reklama

Bierzesz ashwagandhę? Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Bierzesz ashwagandhę? Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z GarwolinaAshwagandha, która w Polsce jest również znana jako witania ospała i śpioszyn lekarski, to niewielki krzew. Można go spotkać na obszarze tropikalnym i subtropikalnym, gdzie panują wysokie temperatury i susza. Wspomniana roślina cenne substancje magazynuje w korzeniu, który stał się pożądanym surowcem zielarskim. Cieszy się szczególną popularnością wśród osób, które zmagają się ze zgubnymi skutkami przewlekłego stresu. Jakich błędów nie wolno popełniać, suplementując ashwagandhę?
reklama

Ashwagandha jako adaptogen - co warto o niej wiedzieć?

Witania ospała należy do starannie wyselekcjonowanych gatunków roślin i grzybów, które wykazują właściwości adaptogenne. Jej dobroczynny potencjał odkryli botanicy, którzy w połowie ubiegłego wieku prowadzili badania. Przyświecała im potrzeba znalezienia substancji, dzięki której robotnicy i żołnierze pracowaliby wydajniej. Ich działalność naukowa zaowocowała odkryciem kilkunastu gatunków ziół, które wykazywały pożądane właściwości. Adaptare to łacińskie słowo, które oznacza przystosowywać. W związku z tym te wyjątkowe rośliny i grzyby nazwano adaptogenami.

reklama

Ashwagandha spełnia 3 restrykcyjne wymogi, jakie biolodzy stawiają adaptogenom. Po pierwsze, pomaga człowiekowi lepiej funkcjonować w sytuacjach stresowych. Po drugie, pozwala mu odzyskać homeostazę, do której naruszenia przyczyniło się napięcie nerwowe. Po trzecie, wykazano, że nie działa toksycznie na organizm. Nie powoduje też uzależnienia.

Witania ospała jako bogate źródło antyoksydantów

Witania ospała rośnie w wyjątkowo niesprzyjających warunkach, w których nie poradziłaby sobie większość roślin. Obszary tropikalne i subtropikalne charakteryzują się niewielką ilością opadów atmosferycznych, przez co dostęp do wody jest utrudniony. W rezultacie śpioszyn lekarski doświadcza suszy, która stanowi silny stresor. Ashwagandha wykształciła jednak mechanizmy przystosowawcze, zaczęła syntetyzować substancje o właściwościach antyoksydacyjnych. Przeciwutleniacze neutralizują wolne rodniki, przez co te nie uszkadzają białek, lipidów i kwasów nukleinowych w komórkach roślinnych. Zauważono, że antyoksydanty z witanii ospałej można z powodzeniem podawać ludziom.

reklama

Ashwagandha – naturalny sposób na stres

Choć w ajurwedzie od tysięcy lat stosuje się ashwagandhę, to w Europie stała się ona popularna stosunkowo niedawno. Do wzrostu zainteresowania tą rośliną przyczynił się wszechobecny stres. Współczesny człowiek doświadcza go w wymiarze emocjonalnym, gdy mierzy się z nadmiarem obowiązków, silną presją i chaosem informacyjnym. Ponadto stres ma charakter fizjologiczny, dochodzi do niego wskutek ekspozycji na promieniowanie, patogeny, chemikalia i zanieczyszczenia środowiska. W każdym przypadku prowadzi do wzrostu ilości wolnych rodników, które witania ospała pomaga zneutralizować.

Śpioszyn lekarski jako wsparcie funkcji poznawczych

Współczesny świat rozwija się wyjątkowo dynamicznie, dlatego trzeba zachować uważność i czujność, aby niczego nie przeoczyć. Tak szybkie tempo odbija się jednak niekorzystnie na funkcjach poznawczych, które odpowiadają za integrację napływających informacji. Człowiek przyswaja wiele wiadomości i umiejętności, co znacznie obciąża jego układ nerwowy. W dłuższej perspektywie przyczynia się to do pogorszenia pamięci i koncentracji. Ashwagandha wspiera funkcje poznawcze i pracę intelektualną.

reklama

Ashwagandha na zdrowy i regenerujący sen

Stres, którego doświadcza współczesny człowiek, skutkuje wyostrzeniem zmysłów. Sprawia również, że mózg pozostaje czujny, aby w porę dostrzec nadciągające niebezpieczeństwo. Niestety, pobudzenie układu nerwowego utrudnia zasypianie. Nocny wypoczynek jest potrzebny, ponieważ podczas niego zachodzą procesy regeneracyjne i detoksykacyjne. Śpioszyn lekarski pomaga lepiej radzić sobie ze stresem, poza tym wykazuje właściwości uspokajające, przez co ułatwia zasypianie.

Kiedy przyjmować ashwagandhę?

Kiedy brać ashwagandhę? Można spożyć ją rano, aby wspomóc pamięć i koncentrację, jednocześnie ciesząc się lepszą tolerancją stresu. Niektórzy przyjmują ją wieczorem, aby zapewnić sobie zdrowy i regenerujący sen.

reklama

Suplementacja witanii ospałej – najczęściej popełniane błędy

Poniżej wymieniono najczęściej popełniane błędy przy suplementacji witanii ospałej.

  1. Łączenie jej na własną rękę z innymi adaptogenami lub ziołami, które mogą wchodzić z nią w interakcje. Znosić jej działanie lub wywierać efekt toksyczny.
  2. Przyjmowanie jej wraz z lekami bez konsultacji z lekarzem, co może osłabiać lub wzmacniać działanie medykamentów.
  3. Przekraczanie zalecanego dziennego spożycia, o którym wspomina producent na opakowaniu. Zioła w nadmiarze też mogą zaszkodzić.
  4. Podawanie ziół dzieciom, suplementowanie ich podczas ciąży i karmienia piersią – nie należy tego robić, gdyż nie zostały przebadane na tę okoliczność.
@@@

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
logo