Jaki masz typ metabolizmu?
Jeśli próbujesz schudnąć, istnieje duża szansa, że próbowałeś co najmniej jednej diety. Ale bez względu na to, jaki rodzaj diety stosujesz, ważne jest, aby zrozumieć, jaki masz metabolizm.
Metabolizm odnosi się do tego, jak szybko twoje ciało wykorzystuje kalorie i spala energię. Istnieją trzy główne rodzaje metabolizmu: powolny, średni i szybki.
Powolny metabolizm
Jeśli masz powolny metabolizm, oznacza to, że twoje ciało wykorzystuje energię wolniej niż normalnie. Oznacza to, że Twoje ciało spala mniej kalorii w spoczynku niż ktoś z przeciętnym lub szybkim metabolizmem. Ludzie z wolnym metabolizmem mają tendencję do nadwagi i mają większe trudności z utratą wagi niż ludzie z innymi typami metabolizmu - ale są też pewne korzyści z posiadania wolnego metabolizmu.
Średni metabolizm
Większość ludzi ma przeciętny metabolizm - gdzieś pomiędzy wolnym a szybkim metabolizmem. Ludzie z przeciętnym metabolizmem spalają energię w tempie nieco wolniejszym niż inni (około 10% mniej).
Szybki metabolizm
Szybki metabolizm to taki, który spala kalorie szybciej niż normalnie - około 15% szybciej niż tempo metabolizmu przeciętnej osoby.
Czy odchudzanie zależy od diety czy metabolizmu?
Tempo metabolizmu to liczba kalorii, które dana osoba spala w ciągu dnia. Na to może mieć wpływ genetyka, wiek, płeć i rozmiar ciała. Im większy jesteś, tym więcej kalorii potrzebujesz, aby utrzymać swoją wagę. To, ile kalorii spożywasz, również wpływa na tempo przemiany materii - więcej kalorii na wejściu oznacza więcej kalorii na wyjściu! Na przykład, jeśli jesz więcej, niż Twoje ciało potrzebuje, Twoje ciało przechowuje nadwyżkę w postaci tłuszczu.
Twój metabolizm zależy również od tego, jak aktywny jesteś każdego dnia. Im więcej się ruszasz, tym szybszy będzie Twój metabolizm i tym więcej kalorii będzie spalał!
Metabolizm a BMR
Możesz dokonać właściwego wyboru, biorąc pod uwagę swoje podstawowe tempo metabolizmu, czyli BMR.
Wydatek energetyczny danej osoby zależy od jej BMR i poziomu aktywności. Im wyższe BMR osoby, tym więcej kalorii spala ona w spoczynku. Im szybciej dana osoba spala kalorie, tym bardziej prawdopodobne jest, że przytyje, jeśli spożyje więcej kalorii, niż spali.
BMR opiera się na wieku, płci i wzroście danej osoby. Reprezentuje on liczbę kalorii, które dana osoba spaliłaby, gdyby była w całkowitym spoczynku w komfortowych warunkach przez 24 godziny. Jeśli osoba ma wyższy BMR niż średnia, to ma szybki metabolizm i odwrotnie.
Przy odchudzaniu, ważne jest również, aby poznać swoje CPM. Całkowita przemiana materii, bo o niej mowa jest miarą ilości energii wydatkowanej w ciągu dnia. Oblicza się go poprzez pomnożenie BMR przez współczynnik aktywności, który uwzględnia zarówno styl życia, jak i sprawność fizyczną.
Przy siedzącym trybie życia współczynnik aktywności wynosi 1,2, więc jeśli BMR wynosi 1200 kalorii dziennie, CPM wyniesie 1920 kalorii dziennie (1200 x 1,2).
Jeśli jesteś bardzo aktywny i regularnie ćwiczysz, standardowy współczynnik aktywności będzie wynosił 1,5, ale jeśli jesteś bardzo siedzący, wtedy będzie to 0,9 (1/1,5).
@@@
Komentarze (0)