Uroczyste obchody miały miejsce na stadionie miejskim w Pilawie. O godzinie 12 została odprawiona dziękczynna eucharystia za tegoroczne plony. Oprawę muzyczną w czasie mszy świętej zapewniła orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej w Pilawie. Po nabożeństwie na przygotowanej scenie wystąpiła orkiestra dęta oraz grupa mażoretek.
Starostami tegorocznych dożynek byli Magdalena i Krzysztof Kowalscy z Pilawy, którzy na ręce gospodyń przekazali bochen chleba.
Na uroczystości pojawili się m.in. poseł na Sejm RP Grzegorz Woźniak, starosta powiatu garwolińskiego Iwona Kurowska, radni powiatowi Jacek Woźniak i Dariusz Owczarczyk oraz wójt gminy Borowie Marta Serzysko. W imieniu Henryka Kowalczyka na obchodach pojawiła się Elżbieta Woźniak-Sionek. Marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika reprezentował Marek Chciałowski.
O godzinie 13 rozpoczął się ceremoniał dożynkowy. Za oprawę muzyczną odpowiadało Koło Gospodyń Wiejskich "Gocławianka" z Gocławia. Nastąpiło powitanie gości i przemówienia okolicznościowe.
O godzinie 14.30 swój początek miały występy lokalnych grup wokalno-tanecznych: "Stokrotki" z PSP w Puznówce, "Mała Gocławianka" z PSP w Gocławiu, Koło Gospodyń Wiejskich "Kaleń" z Kalonki, KGW "Lipowianki" z Lipówek, KGW Trąbki, przedstawiciele sołectwa Kalonka, KGW "Jaźwinianki" z Jaźwin oraz seniorzy z Pilawy.
O godzinie 17 rozpoczęła się Biesiada Góralska - Show Bacy Pietrka. Dwie godziny później swój koncert na scenie dał zespół Classic. Od godziny 20.15 do godziny 22 trwała zabawa z DJ-em Funboy`em.
Tegoroczne dożynki zbiegły się z 20. rocznicą pierwszych Gminnych Dożynek w Pilawie oraz 40. rocznicą otrzymania przez Pilawę praw miejskich. Organizatorem wydarzenia były Gminno-Miejski Ośrodek Kultury w Pilawie oraz Urząd Miasta i Gminy w Pilawie. Współorganizatorem obchodów został Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Starostowie Dożynek Gminnych w Pilawie, państwo Kowalscy z Pilawy. Mają gospodarstwo rolne o powierzchni 3 hektarów oraz dzierżawę 5 hektarów. Przejęli gospodarstwo po rodzicach w 1995 roku. Były to w większości łąki i pastwiska, co było niezbędne przy hodowli krów. W 2021 roku, ze względu na zamknięcie przejazdu kolejowego, który odciął dojazd do ich pastwisk, państwo Kowalscy byli zmuszeni przerzucić się na hodowlę ptactwa, takiego jak kury, gęsi, indyki, a także króliki. W ich uprawach przeważają grunty orne oraz uprawy zbóż i ziemniaków. Posiadają również duży ogród, w którym uprawiają maliny, porzeczki, borówki amerykańskie, jak również domowe warzywa.
Zobacz galerię zdjęć na naszym Facebooku.
@@@
Komentarze (0)