W tej chwili garwoliński Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej posiada 5 ambulansów sanitarnych, z czego 3 na potrzeby systemu ratownictwa medycznego (jedna specjalistyczna i dwie podstawowe).
Jakie karetki ma SP ZOZ w Garwolinie?
- Karetka specjalistyczna (przyp. red.: karetka oznaczona czerwoną literą S z ratownikiem medycznym, pielęgniarką systemu i lekarzem do nagłych przypadków zagrażających życiu i wymagających szybkiej interwencji lekarskiej) oraz jedna karetka podstawowa (przyp. red.: karetka oznaczona literą P z co najmniej dwoma ratownikami lub pielęgniarką systemu, bez lekarza do przypadków nagłych, gdzie potrzebna jest decyzja czy pacjent trafi do szpitala lub gdzie wymagane będzie przeprowadzenie procedur ratujących życie czy podanie niektórych leków) stacjonują w Garwolinie. Druga karetka podstawowa stacjonuje w Gończycach. Te trzy pojazdy jeżdżą w systemie ratownictwa medycznego. Czwarta karetka służy do tzw. transportów międzyszpitalnych (przyp. red.: karetka oznaczona literą T najczęściej z kierowcą i ratownikiem lub lekarzem do przypadków przewozu chorych niewymagających intensywnego nadzoru lub do transportu np. krwi). Piąta kursuje od 8.00 do 18.00 jako karetka Podstawowej Opieki Zdrowotnej, a po godzinie 18.00 służy jako karetka nocnej, wyjazdowej pomocy lekarskiej (przyp. red.: taka karetka przez całą dobę zabezpiecza pomoc lekarza rodzinnego osobom chorym, które nie są w stanie samodzielnie dostać się do poradni i nie są w stanie zagrożenia życia). W sytuacji, gdy z którąś z tych karetek coś się dzieje – przegląd, awaria – zaczyna tych karetek brakować. W ostatnim roku przez pewien czas wynajmowaliśmy ambulanse od podmiotu zewnętrznego, bo sytuacja nas do tego zmuszała. Dziś z nową karetką nie będziemy musieli się martwić, że nam zabraknie pojazdów – wyjaśnia Krzysztof Żochowski, dyrektor SP ZOZ.
Jak to się zaczęło?
- Planowaliśmy zakup szóstej karetki w roku 2013, ale w związku z tym, że nie zapłacono nam za wszystkie świadczenia, których udzieliliśmy w roku 2012, poprzedni był rokiem bardzo trudnym finansowo. W tym roku jednak byliśmy w stanie wygenerować z naszego budżetu 300 tysięcy złotych. 100 tysięcy dołożył nam powiat garwoliński i jest to jedyne subsydium, które w ciągu tej 4-letniej kadencji od powiatu dostaliśmy. Mając 400 tys. zł, przystąpiliśmy do przetargu – przypomina dyrektor SP ZOZ.
@@@
Jak dodaje Krzysztof Żochowski, dopiero w trzecim postępowaniu przetargowym pojawił się ambulans o bardzo dobrych parametrach, który kosztował 485 tys. zł. - W związku z powyższym troszeczkę namówiony przez radnego Bogusława Godulę zdecydowałem o zwróceniu się do samorządów gminnych z prośbą o wsparcie. Jednym z pierwszych był samorząd gminny Maciejowic, który nam przekazał 10 tys. złotych. Zachęcony tym sukcesem objechałem wszystkie gminy naszego powiatu. Większość z nich pozytywnie odpowiedziała na apel i udało się uskładać brakującą sumę, w związku z czym pozytywnie rozstrzygnęliśmy przetarg. W tej chwili oczekujemy na dostawę ambulansu. W ciągu miesiąca powinien być dostarczony – zapewnia dyrektor placówki powiatowej.
Szósta karetka to Mercedes Sprinter 319 BlueTec. W cenie ambulansu jest uwzględniona zabudowa specjalistyczna przedziału medycznego oraz pełne wyposażenie w sprzęt medyczny.
W systemie ratownictwa medycznego w Garwolinie nic się nie zmieni, bo nadal w ramach jego funkcjonowania będą jeździły trzy karetki. Mercedes jako ten z najnowocześniejszym wyposażeniem zastąpi jedną z dotychczasowych, a ta służyć będzie w sytuacjach awaryjnych. Warto zaznaczyć, że ewentualne zwiększenie ilości karetek wchodzących w skład systemu ratownictwa medycznego w powiecie garwolińskim leży w gestii wojewody mazowieckiego.
O czym przy okazji warto pamiętać?
Nie wszystkie karetki działają w ramach systemu ratownictwa medycznego - w dużym skrócie oznacza to, że nie wszystkie są karetkami pogotowia ratunkowego. Chcąc rozpoznać ambulans nie należy sugerować się jego producentem czy nawet rozmiarem. Jeśli na karetce widnieją jednocześnie trzy elementy graficzne: nadruk lustrzany „AMBULANS”, po bokach karetki w czerwonych okręgach litera "S" lub "P" oraz wzór graficzny systemu "Państwowe Ratownictwo Medyczne" z tyłu, na dachu i po bokach pojazdu, to znaczy, że jest ona karetką pogotowia ratunkowego.
Polski system ratownictwa medycznego posługiwał się różnymi oznaczeniami odrożniającymi ambulanse. Od 2010 roku zgodnie z ustawą o Państowym Ratownictwie Medycznym stopniowo wprowadzane są zmiany. Niemniej możemy się jeszcze spotkać z oznaczeniami: R - karetka reanimacyjna, W - karetka wypadkowa, P - karetka przewozowa, N - karetka neonatologiczna i K - karetka kardiologiczna.
Zdjęcie: SP ZOZ
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.