Znaczenie symboliki w teatrze
Choć nie każda sztuka teatralna zawiera w sobie wiele złożonych metafor i symboli, ich obecność jest jednym ze sposobów na komunikację z widzem. Dzięki temu artyści mogą przekazywać wielopłaszczyznowe i zróżnicowane treści, które poznajemy po głębszej analizie.
Widz ma szansę wejść w rolę osoby poszukującej odpowiedzi na nurtujące kwestie. Jeśli szukasz informacji na temat zbliżających się spektakli teatralnych, znajdziesz je m.in. na stronie: https://www.ebilet.pl/teatr/miasto/ilza.
Za symbol uważa się motyw lub zestaw motywów, który poza znaczeniem dosłownym ma również inne – ukryte. W literaturze i kulturze na przestrzeni dziejów wykształciło się wiele symboli, które na całym świecie są odczytywane podobnie, choć nie zawsze jednoznacznie (co zależy również od przedstawionego w sztuce kontekstu).
Symbole i metafory pozwalają w subtelny i nienachalny sposób nawiązać do kwestii filozoficznych, etycznych, społecznych czy egzystencjonalnych, pozostawiając przy tym odrobinę niedopowiedzeń.
Użyte symbole często nawiązują do znanych dzieł literackich, mitologii greckiej, Biblii czy sztuki. By prawidłowo odczytać ukryty wymiar ujęty w spektaklu, warto uważnie obserwować wszystko, co ma miejsce na scenie. Znaczenie przy tym będą miały kostiumy bohaterów, scenografia, efekty audiowizualne (jeśli zostały wykorzystane) czy sam tytuł spektaklu, który również może stanowić wskazówkę do interpretacji ukrytego symbolu.
Jak odczytywać metafory?
Nie tylko symbol, ale również metafora ma przekazać głębsze znaczenie. Jest to możliwe dzięki porównaniu dwóch z pozoru niepowiązanych ze sobą rzeczy. Najczęściej przenośnie, które występują w sztukach teatralnych, są niezwykle subtelne i przemyślane. Nawiązują do zestawionych ze sobą sytuacji, obrazów czy gestów mających w widzach wywołać określone skojarzenia. Informacje na temat zróżnicowanych spektakli teatralnych znajdziesz m.in. na stronie: https://www.ebilet.pl/teatr/miasto/kozienice.
Metafory w teatrze można również wyrazić dzięki choreografii, kostiumom czy scenografii. Nie można również zapomnieć o rekwizytach pozwalających uważnym widzom wychwycić ukryte znaczenie.
Najpopularniejsze symbole
Do często wykorzystywanych i popularnych symboli, które w zależności od przedstawionego kontekstu możemy różnie interpretować, należą m.in.: woda, ogień, maska, cień, drzewo, lustro, koło, krzyż oraz kolory (szczególnie czarny, biały i czerwony).
Jeśli zależy nam, by w trakcie spektaklu odczytać jak najwięcej z nich, warto przed pójściem do teatru zapoznać się z informacjami na temat danej sztuki, dorobku reżysera oraz kreacji aktorów, co może pomóc w odkryciu głębszej warstwy znaczeniowej spektaklu. Informacje na temat wydarzeń kulturalnych znajdziesz np. tutaj: https://www.ebilet.pl/teatr/miasto/marki.
Teatralne symbole i metafory to niezwykłe narzędzie w rękach artystów teatralnych, którzy posługują się nim już od czasów antycznych. Każdy z symboli oraz użytych metafor może nadać sztuce głębszego wymiaru i zachęcić widza do wejścia w dialog.@@@
Komentarze (0)