reklama

Kapliczka do remontu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Kapliczka do remontu - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z GarwolinaJeden z najstarszych obiektów miasta będzie odrestaurowany. Są na to pieniądze!
reklama

Miasto Garwolin pozyskało fundusze z Samorządu Województwa Mazowieckiegona odrestaurowanie i konserwację kapliczki św. Barbary. Znajduje się ona na terenie miasta, przy ulicy Kościuszki na wysokości budynku poczty.
Obiekt ujęty w Gminnej Ewidencji Zabytków Miasta Garwolina (nr ew. 45) jest najstarszym zabytkiem znajdującym się w Garwolinie i stanowi prawdopodobnie wotum dziękczynne mieszkańców miasta za zdrowie i ochronę przed epidemią tyfusu panującą w Europie w latach 1813-1814.

W górnej części kapliczki jest nisza, w której umieszczono figurkę św. Barbary – patronki dobrej śmierci i trudnej pracy, a także orędowniczki w czasie burzy i pożarów. Nad kapliczką umieszczono datę: 1813 rok i symbol opatrzności bożej, inskrypcję: o Boże zbaw nas i inicjały W.Z. 

reklama

Rok 1813 był niespokojnym okresem na terenach Królestwa Polskiego. W tym czasie zapanowała epidemia tyfusu, który został spowodowany przez cofające się spod Moskwy wojska napoleońskie. Być może mieszkańcy miasta postawili ją jako wotum dziękczynne za zdrowie i ochronę przed epidemią. W dokumentach brakuje informacji z czyjej inicjatywy i z jakiego powodu wybudowano Kapliczkę – czy należy jej wybudowanie łączyć z jakimiś wydarzeniami lokalnymi (np. zarazą) czy też z klęską Napoleona w Rosji w 1812 r. 

Prawdopodobnie ówczesny ksiądz kanonik Fabian Dąbrowski, który kierował wspólnotą parafialną w Garwolinie w trudnych latach 1813-1818, polecił swoich parafian trosce Bogu, a kapliczkę wzniósł – przy ówczesnej ulicy Szosowej (obecnie Kościuszki) w Garwolinie – Walenty Zembrzuski, mąż właścicielki dóbr Czyszkowa, Teresy z Bedońskich Zembrzuskiej.

W ramach zadania będą wykonane prace konserwatorskie związane ze skuciem tynków i położeniem nowych, uzupełnieniem ubytków zaprawy, zabezpieczeniem kapliczki, oczyszczeniem krucyfiksu i figury św. Barbary. Zaplanowano także wykonanie prac budowlanych przy nawierzchni wokół kapliczki i prace konserwatorskie przy kutym ogrodzeniu wokół obiektu. 

Całkowity koszt prac rewitalizacyjnych przy kapliczce oszacowano wstępnie na 45 000,00 zł. Zadanie zostanie dofinansowane przez Samorząd Województwa Mazowieckiego w kwocie 36 000,00 zł co stanowi 80% kosztów.
@@@
Zdjęcia: UM Garwolin

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Kurier Garwoliński Opis Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama