reklama

Uwaga na grypę!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Uwaga na grypę! - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z GarwolinaW kalendarzu środek zimy, a w ośrodkach zdrowia i aptekach długie kolejki. Wirusy atakują ze wszech stron i skutecznie wyłączają nas z normalnego życia. Niestety – wszystko wskazuje na to, że najgorsze dopiero przed nami.
reklama

Europejskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (ECDC) informuje o zwiększonej liczbie zachorowań na grypę w krajach Europy Zachodniej i Środkowej. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że epidemia grypy sezonowej w najbliższych tygodniach dotrze do Polski i innych krajów Europu Wschodniej i Północnej.
„W ostatnim czasie obserwujemy nasilenie się infekcji wirusowych, nie zawsze są to jednak wirusy grypy” – tłumaczy doktor Urszula Paplińska-Miętus, kierownik Lecznictwa Otwartego SP ZOZ w Garwolinie – „ Należy pamiętać, że charakterystycznymi objawami dla grypy są bóle mięśniowe i wysoka gorączka. Zwiększona liczba chorych w ostatnich tygodniach to efekt różnych infekcji wirusowych, którym towarzyszy kaszel i katar. Bardzo dużo dzieci choruje na zapalenie oskrzeli i płuc”. Wśród wielu różnych chorób lekarze coraz częściej diagnozują także grypę. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna odnotowała spory wzrost zachorowań na grypę w stosunku do grudnia.
Należy pamiętać, że z tą chorobą nie ma żartów. Nie wolno lekceważyć jej objawów i zaniedbywać leczenia. Często o wiele groźniejsze od samej choroby mogą okazać się powikłania po niej. Najlepszą metodą obrony przed wirusami grypy są szczepionki. Europejskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób apeluje, aby w tym czasie możliwej epidemii grypy sięgnąć po te środki, które pomogą nam uniknąć choroby. „Opierając się na charakterystyce antygenowej i genetycznej wirusów krążących uznano, że wirusy znajdujące się w tegorocznej szczepionce przeciwko grypie odpowiadają wirusom krążącym w środowisku. Szczepionka ta więc stanowi skuteczną ochronę przed zachorowaniem lub przynajmniej pozwoli na znaczne złagodzenie przebiegu choroby” – informuje ECDC. Szczególnie zaleca się to osobom z grup podwyższonego ryzyka, czyli osobom starszym, przewlekle chorym oraz pracownikom służby zdrowia.

reklama
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama