Impreza rozpocznie się 20 września o godzinie 11.30. Piątkowy wykład prof. Jacka Kopcińskiego poprzedzi emisję filmu „Pamiętnik z Powstania Warszawskiego” z Adamem Woronowiczem w roli głównej. Profesor Kopciński posługując się nagraniami Białoszewskiego oraz fotografiami wprowadzi w świat jego życia i twórczości, także w kontekście związków poety z Garwolinem.
W ramach obchodów Mironaliów w holu wystawowym Pływalni Miejskiej „Garwolanka” w dniach od 15 do 27 września prezentowana jest wystawa „Warszawski ferment”. Na wystawie można obejrzeć zdjęcia Ireny Jarosińskiej z lat 50. i 60. przedstawiające obraz powojennej Warszawy oraz unikatowe kadry z życia ówczesnej awangardy artystycznej (w tym także fotografie Mirona Białoszewskiego oraz jego słynnego Teatru na Tarczyńskiej).
W sobotę o godzinie 11:30 na skwerku w centrum miasta wystąpi Teatr Pijana Sypialnia z przedstawieniem „Osmędeusze”. „Osmędeusze” to kolorowa fotografia przedwojennej Warszawy. Miron Białoszewski znakomicie uchwycił specyfikę i klimat starych podwórek. Pokazał świat złodziejaszków, handlarzy, artystów cyrkowych i żebraków. Z jednej strony jarmarczność i kicz, z drugiej – przemijanie i zaduma.
@@@
A wieczorem o godzinie 21:00, zgodnie z zamiłowaniami Białoszewskiego do klimatu starych podwórek i zaułków, odbędzie się nietypowa projekcja. Nietypowa właśnie z racji miejsca. Film dokumentalny „W pobliżu Mirona” wyświetlony zostanie w Bramie na Starówce (ul. Senatorska 32).
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
Komentarze (0)