reklama
reklama

Uczcili pamięć o bohaterach bitwy pod Maciejowicami

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Uczcili pamięć o bohaterach bitwy pod Maciejowicami - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z GarwolinaW niedzielę, 13 października odbyły się obchody 230. rocznicy bitwy pod Maciejowicami.
reklama

Uroczystości rozpoczęły się od mszy w Kościele pw. WNMP w Maciejowicach, po której uczestnicy prowadzeni przez Orkiestrę Wojskową Wojska Polskiego przeszli pod pomnik Tadeusza Kościuszki na Rynku w Maciejowicach.

Tam sekretarz miasta Sebastian Kieliszek powitał przybyłych gości i przypomniał w kilku zadaniach dzieje sprzed 230 lat.

- 10 października 1794 r. miała miejsce bitwa pod Maciejowicami, która rozegrała się pomiędzy wojskami polskimi pod dowództwem gen. Tadeusza Kościuszki a wojskami rosyjskimi. O godz. 3.45 w okolicach wsi Oronne Rosjanie dokonali próby okrążenia wojsk Polskich. Decydujące natarcie przeprowadzono w godzinach południowych. Jednak uderzenie kosynierów nie powiodło się. Oddziały jazdy ogarnęła panika, w efekcie czego Rosjanie rozbili doszczętnie oddziały polskie. Klęska ta ostatecznie przekreśliła szanse na odzyskanie niepodległości Rzeczypospolitej. Na Maciejowickich polach zgasło państwo o dumnej, liczącej ponad osiem wieków historii. Dziś gromadzimy się, aby oddać cześć bohaterom kościuszkowskiego zrywu niepodległościowego - mówił. 

Biało-czerwone kwiaty złożyli pod pomnikiem

Po tym został odegrany hymn przez Orkiestrę Wojskową Wojska Polskiego, a następnie głos zabrał burmistrz Tomasz Kwiatkowski i pozostali goście.

- Maciejowice to miejsce szczególne. To tutaj historia przenika codzienność, a duch Kościuszki jest wciąż obecny w sercach mieszkańców. Naszym obowiązkiem jako społeczności lokalnej jest podtrzymywanie tej pamięci i przekazywanie jej kolejnym pokoleniom. To właśnie tutaj, na tej ziemi od 230 lat kultywujemy tradycję kościuszkowską, w której zawarte są wartości: miłość do ojczyzny, niezłomność i odwaga. Nasza historia jest fundamentem, na którym budujemy przyszłość - powiedział burmistrz Maciejowic.

- Tadeusz Kościuszko nie jest tylko naszym bohaterem, ale bohaterem dwóch narodów. Po drugiej stronie kuli ziemskiej, na Antypodach w Australii najwyższy szczyt to Góra Kościuszki. Jadąc tutaj, przypomniały mi się słowa marszałek Koc. Powiedziała, że jak była w Australii, to nawet aborygeni wiedzą, kto to jest Kościuszko i dlaczego on jest ważny - mówił senator Maciej Górski.

Po przemówieniach był apel pamięci, salwa honorowa oraz delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem. Koncert patriotyczny w wykonaniu Chóru Parafii Matki Bożej Kodeńskiej z Pilawy i Muzycy Orkiestry Reprezentacyjnej Komendy Głównej Policji w Warszawie odbył się w szkole podstawowej w Maciejowicach i był ostatni punktem programu uroczystości.

Obchody Kościuszkowskie trwały trzy dni

W czasie wydarzenia obecni byli: senator Maciej Górski, Marek Chciałowski reprezentujący Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika, starosta Iwona Kurowska, przewodniczący Rady Powiatu Garwolińskiego Norbert Wilbik, radni powiatu garwolińskiego: Stefan Gora, Michał Jaworski, Jarosław Białecki, burmistrz Tomasz Kwiatkowski, zastępca burmistrza Beata Rulak-Fryc, wójt gminy Łaksarzew Marek Ziędalski, burmistrz Żelechowa Krystyna Wieczorkiewicz, burmistrz Łaskarzewa Armin Tomala, przedstawiciel Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie podpułkownik Grzegorz Kosiak, zastępca komendanta Głównego PSP w Garwolinie mł. bryg. Paweł Sobór, przedstawiciel I Warszawskiej Brygady Pancernej major Paweł Przepiórka, przedstawiciel Wojskowego Centrum Rekrutacji w Garwolinie podporucznik Bartosz Lipnicki, Marek Leszek Krześniak prezes Towarzystwa Miłośników Maciejowic, Marzena Oszkiel prezes Stowarzyszenia Rozwoju Powiśla, radni gminy, przedstawiciele OSP z terenu gminy Maciejowice i gminy Sobolew, dyrektory szkół z terenu gminy, kierownicy jednostek organizacyjnych, sołtysi. 

Tradycyjnie obchodom Kościuszkowskim towarzyszył Rajd Kościuszkowski, który odbył się w piątek, 11 października i Sympozjum Kościuszkowskie, które było dzień później.

@@@

reklama
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama