reklama
reklama

Wspomnienia garwolińskich stulatków trafiły do Instytutu Pileckiego w Warszawie

Opublikowano:
Autor:

Wspomnienia garwolińskich stulatków trafiły do Instytutu Pileckiego w Warszawie - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z GarwolinaPani Irena Gora i Pan Henryk Szczepański opowiedzieli historie swojego życia.
reklama

We wrześniu pracownicy Instytutu przyjechali do Garwolina by nagrać relacje najstarszych mieszkańców. Efekty ich pracy będzie można obejrzeć na profilu Świadkowie Epoki na Youtube.

- Ostatnio byliśmy w Garwolinie, by porozmawiać z dwojgiem jego mieszkańców w imponującym wieku stu lat! Pani Irena Gora i pan Henryk Szczepański byli świadkami okupacji na terenie Garwolina i okolic. Pan Henryk należał do 2 Armii Wojska Polskiego, brał udział w słynnej bitwie pod Budziszynem. Pani Irena uniknęła wywózki na roboty przymusowe, ale straciła brata, który został wywieziony przez NKWD w głąb Rosji i już nigdy nie wrócił. Opowiedzieli nam historie swojego życia. Dziękujemy! – informuje Instytut Pileckiego na swoim profilu na FB.

Instytut Pileckiego realizuje wyjątkowy projekt. „Świadkowie Epoki” to wielkie archiwum historii mówionej Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego. Gromadzone są relacje i świadectwa osób, które doświadczyły niszczącej siły totalitaryzmów niemieckiego i sowieckiego, a także powojennego systemu komunistycznego. O swoich przeżyciach opowiadają ofiary zbrodni nazistowskich i sowieckich – żołnierze wszystkich frontów, cywile, więźniowie polityczni, obozów koncentracyjnych, pracy przymusowej, łagrów. Świadkowie zbrodni z pobudek nacjonalistycznych i zbrodni wojennych. Sprawiedliwi i Ocaleni. Wśród relacji z czasów powojennych znajdują się świadectwa zbrodni okresu stalinizmu i komunizmu. Świadkowie opowiadają m.in. o działaniach NKWD, strajkach robotniczych, zatrzymaniach przez służby bezpieczeństwa, stanie wojennym.

Starsi ludzie posiadają bogate doświadczenie życiowe i wiedzę, którą mogą się dzielić z młodszymi pokoleniami. Bardzo się cieszę, że wspomnienia naszych stulatków trafią do archiwum historii mówionej –  mówi Burmistrz Garwolina Marzena Świeczak.

Instytut Pileckiego odsłonił kulisy pracy nad projektem, na efekty musimy jednak trochę poczekać. Inne filmy z tej serii można obejrzeć pod adresem:

https://www.youtube.com/c/%C5%9AwiadkowieEpoki

- Dziękujemy Pani Irenie i Panu Henrykowi, że zgodzili się opowiedzieć o swoich doświadczeniach wojennych co przywołało wiele trudnych i emocjonujących wspomnień - mówią samorządowcy.

Nagrania wymagały czasu i trwały kilka godzin. Tego typu opowieści często obejmują zarówno osobiste tragedie, jak i chwile heroizmu oraz solidarności między ludźmi w trudnych czasach.

Tekst na podstawie: fb Instytutu Pileckiego i informacji na kanale Świadkowie Epoki. Zdjęcia Instytut Pileckiego@@@

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama