Kreatyna to suplement cieszący się szczególną popularnością wśród osób uprawiających sporty wytrzymałościowe. Ten związek poprawia wydolność organizmu w trakcie wysiłku, a jego przyjmowanie jest bezpieczne i nie wywołuje żadnych istotnych skutków ubocznych. Chociaż kreatyna występuje w niektórych pokarmach pochodzenia zwierzęcego, to warto zadbać o dodatkowe źródło tego związku w postaci suplementów diety. Jej odpowiednia podaż jest szczególnie ważna w przypadku:
- Sportowców pracujących nad swoją wytrzymałością lub przyrostem masy mięśniowej,
- Wegetarian i wegan, którzy są zagrożeni niedoborem tego związku,
- Osób starszych pragnących zachować wysoki poziom zdolności intelektualnych,
- Każdego, kto szuka wsparcia w walce z neurotoksynami.
Rozsądna suplementacja kreatyny – na co trzeba uważać?
Warto pamiętać, że kreatyna jest związkiem naturalnie występującym w organizmie, zatem jej poprawna suplementacja w żaden sposób nie zagraża naszemu zdrowiu. Specjaliści nie zalecają łączenia jej z mlekiem, bo tłuszcze zawarte w tym napoju mogą spowalniać i osłabiać wchłanianie kreatyny. Podobny efekt wywoła kofeina, dlatego należy zwracać szczególną uwagę na sposób przyjmowania specjalistycznych suplementów diety dla sportowców. Jeżeli sięgamy po przedtreningówki zawierające kofeinę, to musimy pamiętać, aby nie łączyć ich z kreatyną i zamiast tego zachować odpowiedni odstęp czasowy.
Co zrobić, aby suplementy z kreatyną lepiej działały?
Niektóre badania naukowe wskazują, że kreatyna przyjmowana po treningu działa lepiej, niż ta sama substancja zażywana przed wysiłkiem fizycznym. Odpowiednia pora suplementacji potęguje przyrost masy mięśniowej oraz przyspiesza proces regeneracji organizmu. Produkty z kreatyną możemy przyjmować codziennie i nie ma potrzeby, by robić sobie przerwę po kilku miesiącach. Należy jednak pamiętać, że każdy organizm jest nieco inny i warto zasięgnąć porady lekarza lub dietetyka, który dobierze idealne dawki oraz wskaże optymalny czas trwania suplementacji.
Która kreatyna jest najlepsza?
Istnieje wiele odmian kreatyny, jednak najpopularniejsze formy bezpiecznego suplementu to:
- Monohydrat kreatyny,
- Jabłczan kreatyny,
- Cytrynian kreatyny.
Komentarze (0)