reklama

Tak działają oszukujący ''na rynnę'' z białego busa

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Tak działają oszukujący ''na rynnę'' z białego busa - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z GarwolinaCzytelnik Kamil opisuje schemat działań mężczyzn oszukujących ''na rynnę''. Jeżdżą białym busem i oferują montaż rynien, następnie wyłudzają duże pieniądze. Propozycje montażu rynien otrzymywali niedawno mieszkańcy gminy Pilawa. Z informacji medialnych wynika też, że działający na terenie całej Polski oszuści, czasami nie kończą usługi i uciekają z pieniędzmi lub próbują wejść do domów.
reklama


- Przez oszustów jeżdżących białym busem została poszkodowana moja rodzina w 2022r.  - kobieta i mężczyzna po 70. roku życia. Oszuści (dwóch mężczyzn o śniadej karnacji) wjechali na posesję, bo brama była otwarta i powiedzieli, że wymienią rynny w atrakcyjnej cenie za 1500 do 2 tys. zł i właściciel się na to zgodził. Potem powiedzieli, że ma jednak zapłacić 12 czy 15 tys. Właściciel domu „zbladł”, a potem zaczął się z nimi kłócić. Oni wyjęli jakieś narzędzie i powiedzieli, że zabiją mu żonę jeżeli nie pojedzie do banku po pieniądze. Nie wiem czy podpisali jakiś dokument za ten montaż. Właściciel domu pojechał do banku, wyjął pieniądze i zapłacił bandytom – opisuje w rozmowie z Kuriergarwolinski.pl Czytelnik Kamil, mieszkaniec Garwolina.

Do zdarzenia miało dojść w powiecie legionowskim w sierpniu 2022r. Sprawa nie została zgłoszona na policję, bo starsi ludzie mieli się według Czytelnika wstydzić tego jak się dali nabrać.

Sprawy oszustw na rynnę opisują od 2015r. media z całej Polski.

Przykłady poniżej:
Oszustwo na rynnę. Naciągacze polują w całym kraju. Teraz są w Olsztynie - Olsztyn (gazetaolsztynska.pl)

W Łajskach pojawili się oszuści “na rynnę”. Na czym polega “przekręt”? - legio24.pl

Oferują wymianę rynien - trzeba na nich uważać, nie wiadomo jakie mają intencje (goral.info.pl)

"Oszustwo na rynnę". Naciągacze z Węgier polują w całym kraju, ale policji nie muszą się bać - WP Finanse

W Rzeszowie grasują złodzieje? "Podjeżdżają białym busem i proponują naprawę elewacji czy rynien" (wyborcza.pl)

Mieszkańcy gminy Pilawa mogli paść ofiarami oszustów?
@@@
- Wczoraj garwolińscy policjanci otrzymali dwa sygnały od mieszkańców jednej z miejscowości w gminie Pilawa o osobach poruszających się busem i proponujących usługę montowania rynien. Zgłoszenia te niestety zostały przekazane po kilku godzinach od opisywanej sytuacji i osób tych nie było już na miejscu. Jednak policjanci w dalszym ciągu sprawdzają te informacje.
Przy tej okazji apelujemy, by reagować i zgłaszać podejrzane sytuacje, w których nieznane osoby kręcą się po miejscowości lub osiedlu. Naszą czujność powinny wzbudzić osoby, również obcej narodowości, proponujące sprzedaż towarów czy  wykonanie usług, osoby dłużej przesiadujące w samochodach na obcych numerach rejestracyjnych lub bez tablic rejestracyjnych. Takie incydenty i związane z tym obawy należy zgłaszać policji. Funkcjonariusze sprawdzą zgłoszenie i zweryfikują czy to domokrążcy, mogący wykonywać handel obwoźny, czy też osoby mające złe zamiary i chcące kogoś oszukać lub coś ukraść.Warto zapamiętać lub zapisać numer rejestracyjny pojazdu oraz rysopis podejrzanie zachowującej się osoby. Czasami nawet drobny, lecz niepokojący szczegół w zachowaniu się jakiejś osoby może być niezwykle cenny i pomocny w zatrzymaniu sprawców np. włamań i kradzieży
- mówi mł. asp. Małgorzata Pychner, rzecznik prasowy KPP w Garwolinie.

Policja przypomina!

Policja przypomina, jak najczęściej działają złodzieje i oszuści, wykorzystując naszą łatwowierność i zaufanie:
·        na urzędnika – mężczyzna, często też kobieta (osoba, która wzbudza zaufanie), twierdzi, że jest przedstawicielem – najczęściej znanej i popularnej - instytucji czy firmy. Celem jest wejście do mieszkania, by zorientować się co można ukraść i zrobi to jeśli nadarzy się okazja.
·        na sprzedawcę – będzie proponował zakup sprzętów gospodarstwa domowego, rtv, kosmetyków, dywanów, odzieży po bardzo okazyjnej cenie. Celem jest wejście do mieszkania, kradzież pieniędzy lub sprzedaż „bubla" , który nie stanowi żadnej wartości.
·        na fachowca – sprawca powie, że przyszedł coś naprawić lub skontrolować. Ostentacyjnie zademonstruje przyniesione ze sobą narzędzia np. ślusarskie, hydrauliczne, telekomunikacyjne, elektryczne, itp. Celem jest zlustrowanie mieszkania i kradzież cennych przedmiotów i pieniędzy. Należy też ostrożnie dokonywać wpłat pieniędzy przed dokonaną naprawą. Oszuści biorą pieniądze i nigdy więcej nie pokazują się na oczy. Często też proponują oszczędności w usługach telekomunikacyjnych, jeden „fachowiec" omawia ofertę, drugi w tym czasie sprawdza mieszkanie i kradnie pieniądze.
·        na cudzoziemca – osoba mówi nieporadnie po polsku. Ma do sprzedania jakieś towary po bardzo atrakcyjnej cenie lub prosi o wodę czy wsparcie pieniężne. To doskonała metoda na „oszacowanie" zamożności gospodarza, bądź bezpośrednie wykorzystanie naiwności s ludzi. Sposób ten wykorzystywany jest zwłaszcza przez kobiety, też kobiety w ciąży, którym często towarzyszą małe dzieci. Tu uwaga, to sposób na życie tych osób. Nie wolno nam wpuszczać ich do domu.

reklama
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
logo