reklama
reklama

My mamy szczęście…

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

My mamy szczęście… - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Garwolinaplik
reklama

Uroczystą mszą świętą pod przewodnictwem księdza biskupa Henryka Tomasika rozpoczęły się wczorajsze obchody Święta Niepodległości. Burmistrz Miasta Garwolin Tadeusz Mikulski poprosił księdza biskupa o odprawienie mszy świętej w intencji mieszkańców, miasta i powiatu oraz całej ojczyzny. „Nasze zatroskanie o ojczyznę to przede wszystkim wielka modlitwa o to, abyśmy dobrze zagospodarowali dar godności, miłując słowem i uczynkiem. Potrzebny jest ten polski czyn współczesny, którym jest odnowa ludzkich sumień. Nie będzie dobrej Polski bez uporządkowanych naszych sumień” – powiedział w homilii ks. bp. Henryk Tomasik.
 
Oficjalna część obchodów odbyła się tradycyjnie pod Pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Uczestniczyli w niej przedstawiciele samorządu powiatowego i miejskiego na czele z burmistrzem Tadeuszem Mikulskim i starostą Grzegorzem Woźniakiem, przedstawiciele służb mundurowych, instytucji publicznych, szkół oraz związków zawodowych. Przy pomniku bardzo licznie zebrali się także mieszkańcy naszego miasta. „Mamy najcenniejszy dar – dar swobody, ale wciąż potrzebna jest współpraca między ludźmi, gdyż kraj tego potrzebuje. My w Garwolinie dokładamy starań, poprzez swoją pracę udowadniamy, że opłaci się współpracować” – powiedział w przemówieniu burmistrz miasta.
Uczniowie z Zespołu Szkół nr 2 w Garwolinie przygotowali krótką inscenizację nawiązującą do pobytu Marszałka Piłsudskiego na ziemi garwolińskiej. Uroczystości zakończyły się złożeniem wiązanek kwiatów pod Kamieniem Piłsudskiego.
 
Zaraz po zakończonej części oficjalnej na miejskim skwerku rozpoczął się piknik rodzinny przygotowany przez Związek Harcerstwa Polskiego, Komendę Hufca „Orłów”. Harcerze chcieli pokazać, że Święto Niepodległości można spędzić z uśmiechem na twarzy, że patriotyzm ma także wymiar radosny . Były zabawy dla najmłodszych, śpiewanie przy ognisku i ciepła wojskowa grochówka. Nie zabrakło także elementu edukacyjnego – harcerze przeprowadzili pokaz udzielania pierwszej pomocy w pozorowanym, choć wyglądającym bardzo realistycznie, wypadku samochodowym.
 
W Centrum Sportu i Kultury obchody związane z narodowym świętem trwały od południa do późnych godzin wieczornych. Odwiedzający Dom Kultury mogli obejrzeć wystawy, których tematem był między innymi: „Garwolin wczoraj i dziś”, „PRL tak daleki, tak bliski”, „Hubal”. Na scenie sali widowiskowej królowała piosenka. Najpierw krótki koncert zaprezentowali uczniowie z Zespołu Szkół im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Garwolinie. Znalazły się w nim dobrze znane i lubiane utwory muzyczne o tematyce patriotycznej. Koncert jest częścią dłuższego programu artystycznego przygotowanego na dziewięćdziesięciolecie szkoły, który zostanie w niedługim czasie przedstawiony w Domu Kultury. Wieczorem w wypełnionej po same brzegi sali zaprezentował się teatr „Od czapy” wraz z uczniami Szkoły Muzycznej i męską częścią Chóru Miasta Garwolin. Spektakl „Tu zostanę” to lekcja historii zapisana w pieśniach i piosenkach, ale to także ważna lekcja miłości do ojczyzny dla dorosłych i młodzieży. Została w nim bardzo mocno podkreślona rola starszych w kształtowaniu się postaw patriotycznych ludzi młodych. Kultura nie jest dziedziczona w sensie biologicznym. Patriotyzmu nie mamy zapisanego w genach. Nie przechodzi on z ojca na syna tak, jak może się to dziać chociażby z kolorem oczu. Miłość do ojczyzny może narodzić się w człowieku tylko poprzez przekazywanie mu odpowiednich wartości, kultywowanie tradycji i zaciekawienie historią.
 
Mimo że żyjemy w niepodległym kraju, bycie patriotą wcale nie jest proste i patriotyzm nie przychodzi nam łatwo. Nikt nie wymaga od nas poświęcenia z życia, rezygnacji z rodziny, kariery. Dziś miłość do ojczyzny ma inny wymiar niż 90 lat temu, ale nie oznacza to, że jesteśmy zwolnieni z tego obowiązku. Naszym świadectwem może być właśnie uczestniczenie w uroczystościach związanych ze świętami narodowymi, wywieszenie flagi państwowej czy po prostu uczynienie tego dnia świętem, a nie tylko dniem wolnym od pracy.

reklama
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama