Już kolejny raz Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie oraz Warszawska Opera Kameralna zapraszają do skorzystania z oferty projektu „Operobus”. Na uczestników czeka premierowy spektakl z biletami w promocyjnej cenie oraz darmowy przejazd tam i z powrotem.
7 listopada o godzinie 19:00 w Teatrze Warszawskiej Opery Kameralnej, w ramach XII Festiwalu Oper Barokowych, widzowie obejrzą spektakl „Judyta triumfująca” Antonio Vivaldiego.
Wojska asyryjskie oblegają izraelską Betulię. Miasto dzielnie się broni, choć jego upadek wydaje się nieunikniony. Judyta – piękna żydowska wdowa – przedostaje się do obozu wroga. Uwodzi Holofernesa – dowódcę wojsk najeźdźcy i gdy ten zasypia, ucina mu głowę. Wróg zostaje upokorzony i pokonany!
Sprawnie wykorzystał potencjał narracyjny
Gdy w 1716 r. kompozytor Antonio Vivaldi przystępował do muzycznego zilustrowania historii nieustraszonej Judyty, Republika Wenecka pozostawała w stanie wojny, broniąc się przeciwko przeważającym siłom Imperium Osmańskiego. W swoim oratorium w metaforycznym ujęciu kompozytor odniósł się do sytuacji walczącej Serenissimy: pod postacią biblijnej Judyty ukrył Republikę Wenecką, zaś Holofernes uosabiać miał słabnących Turków.
Gatunek oratorium Vivaldi wybrał nie bez powodu – bogata instrumentacja właściwa temu gatunkowi muzycznemu pozwalała na zaprezentowanie wybitnych umiejętności Ospedale della Pietà, dziewczęcej orkiestry, którą kompozytor się opiekował.
Jako utalentowany twórca oper, Vivaldi sprawnie wykorzystał przy tym potencjał narracyjny ukryty w historii nieustraszonej kobiety. W efekcie Judyta triumfująca łączy bogatą instrumentację z żywą narracją o amplitudzie doznań właściwej operze.
„Uniwersalność tematu »Judyty triumfującej« pozwala na swobodną interpretację miejsca i czasu akcji. Scenografia nowej inscenizacji ponadczasowego dzieła Antonia Vivaldiego nawiązuje do katastroficznego i klaustrofobicznego klimatu wojny – świat realny ginie, a jego pozostałości wchłania natura. Tło dla rozgrywających się wydarzeń tworzy stary, wymarły, jabłkowy sad z leżącymi na ziemi przejrzałymi owocami i z zawieszonymi na gałęziach pozostałościami przeszłości. (…) Akcja rozgrywa się w nieokreślonym miejscu i czasie” – czytamy w programie.
Bilety w cenie 80 zł do kupienia w sekretariacie CSiK, ul. Nadwodna 1. Przejazd autokarem – bezpłatny.
Wyjazd 7 listopada (czwartek) o godzinie 17:00 z parkingu przy Pływalni Miejskiej „Garwolanka”.
@@@
Komentarze (0)