We wrześniu pracownicy Instytutu przyjechali do Garwolina by nagrać relacje najstarszych mieszkańców. Efekty ich pracy będzie można obejrzeć na profilu Świadkowie Epoki na Youtube.
- Ostatnio byliśmy w Garwolinie, by porozmawiać z dwojgiem jego mieszkańców w imponującym wieku stu lat! Pani Irena Gora i pan Henryk Szczepański byli świadkami okupacji na terenie Garwolina i okolic. Pan Henryk należał do 2 Armii Wojska Polskiego, brał udział w słynnej bitwie pod Budziszynem. Pani Irena uniknęła wywózki na roboty przymusowe, ale straciła brata, który został wywieziony przez NKWD w głąb Rosji i już nigdy nie wrócił. Opowiedzieli nam historie swojego życia. Dziękujemy! – informuje Instytut Pileckiego na swoim profilu na FB.
Instytut Pileckiego realizuje wyjątkowy projekt. „Świadkowie Epoki” to wielkie archiwum historii mówionej Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego. Gromadzone są relacje i świadectwa osób, które doświadczyły niszczącej siły totalitaryzmów niemieckiego i sowieckiego, a także powojennego systemu komunistycznego. O swoich przeżyciach opowiadają ofiary zbrodni nazistowskich i sowieckich – żołnierze wszystkich frontów, cywile, więźniowie polityczni, obozów koncentracyjnych, pracy przymusowej, łagrów. Świadkowie zbrodni z pobudek nacjonalistycznych i zbrodni wojennych. Sprawiedliwi i Ocaleni. Wśród relacji z czasów powojennych znajdują się świadectwa zbrodni okresu stalinizmu i komunizmu. Świadkowie opowiadają m.in. o działaniach NKWD, strajkach robotniczych, zatrzymaniach przez służby bezpieczeństwa, stanie wojennym.
Starsi ludzie posiadają bogate doświadczenie życiowe i wiedzę, którą mogą się dzielić z młodszymi pokoleniami. Bardzo się cieszę, że wspomnienia naszych stulatków trafią do archiwum historii mówionej – mówi Burmistrz Garwolina Marzena Świeczak.
Instytut Pileckiego odsłonił kulisy pracy nad projektem, na efekty musimy jednak trochę poczekać. Inne filmy z tej serii można obejrzeć pod adresem:
https://www.youtube.com/c/%C5%9AwiadkowieEpoki
- Dziękujemy Pani Irenie i Panu Henrykowi, że zgodzili się opowiedzieć o swoich doświadczeniach wojennych co przywołało wiele trudnych i emocjonujących wspomnień - mówią samorządowcy.
Nagrania wymagały czasu i trwały kilka godzin. Tego typu opowieści często obejmują zarówno osobiste tragedie, jak i chwile heroizmu oraz solidarności między ludźmi w trudnych czasach.
Tekst na podstawie: fb Instytutu Pileckiego i informacji na kanale Świadkowie Epoki. Zdjęcia Instytut Pileckiego@@@
Komentarze (0)