Wady nauki w domu
Nie w każdym przypadku nauczanie domowe będzie najlepszym wyborem, szczególnie te realizowane w trybie online. Co może przeszkadzać? Oczywiście brak warunków do skupienia się – jeśli w domu nie ma „spokojnego kąta”, to uzyskanie koncentracji niezbędnej do skutecznej nauki będzie mocno ograniczone. Kluczowe jest też wsparcie ze strony rodziców.
Część uczniów odczuwa też problemy związane z nadmierną presją wywołaną nauczaniem indywidualnym. Są to osoby, które lepiej odnajdują się w grupie – w klasie, na kursach i zajęciach zorganizowanych poza domem. Istotnym problemem może też okazać się brak kontaktu z rówieśnikami, jeśli oprócz nauczania indywidualnego nie wprowadzimy u dziecka elementów integracji z równolatkami.
Zalety nauki w domu
Plusów związanych z wyborem nauczania domowego jest o wiele więcej. Oto kilka z nich:
• Lepsze dopasowanie długości zajęć. W szkole dziecko jest uzależnione od planu lekcji i harmonogramu przygotowanego przez kuratorium. Dom to dużo większa swoboda; można na pewne dziedziny poświęcić więcej czasu, a innym nie oddawać go aż tak dużo.
• Indywidualnie = więcej uwagi. To spore ułatwienia dla nauczyciela – mowa oczywiście o pracy z jednym dzieckiem. Łatwiej przeprowadzać ćwiczenia, tłumaczyć na przykładach i kontrolować postęp nauki.
• Część zajęć ze specjalistą, reszta z rodziną. Oczywiście wsparcie pedagoga to podstawa, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby rodzic sam uczył swoje dziecko. Poprawia to komunikację w rodzinie, wpływa na więzi, a przy okazji daje dużo swobody w kreowaniu czasu przeznaczonego na naukę.
Do tego dochodzi zdecydowanie łatwiejsza praca z materiałami w formie multimedialnej, cyfrowej. Warto pamiętać, że programy edukacyjne są coraz ciekawsze, skuteczniejsze. Warto je wplatać pomiędzy książki i zeszyty.
Jak rozpocząć edukację domową? Gdzie szukać dobrego nauczyciela?
Rozpoczęcie edukacji domowej jest inicjowane jeszcze na długo przed zaproszeniem nauczycieli do domu. Przede wszystkim trzeba odpowiedzieć na pytanie: „Które obszary u dziecka wymagają rozwinięcia, są perspektywiczne, bądź obligują rodzica do zapewnienia dodatkowego wsparcia?”. Po tym wstępnym rozpoznaniu dziedzin można udać się do… internetu. To tam najłatwiej obecnie znaleźć dobrą (i dostępną) kadrę nauczycieli.
Pierwszym krokiem może być serwis BUKI. Tam można znaleźć przede wszystkim korepetytorów – zarówno tych pracujących w naszym mieście, jak i z całego kraju. W przypadku drugiej opcji można pokusić się o realizację nauki w trybie online. To metoda coraz bardziej zyskująca na popularności, przede wszystkim ze względu na dużą dostępność sprzętu ułatwiającego połączenie, szybkich łącz internetowych i przyzwyczajenie młodych ludzi do pracy na komputerze lub tablecie. Z drugiej strony jest to też niższy koszt, ponieważ korepetytor może łatwiej rozplanować swój dzień, unikając problemów z dojazdem. Więcej szczegółów można znaleźć na stronie buki.org.pl – łącznie z cennymi opiniami innych użytkowników.
Drugim polecanym rozwiązaniem jest nowy serwis EasySchool. To rozwinięcie opisywanej w poprzednim akapicie formuły online, ale z nastawieniem na jak największy profesjonalizm w zakresie oferowanych przez nauczycieli usług. Tutaj osoby uczące są wybierane na drodze wnikliwej selekcji, dlatego do dyspozycji rodziców są w pełni sprawdzeni belfrzy. Atrakcyjne jest również rozliczenie hurtowe, od 6 do 50 lekcji, z formułą malejących cen. Serwis można sprawdzić pod adresem easyschool.com.pl – znajdzie się tam aktualny cennik, zakres przedmiotów i formularz kontaktowy.
Edukacja domowa to bardzo ciekawa alternatywa dla typowych zajęć w grupie. W niektórych przypadkach można w pełni postawić na tzw. home schooling, jednak najczęściej takie zajęcia są prowadzone „obok” tych klasycznych, w szkolnej ławce. Rodzice zyskują ogromne wsparcie osoby z zewnątrz w procesie koncentracji dziecka na pozyskiwaniu istotnej wiedzy, w ten sposób można też rozwijać różne talenty u młodego człowieka. Dzięki internetowym platformom zrzeszającym nauczycieli z całego kraju można przed podjęciem decyzji na spokojnie wyliczyć koszt takiej edukacji i poznać opinie innych osób, które już z niej skorzystały.@@@
reklama
Komentarze (0)