Czym objawia się Syndrom Widzenia Komputerowego?
CVS (ang. Computer Vision Syndrome) to dość powszechny problem. Objawia się:
• ogólnym przemęczeniem oczu, któremu towarzyszy niewielki ból połączony z problemami z ostrością widzenia,
• zespołem suchego oka, czyli wysuszeniem, swędzeniem i pieczeniem oczu,
• pogorszeniem widzenia na bliskie odległości,
• podrażnieniem i zaczerwienieniem oczu,
• bólami głowy, szyi, a nawet pleców.
Jeżeli masz wątpliwości, czy CVS dotyczy Cię, umów się na wizytę do lekarza. Okulista pomoże ocenić, czy zaburzenia, o których mowa to tylko Syndrom Widzenia Komputerowego, czy już może wada wzroku.
Jaki jest koszt konsultacji ze specjalistą? Prywatna wizyta u okulisty w Warszawie kosztuje około 200 zł.
Jak radzić sobie z łagodzeniem skutków CVS?
Jeżeli okulista potwierdził, że problemy z widzeniem występują na skutek długotrwałej pracy przed komputerem, powinieneś wprowadzić kilka zmian na swoim stanowisku pracy i w swoich codziennych nawykach.
Po pierwsze: zadbaj o stanowisko pracy
Na początek zmodyfikuj stanowisko pracy. Ekran monitora powinien znajdować się w odległości wyprostowanej ręki, a pierwsza linijka tekstu nieco poniżej linii wzroku. Niezbędne będzie też odpowiednie krzesło, z regulowanym siedzeniem, podłokietnikami i zagłówkiem. Powinieneś siedzieć wygodnie, utrzymując wyprostowaną sylwetkę oraz całe stopy na podłożu.
Często sprzątaj pomieszczenie, w którym pracujesz. Jeśli to tylko możliwe (i nie przeszkadza innym współpracownikom), wietrz pokój kilka razy dziennie. Zwróć uwagę również na oświetlenie. W ciągu dnia zdecydowanie lepiej odsłoń rolety i wpuścić do pomieszczenia naturalne światło. Z kolei wieczorem pracuj przy jasnym świetle o natężeniu nie mniejszym niż 500 lx.
Po drugie: zadbaj o komputer
Zwróć również uwagę na sprzęt, na którym pracujesz. Większość nowoczesnych komputerów wyposażonych jest w filtry ochrony oczu. Warto z nich korzystać. Niektóre ekrany mają także funkcję ograniczającą emisję światła niebieskiego. To z kolei ma zapobiegać zaburzeniom wytwarzania melatoniny w godzinach wieczornych.
Jeśli Twój sprzęt nie jest wyposażony w takie filtry, zawsze możesz zainstalować na nim specjalne aplikacje. W Internecie dostępne są też specjalne programy, które pomagają zoptymalizować wielogodzinną pracę przy komputerze. Ich zadaniem jest regularne wyświetlanie alertów dotyczących przerw lub ćwiczeń.
Po trzecie: zadbaj o swoje oczy
Podstawą pracy przy komputerze jest również odpowiednie nawilżenie oczu. Zmniejszona częstotliwość mrugania wysusza bowiem spojówki i rogówki. Dlatego najlepiej mieć zawsze przy sobie nawilżające krople do oczu. Wybierz takie bez konserwantów, których z powodzeniem można używać nawet kilka razy w ciągu dnia. Dobrą praktyką jest także zainstalowanie nawilżacza powietrza nieopodal komputera.
Rób przerwy i pamiętaj o gimnastyce oczu. Na każdą godzinę pracy przy komputerze przysługuje Ci pięć minut przerwy. Wstań wówczas od biurka, przespaceruj się i co najważniejsze popatrz w dal. Możesz wykonać też kilka prostych ćwiczeń. Na przykład spoglądać na boki pod różnymi kątami czy zataczać oczami ósemki. Poprawi to akomodację i rozluźni mięśnie. A jeśli tylko masz taką możliwość, usiądź w spokojnym miejscu i po prostu zamknij oczy.
Możesz też zainwestować w okulary z powłoką antyrefleksową. Poprawiają one ostrość i kontrast widzenia, a jednoczenie zmniejszają zmęczenie oczu.@@@
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.