reklama

Łaskarzew świętował 600 - lecie nadania praw miejskich

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Łaskarzew świętował 600 - lecie nadania praw miejskich - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z GarwolinaTegoroczne Dni Miasta Łaskarzew były szczególne, bowiem w tym roku miasto obchodzi 600- lecie nadania praw miejskich. Atrakcje dla mieszkańców zostały zaplanowane na dwa dni – 18 i 19 sierpnia, ale najwięcej atrakcji miało miejsce w niedzielę.
reklama

Wydarzenie rozpoczęło się Mszą Świętą w kościele pw. Podwyższenia Świętego Krzyża w Łaskarzewie. Po nabożeństwie nastąpił przemarsz pod pomnik na Dużym Rynku, gdzie została odsłonięta tablica upamiętniająca 600-lecie miasta. Następnie barwny korowód przemaszerował na teren boiska sportowego przy parku Alejki. Tam dalszą część uroczystości otworzył koncert Orkiestry Dętej działającej przy ZGM ZOSP RP w Łaskarzewie.
W koncercie zaprezentowały się znane nie tylko w Łaskarzewie, ale i na całym Mazowszu Serbianki. W roku tak ważnego jubileuszu nie mogło zabraknąć występów artystycznych uczniów miejskich szkół: ZS nr 1 im. Szarych Szeregów i ZS nr 2 im. Jana Pawła II.

Bajkowy pokaz bajek mydlanych miał miejsce około godziny 15.00. Na scenie pojawiły się lokalne zespoły Replay i Reflex.  Pół godziny po 18.00 wystąpiła gwiazda polskiej muzyki Halina Frąckowiak. W części oficjalnej swoje przemówienia wygłosili: burmistrz Łaskarzewa Lidia Sopel-Sereja, wicemarszałek województwa mazowieckiego Janina Orzełowska, starosta Marek Chciałowski i była poseł Stanisława Prządka.

- Dzisiejsza uroczystość upamiętnia nadanie praw miejskich przez króla Władysława Jagiełłę, na prośbę biskupa poznańskiego Andrzeja Łaskarzego Gosławskiego w dniu 6 sierpnia 1418r.(...) Jubileusz ten osiągnęło miasto, które na przestrzeni 600 lat doświadczyło dobrych, ale też i ciężkich chwil. To lata tradycji, historii, świetności, upadku, lata dobre i lata smutne - lata wojny, które odcisnęły piętno na dziejach miasta i jego mieszkańców. Dzisiejszy jubileusz to święto miasta, ale także tych co je tworzą, pracują i wszystkich tych, którzy się w nim urodzili i chcą w nim żyć – mówiła burmistrz miasta Lidia Sopel-Sereja.

Włodarz podziękowała za współpracę staroście, wicemarszałek województwa i ks. Edmundowi Szarkowi. Złożyła podziękowania wszystkim, którzy przyczynili i przyczyniają  się do rozwoju miasta. Życzyła wszystkim dobrej zabawy i udanego świętowania.

- Obserwuję Łaskarzew od 8 lat, jak mocno się rozwija i jak wiele różnych projektów właśnie tutaj się dzieje. Chciałabym podziękować pani burmistrz i radnym za wszystkie inwestycje – mówiła Janina Orzełowska. Wicemarszałek  pogratulowała władzom miasta dobrze napisanych wniosków na dofinansowanie inwestycji. Dużym wyróżnieniem dla burmistrz Łaskarzewa był medal Pro Masovia przyznany przez marszałka województwa Adama Struzika.
@@@
Starosta Marek Chciałowski w swoim przemówieniu zaznaczył, że Łaskarzew to pierwsza miejscowość, która na terenie powiatu garwolińskiego otrzymała prawa miejskie. - Później (Łaskarzew) wielokrotnie niszczony. Uczestniczył w powstaniu styczniowym, utracił prawa miejskie po to, żeby powtórnie wrócić na mapę powiatu garwolińskiego jako miasto. Mało jest miejscowości, które odbiły się po powstaniu styczniowym i uzyskały powtórnie prawa miejskie. Z tych trzech miejscowości, które utraciły, czyli: Łaskarzew, Maciejowice i Parysów, prawa miejskie wróciły do Łaskarzewa. To zasługa państwa, to zasługa mieszkańców, którzy są na terenie Łaskarzewa. Oni zawsze się odbudują, oni zawsze są prężni, oni zawsze są przedsiębiorczy – mówił.

Starosta pogratulował mieszkańcom rozwoju miasta i podziękował jego władzom za współpracę z powiatem garwolińskim. Włodarz do ważnych tegorocznych inwestycji zaliczył modernizację ulicy Wolskiej za 3,5 mln zł, ulicy Kościuszki i ulicy Duży Rynek.

Jakub Nowak odczytał list od wicemarszałek Senatu Marii Koc. - 600-tna rocznica nadania praw miejskich miastu Łaskarzew jest powodem do dumy i ogromnej satysfakcji. Świętujecie dziś państwo wydarzenie, dzięki któremu to piękne miasto istnieje… Dzisiejsza rocznica doskonale wpisuje się również w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Łaskarzew przez sześć wieków swojego istnienia doświadczył trudów zaborów i wojen. Udział mieszkańców w powstaniu styczniowym, czy obrona miasta potwierdzają waleczność i oddanie mieszkańców Łaskarzewa na przestrzeni sześciu weków. To mieszkańcy własnymi rękami odbudowali miasto po spaleniu przez Niemców, aby stało się później zagłębiem przemysłowym i rzemieślniczym. Z podziwem obserwuję obecne zaangażowanie mieszkańców w życie społeczne – napisała w liście do mieszkańców wicemarszałek Senatu.

Burmistrz wręczyła podziękowania staroście, wicemarszałek województwa i wicemarszałek Senatu oraz byłej poseł Stanisławie Prządce za lata współpracy. Uhonorowała też przedstawicieli instytucji i organizacji miejskich, dyrektorów szkół i pracowników Urzędu Miasta.

Po części oficjalnej wydarzenia na scenie zaprezentował się zespół Mister Dex i Model MT. Pokaz sztucznych ogni i koncert Milano zakończyły wydarzenie.

zdjęcia: Eliza Mikusek

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
logo