reklama

Zasłużeni dla miasta i gminy Pilawa

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Zasłużeni dla miasta i gminy Pilawa - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z GarwolinaW sobotę, z okazji Dni Pilawy oraz obchodów 30. rocznicy nadania miastu praw miejskich, w hali Miejsko Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbyła się uroczysta sesja rady miejskiej. Podczas sesji przypomniano historię miasta, podsumowano osiągnięcia inwestycyjne a także odznaczono osoby i instytucje, które w sposób szczególny przyczyniły się do rozwoju miasta i gminy Pilawa.
reklama

Uroczysta sesja rady miasta rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru i odśpiewaniem hymnu państwowego przy akompaniamencie Orkiestry Dętej z Pilawy pod batutą Czesława Piętki. Następnie minutą ciszy uczono pamięć zmarłego  niedawno radnego Pawła Żołądka.

Na sobotnich uroczystościach obecni byli: burmistrz Pilawy Albina Łubian, poseł Stanisława Prządka, starosta Marek Chciałowski, wicestarosta Stefan Gora, radni powiatowi – Tadeusz Pacek, Mariusz Owczarczyk, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego Janusz Krawczyk, przedstawiciele duchowieństwa, byli przewodniczący rad gminnych, radni  na czele z przewodniczącym Marcinem Woźniakiem i wiceprzewodniczącym Andrzejem Kępką, pracownicy urzędu, dyrektorzy szkół i przedszkoli, nauczyciele i uczniowie, kierownicy jednostek organizacyjnych gminy, przedstawiciele służb mundurowych, sołtysi i przewodniczący samorządów mieszkańców, przedstawiciele jednostek OSP, przedstawiciele klubów sportowych, organizacji pozarządowych i stowarzyszeń oraz przedsiębiorcy.

Zgromadzonych gości przywitał przewodniczący rady miejskiej Marcin Woźniak. Następnie Maria Gudro –Homicka przedstawiła historię kształtowania się miasta Pilawa.

30 lat miasta Pilawa

Albina Łubian, burmistrz Pilawy przypomniała jakie znaczenie dla miasta miało nadanie mu praw miejskich - W dniu 1 stycznia 1984 roku Pilawa otrzymała prawa miejskie. Był to niezwykle ważny i przełomowy moment w dziejach naszej lokalnej społeczności. Wtedy to zostały stworzone podstawy długoletnich planów rozwoju miasta i gminy. Opracowano strategię, zgodnie z którą realizowane były zadania. W szybkim czasie Pilawa zdecydowanie zmieniła swój wygląd. Powstały nowe osiedla, nowe ulice, nastąpił masowy wzrost liczby mieszkańców. W momencie nadawania praw miejskich, gminę Pilawa zamieszkiwało 6795 mieszkańców. Natomiast samą Pilawę 3017 mieszkańców. Dzisiaj gmina Pilawa liczy 10830 mieszkańców a w samym mieście mieszka 4383 osoby. Ten czas, który minął, to czas efektywnych działań w kierunku kompleksowego zabezpieczenia potrzeb naszych mieszkańców, jak również rozwój społeczno-gospodarczy całej gminy (…) Niezwykle ważne było utworzenie na terenie Pilawy specjalnej strefy ekonomicznej, co przyczyniło się do rozbudowy funkcjonujących od 1963 roku Pilawskich Zakładów Farb i Lakierów - dziś koncernu Akzo Nobel – mówiła Albina Łubian.
Burmistrz, przypomniała także, jakich inwestycji infrastrukturalnych i oświatowych dokonano w ostatnich latach na terenie miasta i gminy Pilawa. Włodarz w swojej wypowiedzi, podkreśliła również znaczenie klubów sportowych i placówek kulturalnych.

Statuetki dla zasłużonych


Uroczysta sesja rady miejskiej była okazją do podziękowania tym, którzy przyczynili się do rozwoju  miasta i gminy Pilawa i dołożyli starań by kwitła w niej działalność kulturalna, oświatowa i społeczna. Pamiątkowe statuetki wyróżnionym za wkład w rozwój miasta i gminy Pilawa wręczyli: burmistrz miasta i gminy Pilawa Albina Łubian, przewodniczący rady miejskiej Marcin Woźniak i wiceprzewodniczący rady Andrzej Kępka.

Za wspieranie inicjatyw i działań ważnych dla rozwoju miasta i gminy Pilawa wyróżniono posłów: Stanisławę Prządkę, Krzysztofa Tchórzewskiego, Grzegorza Woźniaka, Krzysztofa Borkowskiego a także wojewodę mazowieckiego Jacka Kozłowskiego, marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika, członka zarządu województwa mazowieckiego Janinę Ewę Orzełowską i starostę garwolińskiego Marka Chciałowskiego.
@@@
Wyróżniono również poszczególne władze miasta i gminy Pilawa, które w latach 1984 – 2014 przyczyniły się do rozwoju gminy. Byli to: Bolesław Mazek, Tomasz Łysiak, Tadeusz Niemiec, Zbigniew Trzciński, Krzysztof Bartkiewicz, Jarosław Robak, Tadeusz Górski, Zdzisław Dąbrowski, Waldemar Buczkowski oraz nieżyjącą Stanisław Guberską. Za wkład pracy w rozwój jednostek OSP na terenie miasta i gminy wyróżniono komendanta PSP w Garwolinie Dariusza Sadkowskiego oraz komendanta MGOSP Henryka Rosłańca.
Za wkład pracy w rozwój gospodarczy oraz wpływ na zmniejszenie bezrobocia na terenie miasta i gminy Pilawa, wyróżnione zostały zakłady pracy: Akzo Nobel, Huta Szkła Czechy S.A., Lamex, Arbol, Drewmex, Fol Plast, sklepy „Ania” oraz Firma Handlowo-Usługowa „Bona”. Za działalność charytatywną, kulturalną i kultywowanie tradycji narodowych wśród mieszkańców miasta i gminy Pilawa wyróżniono stowarzyszenia: „Przywrócić Dzieciństwo”, Stowarzyszenie „Wartości”, Akademię Łucznica oraz Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego „Zawisza”.

Za wkład pracy na rzecz kultury, podtrzymywanie muzycznych tradycji , udział w licznych uroczystościach gminnych i muzyczne, promowanie miasta i gminy Pilawa, statuetki otrzymali: Orkiestra Dęta z Pilawy, Orkiestra Dęta z Trąbek, zespół The Black i zespół Czajka Brass Band.

Podziękowania za zaangażowanie i wkład pracy w rozwój oświaty, kultury, sportu, ochronę zdrowia, infrastrukturę komunalną i bezpieczeństwo otrzymali dyrektorzy jednostek organizacyjnych gminy: dyrektor ZGK Piotr Pawlak, dyrektor MGOK Sylwia Zakrzewska, kierownik MOSiR Dariusz Kędziorek, kierownik SP ZOZ Tomasz Sygnowski, dyrektor Przedszkola Samorządowego Jadwiga Polak, dyrektorzy gimnazjów Elżbieta Gniadek, Andrzej Skierkowski, dyrektorzy szkół podstawowych Marzena Michałowska, Hanna Gajowniczek, Katarzyna Wyskwar, Tadeusz Pacek oraz kierownik komisariatu w Pilawie Józef Rulak. Za wkład pracy na rzecz wspierania aktywności seniorów, emerytów i rencistów, statuetkę otrzymało Koło Emerytów i Rencistów Oddział w Pilawie.

Statuetkę otrzymało także Koło Wędkarskie nr 51 z Pilawy, za wspieranie i popularyzację wędkarstwa wśród dzieci, młodzieży i dorosłych.

Wyróżniono również duchownych za pracę na rzecz społeczności lokalnej. Statuetki otrzymali: ks. Andrzej Banasiuk, proboszcz parafii Pilawa, ks. Jan Grochowski, proboszcz parafii Trąbki, ks. Kazimierz Momont, proboszcz parafii Gocław.

Pozytywne zmiany

Po wręczeniu nagród głos zabrała poseł Stanisława Prządka, która pozytywnie oceniła zmiany jakie zaszły w ciągu trzydziestu lat na terenie miasta i Gminy Pilawa -  Miałam ten zaszczyt, że byłam także świadkiem wydarzeń sprzed 30 – laty, bowiem uczestniczyłam w tym wielkim dla Pilawy, ważnym dniu nadania Pilawie praw miejskich. (…)Wszyscy jesteśmy żywymi świadkami jak historia dzieje się na naszych oczach, jak władza samorządowa poczynając od tamtej, która przyjmowała akt nadania praw miejskich do obecnej władzy samorządowej włącznie, realizowała marzenia, oczekiwania wszystkich mieszkańców Pilawy – mówiła parlamentarzystka.

Starosta Marek Chciałowski pokreślił w swoim przemówieniu znaczenie specjalnej strefy ekonomicznej, która przyczyniła się do rozwoju Pilawy oraz złożył na ręce burmistrz Albiny Łubian  podziękowania i gratulacje z okazji 25 – lecia polskiej transformacji, w uznaniu za propagowanie idei przedsiębiorczości w środowisku lokalnym oraz zaangażowanie i wkład w rozwój polskiej gospodarki. Dokument podpisał  wicepremier Janusz Piechociński i minister gospodarki Marek Sawicki.
Uroczystą sesję rady miejskiej zakończył występ artystyczny w wykonaniu uczniów publicznego gimnazjum w Pilawie oraz krótki koncertu w wykonaniu Orkiestry Dętej pod batutą Czesława Piętki.
 

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
logo