Oficjalne otwarcie Centrum odbyło się 9 października. „Oryginalne i pełne uroku starego zamczyska – zsolidynmi murami, drewnianym stropami, wielkimi przestrzeniami i tajemniczym zakamarkami, zabudowania dawnej Fabryki Szkła, Kryształów i Szyb do Okien „Czechy” z lat 30-tych IX wieku stały się inspiracją do wielu przyszłych projektów” – napisali właściciele Centrum w specjalnie wydanym folderze.
- Robimy wszystko, żeby ten obiekt i jego tradycja odżyły. Zamierzamy postawić tu piec hutniczy. Chcemy stworzyć warunki do tworzenia, ale i do opowiadania o historii. Niech świat zobaczy jedynym w Europie taki obiekt architektury przemysłowej, utrzymany w tak dobrym stanie – mówił Marcin Wenke, współwłaściciel MCPK.
@@@
Przypomnijmy, że w 1835 roku właścicielem osady Trąbki został pochodzący z Czech Ignacy Hordliczka. Za jego sprawą powstała tu huta, o wyrobach których było głośno nie tylko w Europie, ale i za Wielką Wodą. Tradycje hordliczańskiego zakładu kontynuuje obecnie „nowa huta” zlokalizowana w sąsiedztwie starego obiektu. - Ważne jest to, że prawie każda rodzina w Trąbkach związana jest z hutą. Ubolewaliśmy, że budynek starej huty przez tyle lat nie było w pełni wykorzystywany. Kiedy dowiedziałam się, że są ludzie, którzy chcą zagwarantować byt temu obiektowi, bardzo się ucieszyłam – mówiła na otwarciu Albina Łubian, burmistrz miasta i gminy Pilawa.
W planach Centrum jest organizowanie cyklicznych plenerów artystycznych i wystaw poplenerowe – we współpracy z warszawską Akademia Sztuk Pięknych. W Trąbkach będą się odbywać wystawy sztuki znanych i młodych artystów, w szczególności tych promujących niszową sztukę w szkle.
Nie zabraknie koncertów, ekspozycji dotyczących wyrobu szkła czy historii Ziemi Garwolińskiej. Ma tu powstać także ścieżka edukacyjna dla młodzieży szkolnej. Organizowane mają być warsztaty rękodzieła dla młodzieży, w pierwszej kolejności: malowanie na szkle i zdobienie bombek. W dalszej przyszłości MCPK przeobrazi się w zaplecze konferencyjne i gastronomiczne na potrzeby organizacji wydarzeń kulturalnych i biznesowych.
Komentarze (0)