reklama

Uroczyste obchody 70 – tej rocznicy pacyfikacji i spalenia wsi Wanaty

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Uroczyste obchody 70 – tej rocznicy pacyfikacji i spalenia wsi Wanaty - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z GarwolinaWczoraj odbyły się uroczyste obchody 70 rocznicy pacyfikacji i spalenia wsi Wanaty.
reklama

O godzinie 10.30 na cmentarzu parafialnym w Łaskarzewie złożono kwiaty i zapalono znicze na zbiorowej mogile ofiar pacyfikacji.  Następnie przed pomnikiem w Wanatach gdzie zgromadzili się okoliczni mieszkańcy Orkiestra  Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Łaskarzewie odegrała hymn państwowy. Delegacje władz samorządowych i państwowych praz przedstawiciele miejscowej ludności złożyli kwiaty i zapalili znicze. Pamięć ofiar uczczono modlitwą i minutą ciszy.

Uroczystości kontynuowano w hali Szkoły Podstawowej w Dąbrowie. Wprowadzeniem do tej części uroczystości było wystąpienie przewodniczącej Rady Gminy Łaskarzew Justyny Boratyńskiej, która odczytała opis tragicznych zdarzeń z 28 lutego 1944 roku.

Justyna Boratyńska- Wioska niejednokrotnie była miejscem nocnego postoju partyzantów. W pierwszych latach wojny niektórzy gospodarze ukrywali Żydów. Część mieszkańców działała w Batalionach Chłopskich Gwardii Ludowej. W ciągu kilku godzin z woli hitlerowskiego starosty z Garwolina Karla Freudenthala Wanaty z iście niemiecką dokładnością zostały zrównane z ziemią.

Mszę świętą w intencji pamięci o ofiarach koncelebrował ksiądz Edmund Szarek, proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, który wygłosił poruszające kazanie. Zwrócił w nim uwagę na to jak ważna jest pamięć historyczna – Nie było historii w szkołach, ale miłość do Polski była w domach. Jeżeli tego serca, tej miłości nie ma w domach, Polska nie będzie istnieć – powiedział ksiądz proboszcz.

Podczas uroczystości Publiczna Szkoła Podstawowa im. Pamięci Wanat w Dąbrowie z/s w Woli Łaskarzewskiej otrzymała sztandar.

@@@ Na awersie sztandaru w kolorze ecru w centralnej części został umieszczony pomnik upamiętniający męczeńską śmierć w Wanatach. Na dole pomnika umieszczono smugi  ognia symbolizujące wydarzenia z 1944 roku. Nazwa szkoły została wyhaftowana nićmi w kolorze złotym.
Sztandar ma przypominać, że należy zawsze pielęgnować najwyższe wartości.

Sztandar został przekazany delegacji dzieci ze szkoły. Następnie dzieci odśpiewały hymn szkolny i przyrzekły w uroczystym ślubowaniu dbać o dobre imię szkoły i Ojczyzny.

Pamiątkowe gwoździe na tablicy upamiętniającej uroczystości i nadanie sztandaru wbili zaproszeni goście.
Na koniec cześć artystyczną zaprezentowali uczniowie szkoły podstawowej. Przedstawienie ukazujące realia w Europie w przededniu wybuchu II wojny światowej było połączone z odczytami dotyczącymi tragedii w Wanatach.

W uroczystościach uczestniczyli: posłanka Stanisława Prządka, poseł Grzegorz Woźniak, radny sejmiku wojewódzkiego Krzysztof Żochowski, Andrzej Kotarski -  dyrektor Wydziału Prawnego Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, Joanna Kania – dyrektor Kuratorium Oświaty w Warszawie z Delegatury w Siedlcach, Bożena Piesio - starszy wizytator Kuratorium Oświaty z Delegatury w Siedlcach, Grzegorz Lipski - przedstawiciel kancelarii prezydenta RP, Marek Chciałowski – starosta powiatu garwolińskiego, Urszula Zadrożna – przewodnicząca rady Powiatu, Stefan Gora – wicestarosta, radni powiatowi, przedstawiciele służb mundurowych, przedstawiciele miast i gmin, kombatanci oraz mieszkańcy Wanat i okolic.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
logo