reklama
reklama

W Górznie podziękowali za tegoroczne zbiory. Najładniejszy wieniec Koła Gospodyń Wiejskich w Reducinie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

W Górznie podziękowali za tegoroczne zbiory. Najładniejszy wieniec Koła Gospodyń Wiejskich w Reducinie - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z GarwolinaByła okazja do podziękowań i zabawy, której nie rozgonił nawet deszcz.
reklama

Dożynki Gminno - Parafialne w Górznie rozpoczęły się mszą dziękczynną za tegoroczne zbiory. Po niej korowód dożynkowy przemaszerował na plac przy ul. Dworskiej, gdzie odśpiewano hymn i zostały zaprezentowane wieńce z poszczególnych sołectw. Następnie na ręce wójta gminy Waldemara Sabaka został przekazany przez starostów dożynek chleb, którym podzielono się z mieszkańcami. Kolejnym punktem programu były przemówienia zaproszonych gości, a po nich zatańczono poloneza.

- Zgodnie ze staropolskim obyczajem wieńczące żniwa uroczystości dożynkowe są okazją do podziękowania. Okazją, żeby przedstawić wyrazy wdzięczności za pracę rolnika i uzyskane plony. Dzisiejsze uroczystości rozpoczęliśmy piękną tradycją jaką jest msza święta. Chcę podziękować proboszczowi Jerzemu Kalince  i księdzu Jackowi Owsiance za odprawienie mszy świętej w intencji rolników z prośbą o błogosławieństwo na kolejne lata. (…) Nasza bogata historia, a jednocześnie burzliwa historia wielokrotnie potwierdzała te słowa o naszych rolnikach, że w czasie pokoju ciężka praca na roli, ale w chwilach zagrożenia gotowość by strzec tej polskiej ziemi. I dziś się cieszę, że jesteśmy tutaj razem, że są przedstawiciele Izb Rolniczych, przedstawiciele Komitetu Protestacyjnego na czele z Danielem Owczarczykiem. Dziś trzeba o tym powiedzieć, że to właśnie rolnicy z powiatu garwolińskiego na czele z Danielem Owczarczykiem podjęli ten trud na wiosnę, żeby powiedzieć rządzącym w kraju i Unii Europejskiej, że sprawy rolnictwa nie idą w dobrym kierunku. Stanęli w obronie polskiej wsi, polskiej ziemi, a także polskich wartości, o których mówili na protestach. (…) Chociaż na przestrzeni lat obrzędy dożynkowe się zmieniały to sedno dożynek pozostaje to samo. Dożynki przypominają o ciężkiej pracy rolnika, o wielkim oddaniu, o przywiązaniu do wartości patriotycznych -
mówił podczas przemówienia wójt gminy Górzno Waldemar Sabak.

Na scenie zaprezentowały się lokalne Koła Gospodyń Wiejskich: Reducin, Górzno, Unin, Goździk oraz zespół folklorystyczny "Piskorze", zespół "Dejw" i Bayer Full.  
Wśród atrakcji były stoiska: gastronomiczne, KGW, KRUS, MODR, punkt rekrutacyjny WCR w Garwolinie, darmowy plac zabaw dla dzieci, fotobudka 360, helikopter, sztuczna krowa do dojenia i bryczki konne.
Dożynki współorganizowało sołectwo Reducin.

Podczas uroczystości rozstrzygnięto konkurs na „ Najładniejszy wieniec dożynkowy Gminy Górzno 2024”

I miejsce - sołectwo Reducin
II miejsce - sołectwo Łąki
III miejsce - sołectwo Chęciny

Wyniki konkursu „Nasze wiejskie bogactwo: ziemniak i kapusta – Najsmaczniejsza potrawa dożynek Gminy Górzno 2024” przedstawiają się następująco:

I miejsce - KGW Goździczanki z Goździka
II miejsce - KGW Chęcinianki z Chęcin
III miejsce - KGW w Reducinie

Wyniki konkursu KRUS "Pracuj bezpiecznie"

I miejsce - Marcin Wojdat
II miejsce - Krystyna Rosłonek
III miejsce - Małgorzata Kociszewska




Honory starostów dożynek pełnili państwo Justyna i Józef Zając z Reducina. Mają oni czwórkę dzieci. Syna Tomasza i córki Weronikę, Katarzynę i Magdalenę. Pan Józef odziedziczył gospodarstwo po swoich rodzicach we wsi Reducin i prowadził je samodzielnie, od kiedy skończył 18 lat. Później dołączyła do niego żona Justyna i wspólnie pracują w gospodarstwie już ponad 30 lat. Ich gospodarstwo obejmuje 10 ha oraz dzierżawy. Obecnie ukierunkowane jest głównie na hodowlę krów mlecznych, a także produkcję roślinną. Ogromną pasją Pana Józefa jest chów koni. Co ciekawe, najstarsza klacz w jego gospodarstwie ma ponad 25 lat. Pani Justyna po pracy spędza czas ze swoimi wnukami, a także dba o warzywa w niewielkim rodzinnym warzywniaku.

Wydarzenie było współfinansowane przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Więcej na temat tego jak długo powstawał wieniec, który zajął pierwsze miejsce i co jest najsmaczniejszą potrawą tegorocznych dożynek przeczytacie w Nowym Głosie Garwolina.

Zobacz galerię zdjęć z dożynek.@@@

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama