Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik podziękował gminie Pilawa za wkład w rozwój województwa mazowieckiego - Od 15 lat mamy największe województwo w kraju, które w tej chwili jest liderem, jeżeli chodzi o rozwój gospodarczy. Wytwarzamy ponad 22,7 % polskiego PKB. To jest ponad 360 mld złotych(…). To robią wszyscy obywatele, instytucje, firmy. Mamy ponad 720 tys. zarejestrowanych firm. Dziękuję za Wasz wkład, za wysiłek całej wspólnoty pilawskiej na rozwój Mazowsza – mówił marszałek.
Oprócz medalu Adam Struzik wręczył także dyplomy zasłużonym dla województwa mazowieckiego. Wyróżnienia otrzymali: burmistrz Pilawy Albina Łubian, Zbigniew Jałocha, Aleksander Filipek i Jerzy Piłka.
Szczegółowe uzasadnienie dla decyzji o odznaczeniu gminy Pilawa medalem „Pro Masovia” opublikowano dziś na stronie Samorządu Województwa Mazowieckiego:
„Pilawa uzyskała prawa miejskie, 1 stycznia 1984 r. co przyczyniło się do dynamicznego rozwoju miejscowości. Jednak najwięcej zmieniło się w ostatniej dekadzie. Dzięki skutecznemu aplikowaniu o środki unijne przeprowadzono wiele inwestycji w każdej niemal dziedzinie życia.
By w pełni wykorzystać naturalne walory przyrodnicze gminy, postawiono m.in. na rozwój agroturystyki. Większość rolników dąży do przekwalifikowania gruntów na działki budowlane i rekreacyjne. Przykładem może być piękne gospodarstwo agroturystyczne z hodowlą koni arabskich w Puznówce.
@@@ Gminę charakteryzuje także wysoki poziom edukacji w szkołach. Placówki oświatowe znajdują się w dobrym stanie techniczno-dydaktycznym (wykształcona kadra, dobre wyposażenie). Także przedszkole posiada dobrą bazę dydaktyczną, przystosowaną do potrzeb dzieci oraz wykwalifikowaną kadrę nauczycieli. Znaczne środki z budżetu gminy przeznaczane są na inwestycje oświatowe. Ponadto działa 7 klubów sportowych w tym: 6 w ramach LZS - „Hutnik Trąbki”, „Puznówka 96”, „Piorun Lipówki”, „Grom Wygoda”, „LZS Gocław”, „Arbol Trąbki” oraz jeden Ludowy Klub Sportowy „Burza” w Pilawie.
Pod ochroną konserwatorską znajduje się wiele obiektów zabytkowych, m.in. zespół dworski we wsi Trąbki z 1838 r. drewniany zespół dworca kolejowego z II poł. XIX w. w Pilawie, zespół Huty Szkła – budynek hali produkcyjnej, domy osadników i administracji wzniesione w 1836 r. we wsi Trąbki, dwór Rodziny Potockich ze starym parkiem lipowym w Łucznicy z ok. 1840 r.,(w którym obecnie swoją siedzibę ma „Stowarzyszenie Akademia Łucznica”), Wieża Ciśnień z przełomu XIX i XX w., mogiły żołnierzy powstania styczniowego oraz poległych podczas II wojny światowej w Żelaznej, Łucznicy, Puznówce i Trąbkach.
Aktywnie działa Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Pilawie, który prowadzi sekcje: plastyczną, taneczną oraz warsztaty teatralne dla dzieci i dorosłych. Ukazuje się gazeta lokalna „Kurier Pilawski”. W Gminie funkcjonuje pięć jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej oraz dwie Orkiestry Dęte OSP, które biorą czynny udział w koncertach, uroczystościach lokalnych i kościelnych.
Te właśnie zmiany, które stały się udziałem Miasta i Gminy Pilawa postanowił docenić marszałek Adam Struzik, przyznając to prestiżowe wyróżnienie.”
reklama
Komentarze (0)