Wschodnia Obwodnica Warszawy – postępowania sądowe
Wschodnią część Warszawskiego Węzła Drogowego stanowi ok. 16 km S17 Drewnica - Ząbki - Warszawa Wschód - Lubelska. Od 22 grudnia 2022r. kierowcy korzystają z 2,5 km trasy głównej od węzła Lubelska do węzła Warszawa Wschód. Pozostałe niecałe 14 km jest na etapie postępowania w sądzie.
Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska (GDOŚ) uchylił w całości decyzje Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Białymstoku o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy Wschodniej Obwodnicy Warszawy na odcinkach S17 Drewnica - Ząbki (18 lutego 2021 r.) oraz Ząbki - Warszawa Wschód (Zakręt) (15 lutego 2021 r.). Ponadto umorzone zostały postępowania przed RDOŚ w Białymstoku dla obu tych przedsięwzięć.
Decyzje GDOŚ zostały zaskarżone, m.in. przez GDDKiA, do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) w Warszawie. WSA w Warszawie (wyrok z 24 sierpnia 2021 r. dla S17 Ząbki - Warszawa Wschód i z 19 stycznia 2022 r. dla S17 Drewnica - Ząbki) uchylił decyzję GDOŚ. Z wyroku sądu wynika obowiązek merytorycznego rozpatrzenia przez GDOŚ otrzymanych odwołań od decyzji RDOŚ w Białymstoku. Od wyroków WSA w sprawie obu odcinków WOW wpłynęły skargi kasacyjne do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Termin rozpatrzenia skarg kasacyjnych na wyrok WSA miał zostać wskazany przez NSA w I kwartale 2023 r.
Orzeczenie NSA z 7 marca 2023r.
Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) orzekł 7 marca w sprawach dotyczących dwóch fragmentów drogi ekspresowej S17 Wschodniej Obwodnicy Warszawy. Chodzi o odcinki pomiędzy węzłami Drewnica - Ząbki oraz Ząbki - Warszawa Wschód (Zakręt). Rozprawy odbyły się w zakresie dwóch analogicznych wyroków wydanych przez Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) dotyczących decyzji Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (GDOŚ). Z wyroków NSA wynika obowiązek ponownego rozpatrzenia spraw przez WSA, co oznacza dla GDDKiA dalsze miesiące oczekiwania na kolejny wyrok a co za tym idzie, brak możliwości działania w zakresie realizacji inwestycji. Czekamy na uzasadnienie wyroków.
@@@
Podjęcie dalszych działań związanych z realizacją WOW będzie możliwe po prawomocnym zakończeniu postępowań, dotyczących decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, przed sądami administracyjnymi.
Ukończenie WWD, wraz z prowadzącymi do niego wszystkimi odcinkami dróg ekspresowych, usprawni ruch tranzytowy i lokalny pomiędzy dzielnicami stolicy.
Pozostały do realizacji odcinek S17 Drewnica – Ząbki – Warszawa Wschód będzie dwujezdniową drogą ekspresową, z trzema pasami ruchu w obu kierunkach. Wyposażoną w urządzenia ochrony środowiska oraz bezpieczeństwa ruchu drogowego. Wjazd na nią z dróg lokalnych będzie się odbywał bezkolizyjnie, poprzez węzły drogowe.
Dotychczas przeprowadzone prace projektowe i decyzja środowiskowa (zaskarżona) wskazały poprowadzenie S17 przez Marki, Ząbki, Zielonkę, Sulejówek oraz Warszawę: dzielnice Wesoła i Rembertów. Przewidziane są węzły: Drewnica, Ząbki Rembertów i Poligon (zjazd techniczny dla wojska).
Jak dojechać nad morze?
Kierowcy mają do dyspozycji 68 kilometrów ringu warszawskiego. Do jego ukończenia brakuje jeszcze niespełna 14 km Wschodniej Obwodnicy Warszawy (WOW). Ukończenie Warszawskiego Węzła Drogowego, wraz z prowadzącymi do niego wszystkimi odcinkami dróg ekspresowych, usprawni ruch tranzytowy i lokalny pomiędzy dzielnicami stolicy.
- Wybudowanie S17 WOW skróciłoby czas dojazdu podróżującym z rejonu Garwolina w stronę północno czy północno-wschodnią Polski. Dużym udogodnieniem jest już użytkowana S17, która kończy się na węźle Warszawa Wschód, ale nie ma dalszego odcinka S17 Warszawa Wschód-Drewnica-Marki. Dlatego kierowcy chcąc dojechać np. nad morze, korzystają z południowej części Warszawskiego Węzła Drogowego (S2) i dalej S8 do DK7 w stronę północną lub też wybierają istniejące drogi alternatywne, nie będące w zarządzie generalnego dyrektora DKiA – informuje Małgorzata Tarnowska z warszawskiego oddziału GDDKiA.
zdjęcie: GDDKiA
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.