Aktualnie przez całą noc, w Garwolinie oświetlone są tylko główne ciągi ulic – droga krajowa nr 76 (Staszica, Długa, Sienkiewicza, Stacyjna) i ul.: Lubelska, Aleja Legionów i Kościuszki. Oświetlone mogą być też niektóre ulice sąsiadujące z głównymi ciągami, np. ul Polska.
Problem nieoświetlonych ulic jest szczególnie uciążliwy dla osób, które we wczesnych godzinach porannych wyjeżdżają do pracy. Ostatnio kwestię tę poruszył Czytelnik Kuriergarwolinski.pl, który prosił o interwencję w tej sprawie. Czy aktualnie władze miasta planują przywrócenie oświetlenia na ulicach między 00.00 a 5.00?
- Planowany jest przetarg na zakup i dystrybucję energii. Miasto Garwolin jest uczestnikiem grupy zakupowej reprezentowanym w postępowaniu przez miasto i gminę Pilawa. Po zakończeniu postępowania przetargowego i uzyskaniu informacji o kosztach za energię możliwe będzie przeanalizowanie możliwości przywrócenia ograniczonego czasowo oświetlenia ulic w nocy na terenie miasta Garwolina – mówi zastępca burmistrza Albert Baran.
Czytelnik Kuriergarwolinski.pl zastanawiał się czy miasto ma możliwość uruchamiania np. co drugiej lampy, by choć częściowo zniwelować ciemności.
- Nie ma możliwości wyłączania lamp ulicznych np. co druga, ponieważ oświetlenie uliczne połączone jest obwodami – informuje Albert Baran.
@@@
Chcą zmodernizować miejskie oświetlenie
Włodarz dodaje, że w dniu 18 września 2023r. samorząd miasta Garwolin złożył wniosek w ramach programu Polski Ład „Rozświetlamy Polskę” na wymianę aż 1691 opraw oświetlenia ulicznego na kilkudziesięciu ulicach. Nie wiadomo kiedy dokładnie wnioski zostaną rozpatrzone.
Czy nowe lampy rozwiążą problem ciemności w Garwolinie? Na pytanie: Czy na ulicach z nowoczesnym oświetleniem lampy będą świeciły jak dawniej, Albert Baran odpowiada: -W zależności od cen energii będzie możliwe przeanalizowanie możliwości przywrócenia ograniczonego czasowo oświetlenia ulic w nocy na terenie miasta Garwolina.
Należy zaznaczyć, że wpływ na rachunki za prąd w ostatnich latach mają opłaty za emisję CO2 (obok pięciu innych składowych), które stanowią kilkadziesiąt procent ceny energii dla konsumenta (szacuje się, że między 20 a 27%).
Natomiast sam koszt wytworzenia energii w aż 60% stanowią opłaty za CO2.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.