany i zniesienia urzędowych nazw niektórych miejscowości oraz ustalenia nazwy obiektu fizjograficznego" nazwa Górzno-Kolonia została urzędowo zniesiona.
Nazwy ulic w Górznie
Połączenie Górzna i Górzna-Koloni dało zielone światło takim działaniom, jak nadanie nazw ulicom czy uporządkowanie numeracji budynków.
Pierwsze z nich, tj. nadanie nazw ulicom, wójt gminy chce przeprowadzić już niebawem. - Wójt gminy Górzno, przyjmując za podstawę działania wprowadzenie na terenie byłej miejscowości Górzno Kolonia nazw ulic, zaprasza mieszkańców przedmiotowej miejscowości na zebranie wiejskie - informuje Urząd Gminy Górzno.
Spotkanie z mieszkańcami w tej sprawie odbędzie się 4 września w budynku Urzędu Gminy o godzinie 18. Zainteresowani mogą przygotować projekt nazwy dla swoich ulic.
reklama
Komentarze (0)