reklama
reklama

Jak Pani Kurkowa spełniła swoje marzenie

Opublikowano:
Autor:

Jak Pani Kurkowa spełniła swoje marzenie - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z GarwolinaKurkowo w Rudzie Tarnowskiej jest niewielkim, rodzinnym gospodarstwem, w którym realizowane są programy jednodniowych wycieczek dla przedszkoli, szkół oraz grup zorganizowanych. Gospodarstwo działa w sezonach maj/czerwiec i wrzesień/październik.
reklama

Mottem, którym kieruje się Kurkowo w pracy z najmłodszymi, są słowa wypowiedziane przez wybitnego pedagoga i opiekuna dzieci, Janusza Korczaka: "Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat".

Gospodarstwo w Rudzie Tarnowskiej działa od 15 lat. W tym czasie odwiedziło go ponad 20 tysięcy dzieci. Zlokalizowane jest na terenie Nadwiślańskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Jego powierzchnia jest ogrodzona, przez co stanowi dla odwiedzających go dzieci miejsce całkowicie bezpieczne.

Atrakcją Kurkowa są przede wszystkim zagrody z kurkami, ale także place zabaw, piaskownica, boisko oraz wiaty, mała i duża. Te ostatnie stanowią miejsce, gdzie najmłodsi spożywają posiłki, a gdy pada deszcz, animatorzy prowadzą z nimi zajęcia.

reklama

Mieszkańcami kurkowych zagród są obecnie kury silki, sebrytki, chabo, a także kochiny miniaturowe. Podziwianie kolorowych kurek stanowi dla dzieci nie tylko wyczekiwaną przygodę, ale także okazję do nauki. Najmłodsi dowiadują się, skąd się biorą jajka, gdzie mieszkają kurki i kto rządzi w zagrodzie.

W Kurkowie na najmłodszych czekają animatorki. Zawsze uśmiechnięte, z głowami pełnymi pomysłów, dla których nie ma rzeczy niemożliwych. Potrafiące okiełznać nawet najbardziej rozbrykaną grupę i rozbawić najbardziej wymagających gości.

Marzeniem pani Iwony (założycielki Kurkowa), nazywanej także Panią Kurkową, było miejscem, gdzie wszyscy, a zwłaszcza dzieci, będą się czuć swobodnie. I w taki właśnie sposób powstało Kurkowo. To mama prawie dorosłego już syna, który stał się dla niej inspiracją do stworzenia gospodarstwa, dogląda wszystkiego i ma oczy dookoła głowy.

reklama



Fabryka Słodyczy jest na
jmniejszą Manufakturą Karmelu, która zakręca z dziećmi lizaki

W Kurkowie dzieci poznają mieszkające w zagrodach barwne odmiany kurek. Animatorzy opowiadają o życiu tych zwierząt, ich zwyczajach, o tym, jak zbudowany jest domek dla kur, dlaczego w kurniku jest grzęda i wreszcie najważniejsze, kto rządzi w zagrodzie. Uczestnicy spotkania podejmują próbę odpowiedzi na nurtujące wszystkich pytanie: co było pierwsze, jajko czy kura?

Uczestnicy warsztatów trenują puszczanie baniek mydlanych, małych, dużych i tych w rozmiarze XL. Z pomocą kurkowych animatorów uczą się tworzyć największe bańki mydlane w całej okolicy. Animatorzy prowadzą gry i zabawy w plenerze. Są to m.in. zabawy tematyczne: "Poszukiwacze zaginionych jajek", "Skubanie kurczaków", "Wyścigi z jajkiem". Prowadzą zabawy z chustą animacyjną, skoki w kolorowych workach, slalom na szczudłach dziecięcych i przeciąganie liny. Dla dzieci przygotowany jest kurkowy labirynt. Budują one kurkowe mega budowle z gigantycznych klocków. Dla uczestników spotkania przygotowany jest grill.

reklama

Kurkowo realizuje wiele programów dla dzieci. Jednym z nich są Bombowe Warsztaty. W ich trakcie wszyscy uczestnicy wykonują własnoręcznie musujące bomby kąpielowe. Dzieci tworzą musujące kwiatki, serduszka, motylki oraz biedronki, którym nadają piękny kolor i zapach. Każda z prac zostaje ozdobiona i zapakowana tak, aby każdy z uczestników mógł zabrać swoje musujące bomby do domu lub podarować je w prezencie bliskiej osobie.

Fabryka Słodyczy jest najmniejszą Manufakturą Karmelu, która zakręca z dziećmi lizaki. Milusińscy dowiadują się, jak powstaje masa karmelowa, wybierają smak i kolory lizaków. Zabawa staje się kolorowa i przepyszna. Każdy z uczestników własnoręcznie wykonuje swojego lizaka o smaku gumy balonowej, truskawek w śmietanie, a nawet soczystego arbuza.

Osoby biorące udział w Mydlanych Babeczkach tworzą mydełko "babeczkę", które będzie stanowić ozdobę ich łazienki i wypełni ją pięknym zapachem. Jest to zapach kwiatów, owoców leśnych, a także morskiej bryzy. Na warsztatach wykorzystuje się elementy wykonywane ręcznie z bazy mydlanej o dużej zawartości gliceryny. Mydełka są ozdabiane, pakowane, zabierane do domu lub darowane bliskiej osobie.

reklama

Głównymi bohaterami Magicznej Krainy Cyrku są Klaun Maciek i rezolutny piesek o wdzięcznym imieniu Lusia. Atrakcję tego programu stanowią: pokaz żonglowania, elementy akrobatyki, nauka jazdy na monocyklu, a także pokaźna dawka dobrego humoru.

Pierwsza Pomoc z Kogutkiem jest 45-minutową nauką postępowania w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia. Dzieci dowiadują się jak wezwać pierwszą pomoc, prawidłowo przeprowadzić metodę sztucznego oddychania, a także zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych. Warsztat ma formę zabawy, jest prowadzony przez przeszkolonych w pracy z najmłodszymi ratowników medycznych, którzy wręczają uczestnikom Dyplom Małego Ratownika.



Uczestnicy wybierają kolory i zapach świec, własnoręcznie zalewają swoją świeczkę bazą bąbelkową lub w kształcie różanego misia

Gospodarstwo odwiedza pszczelarz z Tęczowej Pasieki. Opowiada on, jak powstaje miód. Słuchacze poznają zwyczaje rodziny pszczelej, dowiadują się czy pszczela królowa nosi koronę, oglądają pracę pszczół w specjalnym przeszklonym ulu pokazowym. Dzieci poznają narzędzia używane do pracy w pasiece, oglądają pszczele plastry, własnoręcznie wykonują świece z wosku pszczelego i degustują miód wprost z Tęczowej Pasieki.

W programie Świece Żelowe dzieci w szklanym pojemniku własnoręcznie tworzą kompozycje z kolorowego piasku, marmuru, kryształków i innych dekoracji. Wybierają zapach kompozycji, który może być np. pomarańczowy lub gumy balonowej. Prace zalewane są żelem parafinowym, zdobione, pakowane i zabierane do domu.

Kolejnym punktem są warsztaty Świece Sojowe, podczas których dzieci poznają historię świecy i meandry powstawania naturalnych świec sojowych. Uczestnicy wybierają kolory i zapach świec, własnoręcznie zalewają swoją świeczkę bazą bąbelkową lub w kształcie różanego misia. Obie świeczki są zdobione, pakowane i zabierane do domu. 

W czasie Jabłkowego Zawrotu Głowy dzieci malutkimi wagonikami ciągniętymi przez traktor zabierane są do sadów. Podczas podróży uczestnicy poznają pana sadownika, który opowiada o pracach w sadzie. Najmłodsi odkrywają odmiany jabłoni, próbują przepysznych jabłek własnymi rękoma zerwanych prosto z drzewa. Dowiadują się, dlaczego warto jeść jabłka i zwiedzają  pomieszczenie, w którym przechowuje się te owoce.

Źródło i zdjęcia: Kurkowo, kurkowo.pl

@@@

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama