reklama

Soczewki kontaktowe - jakie wybrać? Jak o nie dbać?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Soczewki kontaktowe - jakie wybrać? Jak o nie dbać? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z GarwolinaNoszenie soczewek kontaktowych staje się coraz popularniejsze. Nadal to okulary są pierwszoplanową pomocą optyczną, ale zalety soczewek przekonują do nich kolejnych użytkowników. Czy wy też zastanawiacie się nad takim rozwiązaniem? Jeśli tak, to postaramy się przybliżyć temat wyboru soczewek.
reklama



Dla kogo to dobre rozwiązanie?
W zasadzie dla każdej osoby z wadą wzroku, o ile nie ma przeciwwskazań do noszenia szkieł kontaktowych. Dlatego przed pierwszym zakupem konieczna jest wizyta u optometrysty (lub lekarza okulisty), który potwierdzi, że w danym przypadku używanie soczewek jest możliwe. Przeciwwskazania są naprawdę rzadkie i przeważająca liczba osób z wadami wzroku może nosić soczewki. Korygują one krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm i prezbiopię, czyli najpopularniejsze wady wzroku.

Mogą być używane jako jedyny sposób korekcji wzroku, ale także jako dodatkowy, wymiennie z okularami. Na takie rozwiązania decydują się np. osoby lubiące okulary i swój wygląd w nich, ale wolące swobodę, jaką dają soczewki, np. na czas uprawiania aktywności fizycznej czy imprezy towarzyskiej. Zwracamy jednak uwagę, że osoby noszące okulary nie powinny samodzielnie dobierać soczewek. Nadal przed zakupem konieczna jest konsultacja ze specjalistą i potwierdzenie mocy korekcyjnej – soczewki mogą mieć ją inną, niż okulary.

Jakie soczewki wybrać?

Podstawowy wybór zależy oczywiście od wady wzroku – czyli będą to soczewki sferyczne, toryczne lub progresywne. Natomiast już sam tryb noszenia jest warunkowany własnymi upodobaniami, choć czasami też wskazaniem optometrysty. Wybór zwykle odbywa się między tymi, najpopularniejszymi typami szkieł kontaktowych:

Soczewki jednodniowe – zwane także jednorazowymi – które są zakładane rano, noszone przez cały dzień (12-15 godzin, w zależności od modelu) i zdejmowane wieczorem. Następnie są po prostu wyrzucane.

Soczewki miesięczne dzienne – również nosi się je od rana do wieczora, jednak można ich używać przed 30 dni od otwarcia opakowania.

Soczewki miesięczne całodobowe – tych z kolei nie trzeba zdejmować na noc i można je nosić przez 30 dni i nocy.

Zakładanie i przechowywanie soczewek
Dla osób początkujących zakładanie i zdejmowanie soczewek może wydawać się problematyczne, chociaż to wrażenie szybko mija z czasem i z nabraniem wprawy. Cały proces zaczyna się zawsze od umycia rąk (najlepiej delikatnym detergentem) i ich dokładnego wysuszenia. W ten sposób chronimy oczy i soczewki przed przeniesieniem zanieczyszczeń.

Następnie umieszczamy soczewkę na palcu, a palcem drugiej dłoni przytrzymujemy górną powiekę oka, by nie mrugać. Odciągamy dolną powiekę i powoli kładziemy soczewkę na oku. Później wystarczy kilka mrugnięć, by soczewka dopasowała się do oka i to kończy proces zakładania soczewek. Zdejmowanie jest bardzo podobne – po umyciu i wysuszeniu rąk odciągamy dolną powiekę i zbliżamy palec wskazujący do oka. Moment dotknięcia go może budzić na początku dyskomfort, ale szybko można przyzwyczaić się do tego uczucia. Powoli zsuwamy soczewkę w dół, łapiemy ją pomagając sobie kciukiem i zdejmujemy z oka.

Jest to część wspólna, niezależnie od tego, jakich soczewek używamy. Jednodniowe, jak wspomniano, należy wyrzucić. Pozostałe rodzaje soczewek myjemy za pomocą płynu pielęgnującego. Pozwala to usunąć z ich powierzchni zabrudzenia i osady białkowe. Odkładamy szkła kontaktowe do pojemnika na soczewki, który również wypełniony jest płynem. Tak zabezpieczone mogą oczekiwać na następne założenie. Pojemniczki zaleca się wymieniać co miesiąc – najwygodniej jest to połączyć z otwarciem nowej pary miesięcznych szkieł kontaktowych. Czynności pielęgnacyjne pozwalają zachować właściwości soczewek i sprawić, że będą cały czas w pełni funkcjonalne. Stąd też nie zaleca się używania innych środków do ich mycia i przechowywania, np. wody kranowej.@@@

reklama
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Kurier Garwoliński Opis Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama