W sobotę w Miętnem odbyły się uroczystości związane 25. rocznicą Obrony Krzyża oraz 85. rocznicą powstania Szkoły Rolniczej. Centralnym punktem obchodów jubileuszu była uroczysta msza święta na dziedzińcu szkoły, której przewodniczył ks. bp. Zbigniew Kiernikowski. W homilii ksiądz biskup podkreślał prawdziwy sens krzyża jako znaku zwycięstwa – „To nie była tylko walka o znak. To walka o człowieka, o którego zmagają się w świecie różne siły. Krzyż to znak prawdy o człowieku. Jestem zraniony, ale z tego krzyża mogę przebaczać innym. Krzyż jest drogą wyprowadzenia z niewoli, uzdalnia nas do życia w komunii z drugim człowiekiem przez pojednanie. I to jest prawdziwe zwycięstwo Jezusa Chrystusa.” Na jubileuszowe uroczystości bardzo licznie przybyli absolwenci, uczestnicy tamtych wydarzeń, nauczyciele, uczniowie oraz zaproszeni goście, wśród których byli między innymi: Wojewoda Mazowiecki Jacek Kozłowski, wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Tadeusz Nalewajk, poseł Stanisława Prządka, Przewodniczący Sejmiku Mazowieckiego Krzysztof Borkowski, Komendant Główny Policji Andrzej Matejuk oraz przedstawiciele naszych władz samorządowych na czele ze Starostą Powiatu Garwolińskiego Grzegorzem Woźniakiem. W obchodach upamiętniających obronę krzyża wzięli udział także księża, którzy w tamtym czasie pracowali w parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Garwolinie – ks. Henryk Bujnik, ks. Sławomir Żarski, ks. Stanisław Bieńko i ks. Michał Śliwowski. Wszystkich zebranych bardzo serdecznie powitał gospodarz uroczystości - dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych w Miętnem Andrzej Kujda.
Przed południem odbyła się sesja historyczna poświęcona historii szkoły oraz wydarzeniom z 1984 roku. Okoliczności powstania placówki, lata walki o jej istnienie i kształt przedstawiła wieloletnia dyrektor szkoły Bogumiła Szeląg. W swoim referacie bardzo dokładnie przybliżyła także przebieg wydarzeń od zdjęcia krzyży z kilku pracowni do ich powrotu. Bogumiła Szeląg zwróciła szczególną uwagę na determinację młodzieży i odwagę w obronie najwyższych wartości, którą zawsze bardzo podziwiała. Profesor Marek Drozdowski stwierdził – „Obrona krzyża nauczyła nas szacunku dla młodzieży za ich odwagę i solidarność. Ich zachowanie stało się przykładem dla całej Polski i oddziaływało na młodzież całego kraju”. Profesor zachęcił także, aby nasz samorząd wystąpił do prezydenta o odznaczenie dla Bogumiły Szeląg za jej nieocenione zasługi na rzecz szkoły. W wypowiedzi profesora pojawił się także pomysł, aby w Miętnem stworzyć filię Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Zdaniem profesora takie rocznice są najlepszą motywacją i okazją do rozwoju. Na zakończenie sesji naukowej dyrekcja szkoły wręczyła podziękowania i pamiątkowe statuetki członkom Komitetu Honorowego – staroście Grzegorzowi Woźniakowi, wicestaroście Markowi Chciałowskiemu, Wojewodzie Mazowieckiemu Jackowi Kozłowskiemu, księdzu biskupowi Zbigniewowi Kiernikowskiemu, wójtowi gminy Garwolin Tomaszowi Łysiakowi, twórcy pomnika krzyża Wojciechowi Zabłockiemu, Alinie Janowskiej, Bogumile Szeląg oraz Danucie Frelek.
Po uroczystej mszy świętej dokonano odsłonięcia pamiątkowej tablicy i poświęcenia jej przez księdza biskupa. Tę część uroczystości jubileuszowych zakończył spektakl „By służyć wartościom” przygotowany specjalnie dla uczczenia rocznicy obrony krzyża. Autorem scenariusza i reżyserem widowiska jest Grzegorz Jach, koordynator programu „Profilaktyka a Teatr” z ramienia Komendy Głównej Policji. Spektakl, w którym wystąpił 200 uczniów Zespołu Szkół Rolniczych w Miętnem, oddawał atmosferę tamtych wydarzeń. Robił ogromne wrażenie i wzruszał do łez, nawet tych, którzy obronę krzyża znają tylko z opowieści rodziców.
Po południu odbyły się spotkania absolwentów z wychowawcami i nauczycielami. Prezentacja dorobku szkoły, dzielenie się wspomnieniami. Można było także obejrzeć okolicznościowe wystawy i zajrzeć do szkolnych kronik. Obchody 85. rocznicy powstania szkoły zakończyła kolacja, po której rozpoczął się bal absolwentów.
reklama
Komentarze (0)