Sposób na udane ćwiczenia
W większości programów ćwiczenia są uzupełnieniem wykładów o praktyczny aspekt omawianych zagadnień - innymi słowy ćwiczy się to, o czym profesor opowiada przez półtorej godziny przynajmniej raz w tygodniu. Oznacza to, że trzeba się do nich przygotować z odpowiednim wyprzedzeniem, aby skorzystać z okazji do zadawania pytań w przypadku niejasności albo po prostu zarobić punkty za aktywność. Podstawowym źródłem informacji są rozmaite podręczniki akademickie dla studentów, opracowane z myślą o kompleksowym ujęciu tematu. Zagadnienia omawiane są pod kątem merytorycznym, zawierają przykładowe zadania i podpowiedzi. Wskazówki sprawdzają się później podczas konwersatoriów, laboratoriów i seminariów jako obszar problemowy do zbadania.
Skuteczne metody nauki
Poza wcześniejszym zapoznaniem się z materiałem, warto także opracować spójny system porządkowania materiałów. Kolorowe zakreślacze, segregator z zakładkami, karteczki samoprzylepne, zeszyty na spirali z przegródkami, fiszki i jednostronicowe kartki z listą definicji do szybkiej powtórki. Pomysłów jest wiele, trzeba jednak pamiętać o pewnej systematyczności i podziale zadań. Lepiej opracować mniejsze partie materiału, ale robić to częściej, niż całe podręczniki podczas jednego weekendu. Warto też na początku roku zapoznać się z syllabusem przedmiotu, aby rozłożyć tematy optymalnie w trakcie czterech miesięcy nauki (uwzględniając święta, dni wolne i przerwy międzysemestralne).
Wyposażenie stanowiska do nauki jest tak samo istotne. Długopisy, zeszyty, pisaki, zakładki indeksujące, oświetlenie i krzesło, z jakiego się korzysta, mają wpływ na efekty nauki. Trzeba zatem zadbać o nie jeszcze przez pierwszą sesją.
Opracowanie własnej metody nauki może zająć trochę czasu i nie ograniczyć się do jednej próby. Czasami konieczne jest kilka tygodni, a nawet miesięcy, żeby poznać technikę idealnie pasującą do preferowanego stylu nauki. To, o czym należy pamiętać od samego początku, to prosty fakt - notatki i inne pomoce powinny służyć celom praktycznym (szybka powtórka, łatwe zapamiętywanie). Nie warto skupiać się na estetyce kosztem czasu, jaki można poświęcić na przyswajanie materiału. Podczas sesji, kiedy przychodzi stres i zmęczenie, chodzi o znalezienie tego, czego się szuka, nie zaś podziwianie schludności notatek.@@@
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.