Koncert nawiązywał do tego magicznego okresu w roku, jakim jest Boże Narodzenie. Dzięki przepięknym i wzruszającym wykonaniom polskich kolęd i pastorałek, zgromadzona publiczność mogła na nowo poczuć atmosferę minionych świąt. Tradycję wigilijną przybliżył zebranym prowadzący koncert, prezenter Polskiego Radia, Andrzej Krusiewicz, który co roku chętnie bierze udział w tym przedsięwzięciu. Jeden z utworów – „Kolędę dla nieobecnych” wykonawcy zadedykowali tym, których pośród nas już nie ma. „To specjalny utwór dla księdza prałata Stanisława Maksymowicza, który nam towarzyszył, miał wielkie i zawsze otwarte serce dla osób niepełnosprawnych” – powiedział Andrzej Krusiewicz – „ Pamiętamy także o księdzu Szajdzie, który był tak ważny dla tej społeczności”.
Koncert był wydarzeniem o charakterze integracyjnym w szerokim tego słowa znaczeniu. Na scenie spotkali się ludzie, którzy na co dzień żyją w swoich środowiskach i zajmują się zupełnie innymi sprawami, ale łączy ich jedno – miłość do muzyki i miłość do drugiego człowieka. Dzieciom z Zespołu Szkół nr 2 towarzyszyli studenci Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, zespół młodzieżowy New Beat z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr w Garwolinie pod kierownictwem Andrzeja Ostolskiego oraz Julian Czaporowski, Róża Michalik, Małgorzata Brojek i Jerzy Żochowski. Gościem specjalnym koncertu były solista Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku Maciej Nerkowski.
Pomiędzy Zespołem Szkół nr 2 a Uniwersytetem Muzycznym została podpisana umowa, na mocy której Uniwersytet sprawuje nadzór merytoryczny nad zajęciami muzycznymi w garwolińskiej placówce. Dzięki tej umowie studenci tej uczelni mogą brać udział w Koncertach Integracyjnych. Uniwersytet jest także fundatorem wielu instrumentów, z których korzystają podopieczni Róży Michalik.
Wśród zaproszonych gości byli: Pełnomocnik Zarządu Województwa Mazowieckiego ds. Osób Niepełnosprawnych Artur Pozorek, Kierownik Katedry Psychologii Muzyki Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie – prof. Barbara Kamińska, Dyrektor Mazowieckiego Kuratorium Oświaty Delegatura w Siedlcach Joanna Kaniuk, wizytator Kuratorium Oświaty Dorota Skrzypek, Dyrektor Krajowego Ośrodka Psychiatrii Sądowej dla Nieletnich Marek Ignaczak, władze samorządowe – starosta Grzegorz Woźniak, wicestarosta Marek Chciałowski, Przewodniczący Rady Powiatu Marek Niedźwiedź, Burmistrz Miasta Garwolin Tadeusz Mikulski, Przewodniczący Rady Miasta Garwolin Andrzej Dobrowolski oraz przedstawiciele instytucji publicznych i dyrektorzy szkół.
Na zakończenie tego świątecznego spotkania pojawił się „święty Mikołaj”. Magdalena Anczewska, przedstawiciel firmy Avon, która była jednym ze sponsorów, przekazała na ręce Róży Michalik nowy instrument dla młodych muzyków – wiolonczelę. Wszyscy wykonawcy otrzymali także drobne upominki.
Komentarze (0)