W sali konferencyjnej garwolińskiego Urzędu Miasta, w której odbyło się spotkanie z posłem Kowalczykiem, zgromadzili się przedstawiciele poszczególnych gmin oraz władze starostwa powiatowego. Poseł przedstawił te zmiany w ustawie, które bezpośrednio dotyczą finansów samorządowych. Celem spotkania było nie tylko zapoznanie samorządowców z nowym projektem ustawy, lecz także poznanie ich opinii na jego temat. Rząd planuje między innymi ograniczenie działalności samorządowych zakładów budżetowych, zmiany w zakresie celów wydatków publicznych, nowe zasady umorzeń podatkowych oraz cywilno-prawnych. Projekt ustawy zakłada jawność finansów publicznych oraz jawne i imienne głosowanie w sprawie finansów w starostwach powiatowych oraz urzędach marszałkowskich. Ma to skłonić członków zarządu do większej ostrożności w podejmowaniu ważnych decyzji. Najbardziej kontrowersyjny zapis, szczególnie niekorzystny dla powiatów, dotyczy możliwego zadłużenia. Ustawa zmienia przepisy regulujące zasady zaciągania kredytów. „Wysokość kredytu będzie zależała od wysokości wolnych środków zagwarantowanych w budżecie. Nie wchodzą w to wydatki bieżące, czyli pieniądze na wynagrodzenia i utrzymanie.” – wyjaśniał poseł – „ Do tego będzie to suma uśredniona z ostatnich trzech lat.” W powiatach wydatki bieżące są bardzo duże, dlatego pieniędzy na inwestycje jest jak na lekarstwo. W tej chwili już 180 powiatów wie, że będzie miało problemy z zaciąganiem kredytów. W o wiele lepszej sytuacji są samorządy gminne. Starosta Grzegorz Woźniak nie ukrywał niezadowolenia z tej rządowej propozycji. „Kredyty są nam potrzebne na udział w projektach unijnych. Jeśli nie będziemy mieć pieniędzy, jeszcze ogromne sumy z europejskiej puli przejdą nam koło nosa. W następnych latach możemy mieć problemy z nowymi inwestycjami” – tłumaczył starosta.
Popołudniowe spotkanie w Urzędzie Gminy w Górznie poprowadziła poseł Teresa Wargocka. Posłanka rozmawiała z nauczycielami i dyrektorami szkół o planowanych zmianach w ustawie o systemie oświaty oraz w ustawie o Karcie Nauczyciela. Jedynym zapisem, który nie wzbudzał wątpliwości było przyznanie nauczycielom długo oczekiwanych podwyżek. Nauczyciel stażysta otrzyma 100% kwoty bazowej, a nauczyciel kontraktowy – 110%. Wynagrodzenie nauczyciela mianowanego będzie wynosiło ok. 144% wynagrodzenia stażysty, a dyplomowanego – 182%. „Samorząd ma obowiązek wypłacić nauczycielom te pieniądze. Jeśli tak się nie stanie, nauczyciel może skierować sprawę do sądu pracy” – tłumaczyła poseł Wargocka. Nauczyciele zyskali podwyżki, ale stracili prawo do wcześniejszych emerytur. Dodatkowo wzrosło także pensum. Ustawa o systemie oświaty przewiduje wiele zmian mniej i bardziej kontrowersyjnych. Na wczorajszym spotkaniu najwięcej emocji wzbudziły dwie kwestie. Pierwsza dotyczyła obniżenia wieku dzieci objętych obowiązkiem szkolnym. Dzieci w wieku 6 lat pomaszerują do szkoły dopiero w 2012 roku, ale już teraz rodzice mogą dobrowolnie posłać swojego malucha do pierwszej klasy, bez pozytywnej opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej. „Wprowadzono także prawo rodzica do posłania dziecka pięcioletniego do przedszkola, co zrodzi kolejne problemy dla samorządów. Przez dwa lata będzie to możliwość, a od 2011roku obowiązek posłania pięciolatka do rocznego przygotowania przedszkolnego” – informuje Teresa Wargocka. W 2011 roku swoje miejsce w przedszkolu będą musiały znaleźć wszystkie dzieci w wieku pięciu i sześciu lat. Biorąc pod uwagę fakt, co działo się w naszych przedszkolach na początku września, samorządy już powinny zacząć myśleć nad rozwiązaniem tej sytuacji.
Drugi bardzo kontrowersyjny zapis dotyczy proponowanej prywatyzacji szkół. Nowelizacja ustawy zakłada, że organ prowadzący może przekazać prowadzenie szkoły innemu podmiotowi – osobom fizycznym lub prawnym, wyłonionym w konkursie. Ustawa nie przewiduje żadnych wymogów, które kandydat musiałby spełniać. Nie musiałby on nawet posiadać wykształcenia pedagogicznego. Wszystko tak naprawdę będzie zależało od rozsądku samorządu. Poważne konsekwencje tych decyzji mogą dotknąć przede wszystkim nauczycieli, którym nowy podmiot prowadzący przedstawi swoje warunki zatrudnienia.
Nowelizacja ustawy oświatowej przewiduje także reformę kuratoriów oraz rezygnację z dopuszczania do użytku przez ministerstwo programów nauczania.
reklama
Komentarze (0)