Proponujemy Wam małą podróż w przeszłość. Chcemy podsumować te dwanaście miesięcy, które są już za nami. Przeszłości nie należy rozpamiętywać, ale czasem warto na chwilę do niej powrócić, po to chociażby, aby z dystansem popatrzeć na pewne sprawy, uświadomić sobie, co wokół nas się dzieje i na ile jesteśmy czynnymi uczestnikami lokalnej rzeczywistości.
Inwestycje
W minionym roku bardzo często informowaliśmy Was o nowych inwestycjach w mieście i na terenie całego powiatu. Pojawiały się nie tylko nowe obiekty, lecz także intensywnie pracowano na renowacją tych istniejących. Na pierwsze miejsce w rankingu najważniejszych wydarzeń niewątpliwie zasługuje oddanie do użytku nowych budynków Szpitala Powiatowego, które miało miejsce pod koniec sierpnia. W związku z trwającą modernizacją starej części szpitala, aktualnie wszystkie oddziały zostały przeniesione do nowego skrzydła. Nikomu nie życzymy, żeby musiał przekonywać się o nowoczesności szpitala na własnej skórze, ale z dwojga złego, lepiej leczyć się w godnych warunkach na miarę XXI wieku. Sporo inwestowano w oświatę – oddano do użytku boiska szkolne w Garwolinie i Żelechowie. W czerwcu odbyło się oficjalne otwarcie obiektów sportowych w Miętnem, a we wrześniu uroczystego przecięcia wstęgi dokonano na hali sportowej przy Zespole Szkół nr 2 w Garwolinie. Pomyślano także o maluchach – od września najmłodsi obywatele naszego miasta uczęszczają do nowego, przestronnego przedszkola. Nie mogło się obyć także bez inwestycji drogowych. Do najważniejszych zaliczamy przebudowy dwóch mostów – w Wildze i Garwolinie. Utrudnienia w ruchu w mieście dawały się mocno we znaki, ale, jak to mówią, coś za coś. Warto docenić fakt, że dzięki solidnemu wykonawcy i sprzyjającym warunkom atmosferycznym most został oddany pod koniec października, a nie, jak przewidywał harmonogram, w grudniu. I na koniec inwestycyjnej lustracji dobre wieści dla kinomanów – nasze zasłużone kino „Wilga” doczekało się generalnego remontu i poważnych inwestycji, których jeszcze nie koniec.
Gorące tematy
Na szczególną uwagę zasługują dwie kwestie. W lutym rozpoczęła się trudna i wciąż powracająca jak bumerang walka o utrzymanie Oddziału VI garwolińskiego sanatorium, które wchodzi w skład Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii i Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży w Zagórzu. Był strajk, głodówka i chwile zwątpienia. Mocne deklaracje w sprawie oddziału składał Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik – „Zrobię wszystko, aby nie został zamknięty.” Normalna praca i względy spokój trwały od czerwca do października, kiedy to ponowiono próbę likwidacji oddziału. Jego przyszłość stała pod znakiem zapytania aż do 17 listopada, kiedy to na sejmiku województwa zapadły ostateczne decyzje o utrzymaniu placówki, ale personel nauczony poprzednimi wydarzeniami podchodził do tych optymistycznych informacji z dużym dystansem.
Pod koniec roku garwolińscy radni, ale także cała miejska społeczność, zaczęli burzliwe dyskusje na temat bardzo dużej inwestycji, jaką jest budowa basenu i krytej pływalni. Zwolennicy uważają, że powiatowa stolica zasługuje na wodny park rozrywki, który będzie umożliwiał nam aktywne spędzanie wolnego czasu. Przeciwnicy – boją się zbyt wielkiego zadłużenia miasta i blokowania innych przedsięwzięć. Czas pokaże, jaki będzie finał tej debaty.
Polityka
Na garwolińskiej politycznej arenie pojawiały się nowe głosy, które wspólnie wołają pod szyldem „Porozumienie dla Przyszłości Powiatu Garwolińskiego”. Cechuje ich młodość oraz dość odważne i oryginalne pomysły, które nie wszystkim przypadają do gustu. We wrześniu zorganizowali konferencję prasową w samym centrum miasta, podczas której przedstawili swoją inicjatywę, jaką jest bezpłatny dostęp do internetu dla wszystkich. W grudniu zaprosili mieszkańców do wspólnego wigilijnego stołu, który także stanął na centralnym skwerze Garwolina. Jedno można o nich powiedzieć na pewno – chcą być otwarci na społeczeństwo, ze swoimi inicjatywami wychodzą do ludzi. Czy zyskają sympatię mieszkańców?
Wielkie jubileusze
Na brak uroczystości związanych z rocznicą powstania pewnych instytucji i stowarzyszeń nie mogliśmy narzekać. Świętowaliśmy kilka okrągłych jubileuszy. 95 lat istnienia na ziemi garwolińskiej obchodzili harcerze. Swoje 15. urodziny uczcił ośrodek Monaru w Głoskowie. W oświacie także dwa wielkie wydarzenia. Dwie z naszych miejscowych szkół mogą poszczycić się długą i ciekawą historią swojego istnienia. We wrześniu 50. rocznicę powstania obchodziła Szkoła Podstawowa nr 2, w listopadzie natomiast 90 lat świętowało Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Kulturalnie
Temu, kto tkwi w przekonaniu, że w Garwolinie i okolicach nic się nie dzieje, polecamy w przyszłości mieć oczy i uszy szeroko otwarte. Przez dwanaście miesięcy działo się sporo. Rodzi się coraz więcej nowych kulturalnych inicjatyw. Przypominamy tylko te najważniejsze. Nasze serca podbił organizowany po raz pierwszy w tym roku festiwal „Dni Muzyki Chóralnej”. Koncerty polskich chórów oraz gości z zagranicy zgromadziły w kościołach sporą publiczność. Pod koniec sierpnia odbyła się VI edycja Mazowieckich Zawodów Sikawek Strażackich, a we wrześniu – II Regionalny Przegląd Strażackich Orkiestr Dętych. Czerwiec to oczywiście hucznie obchodzone Dni Garwolina i Powiatu Garwolińskiego. Tradycją stały się też sierpniowe Dożynki połączone z „Pożegnaniem lata”. Różnego rodzaju imprezy towarzyszą wszelkim uroczystościom patriotycznym.
Gratulujemy sukcesów
O powiecie garwolińskim i jego stolicy było w tym roku głośno i w kraju, i poza jego granicami. Ogromne gratulacje należą się naszemu srebrnemu olimpijczykowi Paraolimpiady w Pekinie w tenisie stołowym – Piotrowi Grudniowi. Piotr ma wielki talent, który pomnaża ciężką i wytrwałą pracą, dlatego wierzymy, że o jego sukcesach będziemy słyszeć jeszcze wiele razy.
We wrześniu emocje sięgnęły zenitu także z powodu naszej garwolinianki – Katarzyny Mikulskiej, która bez żadnych problemów przeszła przez szereg eliminacji, by w końcu znaleźć się w finale Miss Polonia 2008. I choć do ścisłej czołówki się nie dostała, na swoim koncie ma ogromny sukces, a my możemy poszczycić się jedną z najpiękniejszych Polek.
Odeszli
Kończąc wędrówkę po minionych miesiącach, chcemy także przypomnieć te smutniejsze chwile. Wspominamy wszystkich tych, którzy z odeszli już z tego świata. W marcu pożegnaliśmy długoletniego proboszcza parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Garwolinie – księdza prałata Stanisława Maksymowicza. Odszedł po cichu i niespodziewanie dla nas wszystkich. Pozostawił po sobie pustkę, ale i testament swojej pokornej postawy, zaangażowania i otwartości na problemy i potrzeby parafian. Miejmy nadzieję, że to, co ksiądz przez tyle lat wypracował, nie zostanie zaprzepaszczone i zapomniane. W ostatnich miesiącach Pan powołał także dwóch kapłanów, którzy z Garwolinem byli mocno związani i w sercach wielu parafian zostawili trwały ślad. We wrześniu odszedł ksiądz biskup senior Jan Mazur – Honorowy Obywatel Miasta Garwolin oraz „Zasłużony dla Powiatu Garwolińskiego”. Na początku grudnia po długiej i ciężkiej chorobie zmarł ksiądz Józef Szajda, wieloletni wikary i założyciel Ruchu Światło-Życie w parafii pw. Przemienienia Pańskiego. Dla wielu wzór człowieka i kapłana.
To wszystko jest już za nami. Teraz czekamy, co przyniesie ten nowy rok. Miejmy nadzieję, że kryzys nie będzie tak groźny, radości przewyższą smutki, los oszczędzi nam trudnych doświadczeń, a my sami znajdziemy w sobie więcej optymizmu.
Redakcja portalu dziękuje za kolejny rok wspólnego tworzenia serwisu – za rzeczowe komentowanie artykułów, przesyłane informacje i codzienne odwiedziny naszej strony.
Zapewniamy, że będziemy się starać na bieżąco informować Was o tym, co dzieje się w mieście i powiecie. Sobie i Wam życzymy, aby były to tylko dobre wiadomości.
Komentarze (0)