Przed wakacjami Parlament Europejski wezwał Komisję Europejską do delegalizacji klatek dla zwierząt hodowlanych w całej Unii Europejskiej do 2027 r. Rezolucja w sprawie europejskiej inicjatywy obywatelskiej „End the Cage Age – Koniec Epoki Klatkowej” została przyjęta zdecydowaną większością głosów; poparło ją aż 558 eurodeputowanych.
Zbigniew Kuźmiuk w rozmowie z EuroPAP News zwrócił uwagę, że nowe unijne regulacje mogą być szansą dla mniejszych producentów.
„Mówi się tutaj o roku 2027, więc to jest odpowiedni czas, żeby się do tego przygotować. I rzeczywiście to jest także szansa dla tych drobniejszych gospodarstw, bo w oczywisty sposób te wielkie fermy likwidowały lokalną produkcję zwierzęcą” - skomentował.
Po przyjęciu rezolucji unijny komisarz ds. rolnictwa, Janusz Wojciechowski, deklarował, że Komisja Europejska popiera tę inicjatywę i w najbliższym czasie przedstawi swoje propozycje legislacyjne w tym zakresie.
„Najbardziej dotkliwy problem to chów klatkowy kur niosek, także w Polsce 80 proc. chowu jest właśnie w tym systemie” – wskazał w rozmowie z EuroPAP News Janusz Wojciechowski.
Jak podkreślił, chodzi zarówno o względy etyczne, jak i gospodarcze. Według niego intensywny chów przemysłowy prowadzi w Polsce niewiele ponad 400 gospodarstw, zajmując 80 proc. produkcji.
@@@
„Musimy popierać rolnictwo zrównoważone, zrównoważoną produkcję, zrównoważony chów zwierząt, dlatego będzie wsparcie dla właśnie takich zrównoważonych, ekologicznych metod chowu. To jest właściwy kierunek” – powiedział Janusz Wojciechowski. „Te gospodarstwa, które będą odchodziły od tej intensywnej metody chowu, będą oczywiście otrzymywać rekompensaty, będą otrzymywać pomoc na to, żeby się przestawić na inne metody” – dodał.
Autorem i pomysłodawcą inicjatywy "Koniec Epoki Klatkowej" jest międzynarodowa organizacja Compassion in World Farming, która rozpoczęła formalny proces zmierzający do wprowadzenia zakazu hodowli klatkowej w UE we wrześniu 2018 roku. Z kolei przeciwni planom likwidacji chowu klatkowego drobiu są rolnicy zrzeszeni w unijnej organizacji Copa-Cogeca. Ich zdaniem zmiana sposobu chowu kur pociągnie za sobą kolejne koszty, dlatego wymaga długiego okresu przejściowego.
aba/
Źródło informacji: EuroPAP News
reklama
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.