Terenowe Koło Hodowców Koni, co roku udoskonala program Święta Hodowców Koni. Tegoroczne wydarzenie będzie wyjątkowe.
W sobotę 23 września świętowanie rozpocznie się o godzinie 9.00 pokazami koni zimnokrwistych. W programie także piknik rodzinny, zwierzyniec i przejażdżki na kucykach. Dzieci będą mogły skorzystać z dmuchańców i innych atrakcji. O 17.00 wystąpi zespół Śląsk, w pełnym składzie – chór, orkiestra, grupy taneczne. Uczestnicy wydarzenia mogą liczyć na niezwykły występ. Wszelkie atrakcje oprócz gastronomii są bezpłatne.
W niedzielę między 9.00 a 11.00 odbędzie się wręczenie nagród dla hodowców. O 12.00 na terenach przy góreckim Sanktuarium zostanie odprawiona uroczysta msza święta. Po nabożeństwie nastąpi przejazd zaprzęgów na błonia. W programie niedzielnego wydarzenia znajdą się też: wyścigi zaprzęgowe o Puchar Wójta Gminy Garwolin, pokazy grupy kaskaderskiej, pokazy Szwadronu Kawalerii Wojska Polskiego, przedstawienie teatralne Aleksandra Fredry „Damy i Huzary”, pokaz tradycyjnej młocki napędzanej kieratem.
W niedzielę też będą dostępne gastronomia i atrakcje dla dzieci.
Szczegóły wydarzenia niebawem.
reklama
Historia Zespołu Śląsk
Droga do dzisiejszej wielkości Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” rozpoczęła się 1 lipca 1953 roku. Stanisław Hadyna wraz z Elwirą Kamińską stworzyli solidne podstawy współczesnego kunsztu artystycznego „Śląska”. Biorąc pod uwagę dzisiejsze bogactwo repertuaru, niezliczone nagrody i około 200 corocznie dawanych koncertów – widać wyraźnie, jak bardzo Zespół pracował nad dążeniem do perfekcji i najwyższej maestrii. Te dwa pojęcia były hasłem przewodnim kilku pokoleń wspaniałych pedagogów i tysięcy młodych ludzi, dla których „Śląsk” był pasją i sposobem na życie. Dzięki nim miano ambasadora polskiej kultury oraz propagatora jej ludowego wymiaru jest w pełni zasłużone. Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” jest zespołem artystycznym o ogromnych możliwościach wykonawczych, występującym nie tylko na wielkich światowych scenach, lecz także w miejscowościach na co dzień pozbawionych dostępu do wartościowych propozycji kulturalnych. Nadrzędną ideą jego działania jest ukazywanie bogactwa kultury śląskiej na tle spuścizny innych regionów kraju.
Ponadstuosobowy skład artystyczny obejmuje chór, balet i orkiestrę. Współpraca z autorytetami w dziedzinie kulturoznawstwa to potencjał, gwarantujący realizację widowisk na najwyższym poziomie. Przyniósł on Zespołowi uznanie na całym świecie, liczne nagrody i dyplomy honorowe. „Śląsk” odwiedził 44 kraje na pięciu kontynentach, dał ponad 8 tysięcy koncertów dla ponad 26 milionów widzów.
Obecnie w repertuarze Zespołu znajduje się kilkanaście różnorodnych form artystycznych – od wielkich widowisk, pokazujących barwną i dynamiczną panoramę folkloru wszystkich regionów kraju, poprzez wielce efektowne koncerty edukacyjne, aż po prezentacje muzyki klasycznej i sakralnej. W swoim dorobku Zespół ma także kilkanaście płyt, w tym 11 wydanych w Złotej Kolekcji „Śląska”– wydawnictwa, będącego doskonałą kolekcją narodowej muzyki i pieśni. Pięć z nich posiada status Złotej, jedna - Platynowej Płyty.
Zespół jest prężnie działającą instytucją kultury. W szerokim zakresie i wielopłaszczyznowo aktywnie funkcjonuje w procesach dynamicznych przemian i rozwoju współczesnej kultury, wspierając jej gospodarkę kreatywną. Korzystając z dobrodziejstw nowoczesnego marketingu, Zespół porusza się w sferze tradycji kultury regionalnej i narodowej, dając dowody doskonałej adaptacji do wymogów współczesnego rynku muzycznego. W ramach programowej działalności edukacyjnej doskonali wiedzę dzieci, młodzieży i nauczycieli o bogactwie artystycznym regionu. Poprzez działania edukacyjne i stwarzanie warunków do żywego kontaktu z regionalnym dorobkiem kulturowym, zajmuje się jego promocją. Działalność edukacyjna Zespołu wciąż rozwija się. W ramach Śląskiego Centrum Edukacji Regionalnej, działającego od 2005 roku - obecnie Działu Edukacji, zrealizowano wiele wartościowych projektów edukacyjnych o zasięgu międzynarodowym. Liczne konferencje, spotkania integracyjne, szkolenia, koncerty edukacyjne, warsztaty wokalno-taneczne dla szkół, wycieczki, Letnia Szkoła Artystyczna (nauka tańców narodowych i ludowych, tańca współczesnego oraz warsztaty wokalne), Śląskie bez Granic - Międzynarodowe Dni Folklorystyczne, Regionalny Przegląd Pieśni im. prof. Adolfa Dygacza „Śląskie Śpiewanie”, Międzynarodowy Konkurs Muzyki i Pieśni im. Stanisława Hadyny - to tylko niektóre aktywności Działu Edukacji.
Rozwinęła się również działalność wydawnicza. Systematycznie pod egidą „Śląska” pojawiają się wydawnictwa książkowe, dokumentujące działalność Zespołu oraz książki sławiące bogactwo kultury narodowej i jej ludowe korzenie.
Zespół „Śląsk” zyskał możliwość pełnego wykorzystania swojego potencjału merytorycznego i rozwija całą paletę działań edukacyjnych. Wciąż poszerza i doskonali swoją ofertę programową.
17 maja 2017 roku nastąpiło podpisanie umowy pomiędzy Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego a Zarządem Województwa Śląskiego o współprowadzeniu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny.
Zespół Śląsk otrzymał prestiżowe nagrody, które trudno zliczyć.
Info o zespole i zdjęcie zespołu: https://zespolslask.pl/@@@
reklama
Komentarze (0)