Częstotliwość użytkowania
Jednym z najistotniejszych czynników, który należy wziąć pod uwagę, jest częstotliwość użytkowania bramy. Niezależnie od tego, czy chodzi o bramy skrzydłowe, czy bramy przesuwne, ten parametr ma decydujące znaczenie dla doboru pozostałych komponentów automatyki do bram. Przyjmuje się, że brama otwierana i zamykana do 50 razy na dobę funkcjonuje w trybie pracy przydomowej, natomiast powyżej 50 cykli na dobę mówimy już o pracy przemysłowej. Do bram intensywnie użytkowanych należy wybierać silniki z odpowiednim zapasem mocy i o zwiększonej wytrzymałości. Takimi parametrami charakteryzuje się np. automatyka do bram Key.

Waga bramy
Należy też wziąć pod uwagę ciężar całkowity bramy oraz jej długość – dotyczy to zarówno bram przesuwnych, jak i skrzydłowych. Co istotne, specyfikacja techniczna napędu musi określać maksymalną wagę bramy, którą dany siłownik będzie w stanie uciągnąć. Zawsze należy zapewnić zapas mocy sięgający co najmniej 30% ponad przewidywane obciążenie – dzięki temu znacząco wydłuża się żywotność siłownika oraz minimalizuje ryzyko spalenia napędu w wyniku przeciążenia go. Np. automatyka do bram Key posiada zabezpieczenia przed zbytnim przeciążeniem, co redukuje koszty ewentualnej naprawy.

Listwy zębate
Właściwe dobranie listwy zębatej jest ważne z uwagi na fakt, że to właśnie ten element decyduje o współpracy pomiędzy siłownikiem a bramą. Obecnie można spotkać w handlu listwy wykonane z tworzyw sztucznych lub metalowe, które różnią się nie tylko sposobem montażu, ale także i wytrzymałością oraz zakresem możliwości. Listwy z tworzyw mogą być obciążane jedynie do ok. 400 kg, czyli tyle, ile przeciętnie ważą bramy skrzydłowe. Listwy metalowe są znacznie wytrzymalsze, jednak ich praca jest też głośniejsza, muszą też zostać odpowiednio przyspawane do bramy. Wspomniana już wyżej automatyka do bram Key została np. skonstruowana tak, by maksymalnie wyciszyć hałas towarzyszący jej pracy.@@@
Komentarze (0)