Z wybiciem godziny 15 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 Centrum Kształcenia Praktycznego im. Tadeusza Kościuszki ruszyły wczoraj eliminacje powiatowe do Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego dla Dzieci i Młodzieży z powiatu garwolińskiego.
Do boju o kwalifikację do etapu wojewódzkiego stanęło 19 uczniów z Łaskarzewa, Garwolina, Górzna, Borowia, Chotynii i z Samorządek -7 uczniów szkoły podstawowej, 6 uczniów gimnazjum i 6 – szkoły ponadgimnazjalnej. Każdy z nich zaprezentował kilkuminutowe wystąpienie na temat własnego regionu. Choć najczęściej uczniowie mówili o lokalnych zabytkach, to nie brakowało legend i opowiadań o przygodach związanych z zamieszkiwanymi okolicami. Wszystkie przemówienia uczniowie przygotowali samodzielnie, a przedstawiciele Łaskarzewa przez dwa ostatnie tygodnie brali udział w warsztatach teatralnych w ramach projektu "Pozytywna Energia", by szlifować swój talent aktorski.
Do godziny 17 trwały przesłuchania, podczas których uczestników oceniało jury w składzie: Elżbieta Jóźwiak, polonista ZSP nr 2 w Garwolinie, Małgorzata Michalik z ZS w Siennicy, Agnieszka Komorowska, polonista z Mińska Mazowieckiego, Grażyna Witak-Wcisło, dyrektor Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli oraz Joanna Janicka z oddziału mińskiego PTTK i aktor Stanisław Górka.
Oceniali nie tylko dorośli. Powołana została komisja młodzieżowa, która wydała własne werdykty, które w większości przypadków pokrywały się z końcowym wynikiem. W skład jury młodzieżowego weszli: Katarzyna Pałdyna, Mateusz Kowalczyk, Karolina Gendek, Michał „Plastik” Chruściel i Angelika „Jadzka” Brzozowska. - Komisja przy ocenie zwróciła uwagę na temat wystąpienia, pomysł, język, płynność wypowiedzi, zaciekawienie słuchacza i puentę.- mówiła Joanna Janicka z PTTK.
Zapytaliśmy również o ocenę dyrektor ZSP nr 2 w Garwolinie, Ewę Flagę: - Doceniam wkład, bo te dzieci są bardzo zaangażowane i bardzo przejęte. Bardzo przeżywają, a kiedy dowiedziałam się, że jest to ich własna twórczość, to tym bardziej jest to cenne. Kilka wystąpień było naprawdę ciekawych, a nawet wzruszających. Zastanawia mnie też, ile w opowieściach jest prawdy, a ile fikcji. Podczas prezentacji uczniów samemu można wielu rzeczy się samemu dowiedzieć.
@@@
Konkurs Krasomówczy podsumował aktor znany m.in. z serialu "Plebania", Stanisław Górka: - Te umiejętności przydadzą się wam nie tylko w grze aktorskiej, ale w wystąpieniach publicznych, jeśli kiedyś ktoś z was, będzie chciał zostać np. włodarzem miasta czy regionu. Ten, kto tu staje przekonuje się, jak to jest trudne. Niesłychane walory – to to, na co zwróciłem dziś uwagę, dlatego podjęcie decyzji o zwycięstwie była trudna. (...) Było tu też kilka niezwykłych historii.
Z kolei starosta garwoliński, Marek Chciałowski, który był obecny podczas eliminacji powiatowych, zaznaczył, że po raz pierwszy eliminacje powiatowe odbywają się w Garwolinie. Dzięki temu dzieci i młodzież nie muszą już jeździć do Mińska Mazowieckiego, jak to miało miejsce do tej pory.
Zwycięzcy otrzymali kolorowe publikacje i dyplomy, a wśród nich znaleźli się:
Szkoły podstawowe:
I miejsce: Wiktoria Kliczek
II miejsce: Zofia Blachowicz
III miejsce: Aleksandra Jóźwicka
Gimnazja:
I miejsce: Katarzyna Wielondek
II miejsce: Aleksandra Kuśmieszek
III miejsce: Aleksandra Wiałow
Szkoły ponadgimnazjalne:
I miejsce: Marta Kępka, Rafał Matyka
II miejsce: Mateusz Rodak
III miejsce: Olga Szarek
Pierwsze dwa miejsca zakwalifikowały laureatów do udziału w eliminacjach na szczeblu wojewódzkim.
Organizatorem konkursu jest Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze w Mińsku Mazowieckim. Powiatowe eliminacje organizowane są we współpracy z Oddziałem Związku Nauczycielstwa Polskiego w Garwolinie oraz z Centrum Integracyjno-Animacyjnym w Łaskarzewie. Honorowy patronat nad konkursem objął starosta Marek Chciałowski, wręczając skromne upominki zwycięzcom. Wśród sponsorów byli również: Urząd Miasta, ZNP oddział Garwolin i PTTK Mińsk Mazowiecki.
Choć nie zdobył wysokiego miejsca, wzbudził sympatie publiczności i jurorów – Paweł Bożek z Łaskarzewa. Na początku poddał się w walce o podium, po przerwie i kateringu wystąpił po raz drugi na prośbę uczestników. Byli ciekawi historii, jak Łaskary trafił do Łaskarzewa. Tę historię przedstawimy w kolejnym artykule.
reklama
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.