Polska podpisała umowy na dostawę ponad 45 milionów dawek szczepionki z trzema firmami farmaceutycznymi: Pfizer BioNTech, Johnson&Johnson i AstraZeneca.
- Jesteśmy gotowi do podpisania kolejnych umów, czekamy na sygnał ze strony KE. Obecnie opracowujemy bardzo dokładne zasady logistyki systemu szczepień – mówił dziś Morawiecki.
- Szczepionki będą dobrowolne, darmowe i dwudawkowe. Wiemy już o jednodawkowych, ale będą wchodzić póżniej. Szczepionka odcina możliwość przenoszenia się wirusa z człowieka na człowieka w najlepszy sposób – dodał Morawiecki.
Szczepienia oczywiście nie będą darmowe. Mają nas kosztować 5-10 mld zł i zapłacimy za nie w podatkach. W przyszłym roku zostaną wprowadzone nowe podatki i opłaty oraz podwyższone będą już obowiązujące podatki. Z dobrowolnością szczepionki też może być różnie. Zmarnowanie dziesiątek milionów dawek mogłoby być powodem do oskarżeń wobec rządu o niegospodarność.
- Jesteśmy w korzystniejszej sytuacji niż dwa tygodnie temu, ale zwycięstwem będzie dopiero zaszczepienie całej populacji i sprowadzenie pandemii koronawirusa do choroby, która jest w naszym otoczeniu, ale nie budzi przerażenia i chaosu - powiedział dziś w TOK FM minister zdrowia Adam Niedzielski.
@@@
Rejestracja do szczepień ma być online, ale też tradycyjnie. Szczepionka ma być powtórzona po 21 dniach.
- Jest to jeden z największych procesów logistycznych z jakimi mieliśmy do czynienia w ostatnich latach, bo chcemy dać możliwość zaszczepienia się każdemu obywatelowi. Zaczynamy nabory na zespoły szczepieniowe – powiedział na łódzkiej konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski.
Już 4 grudnia, rusza nabór podmiotów, które zajmą się organizacją punktów szczepień.
- Chcemy, żeby szczepienie było dostępne w każdej gminie, żeby każdy mógł się na nie w sposób prosty zapisać i w sposób bezproblemowy na nie trafić. Do końca tego tygodnia zostanie zakończona strategia szczepień, którą będziemy szeroko konsultować - poinformował dziś minister Michał Dworczyk.
Szczepienia przeciwko COVID-19 będą realizowane w: placówkach POZ, innych stacjonarnych placówkach medycznych, mobilnych zespołach szczepiących, centrach szczepiennych w szpitalach rezerwowych
W pierwszej kolejności zaszczepieni zostaną: pracownicy służby zdrowia, mieszkańcy DPS i pacjenci ZOL, osoby w wieku 60+ i służby pracujące przy COVID-19.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.