Jest on skierowany do dziewczynek i chłopców po ukończeniu 9 roku życia aż do ukończenia 14. Program jest dobrowolny i bezpłatny.
Do udziału w programie może się zgłosić każda szkoła podstawowa, do której uczęszczają uczniowie we wskazanym wieku. Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, na udział dziecka w szczepieniu zgodę muszą wyrazić rodzice, jednak ich obecność podczas podania szczepionki nie jest już wymagana.
Ministerstwo Zdrowia zarekomendowało organizację szczepień w co najmniej w dwóch terminach w każdym półroczu, tak aby zabezpieczyć możliwość podania pierwszej, jak i drugiej dawki preparatu.
Do udziału w programie, a także do zapisywania dzieci na szczepienia zachęca dr hab. n. med. Andrzej Nowakowski, kierownik Poradni Profilaktyki Raka Szyjki Macicy w Centrum Onkologii w Warszawie. Jak przekonywała, w innych krajach już widać pozytywne efekty takich działań.
- Zarówno Anglicy jak i Szwedzi już obserwują pozytywne skutki szczepień przeciw HPV – kobiety, które zostały zaszczepione jako nastolatki, mają około 90% niższe ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy. Jako ginekolog na co dzień widzę konsekwencję zakażeń HPV, w postaci ludzkich dramatów, bo często pacjenci zgłaszają się z zaawansowanymi nowotworami wywołanymi przez tego wirusa. Nadal zbyt wiele Polek i Polaków umiera z powodu konsekwencji zakażenia wirusem HPV - zauważa.
@@@
Zdjęcie poglądowe: Pixabay
Komentarze (0)