W homilii wygłoszonej przez ks. dr. Jacka Jaśkowskiego usłyszeliśmy, że nie da się postrzegać symbolu krzyża w oderwaniu od życia człowieka. Krzyż ma być wyznaniem wiary, źródłem refleksji, a nie pustą ozdobą. Ksiądz Jacek zwrócił również uwagę wiernych na dary, jakie codziennie otrzymują z nieba, a których tak często nie doceniają. Uroczystą Mszę Św. uświetniła orkiestra pod przewodnictwem Zbigniewa Miętusa.
Podczas eucharystii poświęcono dary a także kosze owoców, wieńce i chleby, które przygotowali mieszkańcy poszczególnych wiosek. Na koniec nabożeństwa uczestnicy dzielili się chlebem, po czym wszyscy wyruszyli na plac szkolny.
Dziękczynienie za tegoroczne zbiory
Oficjalna część rozpoczęła się prezentacją dożynkowych wieńców i koszy, niesionych przez delegacje poszczególnych wiosek, a następnie składanych na ręce wójta gminy Miastków. Potem orkiestra odegrała hymn państwowy.
Przybyłych gości witał wójt gminy Miastków Kościelny – Jerzy Jaroń. W swoim przemówieniu podkreślił wagę wartości, których symbolem są dożynki oraz pracę rolników
- Obchodzimy dzisiaj święto plonów naszej ziemi. Dożynki to najpiękniejsza nasza narodowa tradycja. To wartości, które wyznaczali, którymi żyły pokolenia naszych przodków – świadomość, że bez cierpliwości, uporu i niezachwianej nadziei, że ziarno zasiane zawsze plonuje, nie byłoby człowieka ani narodu. Kultywowanie tej tradycji jest naszym obowiązkiem. Wielu ludziom trudno jest docenić pracę rolnika. Zapominają, że bezpieczeństwo człowieka to przede wszystkim bezpieczeństwo żywnościowe. Praca rolnika jest wciąż podstawą egzystencji ludzkiej. Nikt i nic tego nie przekreśli - mówił włodarz.
@@@
Wyrazy uznania dla rolników oraz życzenia składali m.in. Stanisława Prządka – poseł na sejm RP, Stefan Gora – wicestarosta powiatu garwolińskiego oraz Teresa Bąk – wiceprzewodnicząca rady powiatu garwolińskiego.
- Z wdzięcznością za tegoroczną kruszynę chleba uczestniczymy w najważniejszym święcie polskiej wsi – święcie całego rolniczego stanu. Dożynki to czas dziękczynienia za plony, które w tym roku są obfite i szczęśliwie w naszym regionie zebrane. To także czas podziękowań za pracę ludzi, którzy umiłowali polską ziemię i są do niej przywiązani od dziada, pradziada i mozolnie w pocie czoła na niej pracują, a dziś przynieśli w darze symboliczne wieńce, kosze z plonami i rumiane bochny chleba – symbol dostatku – mówiła Teresa Bąk.
Wśród zgromadzonych znaleźli się również Marek Jaroń – przewodniczący rady gminy Miastków Kościelny, Urszula Zadrożna – przewodnicząca rady powiatu garwolińskiego, Jerzy Piesio – sekretarz powiatu garwolińskiego, Maria Stefanowska – kierownik Powiatowego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Garwolinie, Maria Całka – kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Roman Odalski – prezes Banku Spółdzielczego w Garwolinie, Zbigniew Karwowski – dyrektor MOW Borowie, Marek Niezgoda – I. zastępca komendanta policji w Garwolinie, dyrektorzy szkół oraz wójtowie gmin powiatu garwolińskiego.
Występy artystyczne
Program dożynkowy uświetniły występy artystyczne przygotowane przez mieszkańców Zwoli Poduchownej oraz uczniów PSP w Zwoli. Na scenie wystąpili także członkowie Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów w Miastkowie Kościelnym a także zespół ludowy ,,Kłoczewiacy”. Dożynki zakończyła zabawa taneczna.
zdjęcia: miastkowkoscielny.pl
reklama
Komentarze (0)