reklama
reklama

104. rocznica ''Cudu nad Wisłą''

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

104. rocznica ''Cudu nad Wisłą'' - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Garwolina15 sierpnia 1920 roku był upalny. Właśnie tego dnia, na przedpolach Warszawy rozegrała się bitwa, która miała zdecydować o losach nie tylko Polski, ale i Europy. 15 sierpnia 2024 roku wspólnie świętowaliśmy w Garwolinie zwycięstwo Polski w Bitwie Warszawskiej w 104. rocznicę ''Cudu nad Wisłą''.
reklama

Oficjalne obchody rozpoczęły się uroczystą Eucharystią odprawioną w intencji ojczyzny w Kolegiacie Przemienienia Pańskiego w Garwolinie. Mszy św. przewodniczył ks. Jakub Charczuk, po której nastąpił przemarsz uczestników z udziałem pocztów sztandarowych i orkiestry OSP Garwolin pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego.  Spośród przybyłych osób głos zabrali m.in. organizatorzy Burmistrz Garwolina Marzena Świeczak, Starosta Powiatu Garwolińskiego Iwona Kurowska, a także goście poseł na Sejm RP Grzegorz Woźniak, posłanka kilku minionych kadencji Stanisława Prządka oraz kierownik siedleckiej delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego Alicja Cichoń

Po przemówieniach i złożeniu wiązanek odbyło się spotkanie z historią na skwerze im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Organizacje i stowarzyszenia przygotowały stoiska historyczne m.in. Wojskowe Centrum Rekrutacji, Stowarzyszenie Kawaleryjskie im. 1 Pułku Strzelców Konnych, Fundacja Koszary i Dawny Powiat Garwolin i okolice.

W ramach wydarzeń towarzyszących obchodom, organizatorzy zapraszają do Domu Kultury przy ul. Nadwodnej do obejrzenia wystawy poświęconej Wincentemu Witosowi, uznanego – obok Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Józefa Piłsudskiego i Macieja Rataja – za jednego z pięciu „Ojców Odnowicieli Rzeczypospolitej Polskiej”. W tym roku przypada 150. rocznica urodzin tego wybitnego męża stanu, państwowca, działacza społecznego i przywódcy ruchu ludowego, trzykrotnego premiera rządu. Z tej okazji Senat Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę o ustanowieniu roku 2024 Rokiem Wincentego Witosa. Wystawa pochodzi ze zbiorów Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego. Zaś ciekawa ekspozycja książek na temat wojny polsko-bolszewickiej, dostępna jest w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Garwolinie.

W imieniu mieszkańców miasta i powiatu współorganizatorzy obchodów zapalili znicze pod miejscami pamięci związanymi z walkami żołnierskimi: na cmentarzu wojennym, na cmentarzu parafialnym, pod obeliskiem Bitwy Warszawskiej na Skwerze Solidarności, pod tablicą „Pamięci Mieszkańców Ziemi Garwolińskiej i Żołnierzy Garnizonu Garwolin poległych i pomordowanych za wolność, wiarę i ojczyznę” umieszczonej na budynku Wojskowego Centrum Rekrutacji oraz pod tablicami poświęconymi ludowcom umieszczonymi na budynku Banku Spółdzielczego i garwolińskiej Kolegiacie.
@@@
Zdjęcie: Miasto Garwolin

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama