- Nabór na to dofinansowanie był ogłoszony na początku roku. Odbyły się też spotkania z mieszkańcami, którzy byli zainteresowani taką inwestycją. Magazyny mają magazynować energię wyprodukowaną z energii słonecznej. Energia, która jest wyprodukowana z fotowoltaiki będzie spożytkowana w godzinach, kiedy tego słońca nie ma. Czasami jest tak, że kiedy fotowoltaika pracuje, a sieć jest przeciążona to nie przyjmuje prądu. Wyprodukowany prąd nie trafia zatem do sieci i mieszkańcy są przez to stratni w ogólnym rozliczeniu. Magazyn energii w tym momencie pozwala zamagazynować tą energię i albo ją spożytkować albo oddać do sieci w momencie, kiedy nie jest ona mocno przeciążona. Są różne możliwości, kwestia oprogramowania - mówi nam wójt gminy Garwolin Marcin Kołodzieczyk.
Przedstawiciele urzędu sprawdzili czy wszyscy zainteresowani magazynami mają możliwość umieszczenia go w swoim domu.
- Taki magazyn musi być w odpowiedniej lokalizacji. Temperatura musi być powyżej 5 a poniżej 30 stopni. Musi być też wolne miejsce - 2 metry kwadratowe w domu. Dobór magazynów energii jest zależny od możliwości instalacji fotowoltaicznej jaką posiada mieszkaniec - tłumaczy włodarz.
Mieszkańcy zapłacą 15%
Po otrzymaniu informacji o dofinansowaniu gmina czeka na podpisanie umowy. Po tym będzie tworzona specyfikacja zamówienia - każdy mieszkaniec potrzebuje innego magazynu. Gmina będzie kupowała magazyny, a będzie je montować firma, która wygra postępowanie przetargowe.
- Będziemy starali się żeby magazyny były jak najlepszej jakości, aby spełniły oczekiwania mieszkańców - podkreśla wójt.
Dofinansowanie do kwoty brutto instalacji wynosi 85%. Mieszkańcy zapłacą zatem tylko 15% wartości magazynu.
W momencie, kiedy jest magazyn energii naładowany, a sieć jest wyłączona ze względu na np. awarie, to wtedy taki magazyn działa jak UPS, który będzie podtrzymywał prąd w gospodarstwie domowym.
@@@
Zdjęcie poglądowe: Pixabay
Komentarze (0)